Norges Cup w Trondheim: Lindvik, Kvandal oraz Dzioboń wśród triumfatorów

W minioną sobotę na kompleksie skoczni Granåsen (HS138 & HS105) w Trondheim, odbyły się pierwsze w tym sezonie zmagania z cyklu Norges Cup. Na belce startowej areny nadchodzących mistrzostw świata zasiedli czołowi zawodnicy oraz zawodniczki z norweskiej reprezentacji w skokach narciarskich. Ponadto w zawodach zaprezentowali się także młodzi reprezentanci Polski, którzy na co dzień szlifują swoje umiejętności w KS Rutkow-ski.

Marius Lindvik, fot. Neja Tamshe

Menn Elite (K124)

W kategorii Menn Elite na obiekcie K124 wystartowało łącznie dziewiętnastu zawodników, w tym jedna kobieta – Eirin Maria Kvandal. Zmagania przeprowadzono z 18. oraz 17. platformy startowej.

Liderem na półmetku rywalizacji okazał się Marius Lindvik. 26-latek w pierwszej próbie zaprezentował skok na dystans 129 metrów. O 1.5 metra dalej wylądował natomiast sklasyfikowany na drugiej lokacie Johann Andre Forfang. Najlepszy Norweg ubiegłej kampanii, po pierwszej serii tracił zaledwie 0.8 punktu do prowadzącego mistrza olimpijskiego. 0.2 pkt za Forfangiem znajdował wówczas Robert Johannson, który okazał się autorem najdłuższego skoku na odległość 131.5 metra.

Z dużo większą stratą punktową, na czwartym miejscu, plasował się Estończyk Artti Aigro (126 m). Kolejne dwie lokaty obejmowali Robin Pedersen (119 m), a także Halvor Egner Granerud (120 m).

ZOBACZ WYNIKI PO PIERWSZEJ SERII KONKURSOWEJ

Ostatecznie kolejność na podium nie uległa zmianie. Lindvik przypieczętował swoje zwycięstwo skokiem na odległość 133 metrów. Wynik ten przełożył się na 8.4-punktową przewagę nad Johannem Andre Forfangiem (129.5 m). O 0.4 punktu za zdobywcą srebrnego medalu, uplasował się Robert Johannson (131 m), który znacznie wyprzedził Arttiego Aigro (130 m) oraz Robina Pedersena (121.5 m). Na szóstą lokatę awansował wówczas Kristoffer Eriksen Sundal (121.5 & 124 m), natomiast Halvor Egner Granerud (119.5 m) finiszował na dziewiątym miejscu.

Johann Andre Forfang, fot. Małgorzata Mikulska

Rezultaty w pierwszej dziesiątce zanotowali również siódmy Espen Dahlhaug Bjørnstad (118.5 & 123 m), ósmy Jesper Nilsen Ingebrigtsvoll (119 & 120.5 m) oraz dziesiąty Iver Myhre (119 & 110.5 m).

Jedyna kobieta biorąca udział w tej konkurencji – Eirin Maria Kvandal – zakończyła zmagania na trzynastej pozycji. Zawodniczka zaprezentowała próby na dystans 112 oraz 115.5 metra.

ZOBACZ KOŃCOWE WYNIKI

Menn (K124)

W tej kategorii wystartowało 24 zawodników, którzy swoje próby oddawali z 32., 30. 28. oraz 26. belki startowej. Ostatecznie triumf wywalczył Alvin Le (132.5 & 133 m), przed Fredrikiem Granem (131.5 & 138.5 m) oraz Karlem Haugenem Kleppą (125.5 & 129 m). Czołową szóstkę domknęli Richard Selbekk-Hansen (133 & 129 m), Oddvar Gunnerød (134 & 124 m), a także Martin Tonby Opsahl (132.5 & 120 m).

Kvinner (K124)

Na belce startowej w kategorii kobiet na większym obiekcie zasiadły zaledwie trzy zawodniczki. Pewną wiktorię osiągnęła Anna Odine Stroem, dzięki próbom na 123 oraz 128 metr. Kolejne lokaty objęły Silje Opseth (120 & 120.5 m) oraz Thea Minyan Bjoerseth (111 & 125.5 m). Skoczkinie oddawały swoje skoki z platformy numer 28.

Menn (K94)

W rywalizacji mężczyzn na mniejszej skoczni wzięło udział siedmiu zawodników. Swoich rywali zdeklasował reprezentant Polski – Dawid Dzioboń, który zaprezentował skoki na dystans 94.5 oraz 102 m. Skoczek z KS Rutkow-ski startował z obniżonej platformy startowej (25. stopień). Jego rywale natomiast odpychali się z belek numer 28. i 30. Na drugiej pozycji, ze stratą aż 36.9 punktu do Polaka, uplasował się Sander Modalen Bakken (90.5 & 100 m), zaś podium dopełnił Jørgen Linus Harkinn (86 & 94.5 m).

Dawid Dzioboń, fot. Vivienne Stycz

Kvinner (K94)

Lista startowa konkursu kobiet na obiekcie K94 liczyła dziewięć nazwisk. Obowiązywała 30. oraz 24. platforma startowa. Eirin Maria Kvandal dwukrotnie odpychała się z obniżonej belki (20. i 22. stopień).

Triumfatorką rywalizacji została wspomniana Kvandal, która tym razem poszybowała na odległość 90.5 oraz 98 metrów. 22-latka pokonała drugą Theę Minyan Bjoerseth (95.5 & 92.5 m) o 9.9 punktu. Brązowy medal rywalizacji wywalczyła natomiast Anna Odine Stroem (92.5 & 90.5 m). W najlepszej szóstce finiszowały także Silje Opseth (90 & 90.5 m), Kjersti Græsli (91.5 & 90.5 m) oraz Mathilde Årva Selbekk (82 & 74.5 m).

Eirin Maria Kvandal, źródło: Instagram/@ekvandal

Gutter RC A (K94)

W piętnastoosobowej konkurencji zawodników z roczników 2009-2010, najlepiej poradził sobie Petter Hemstad Martinsen, który dwukrotnie wylądował na odległości 99.5 metra. Pozycje medalowe wywalczyli także Emrik Ruud Myrdal (99 & 95.5 m) oraz reprezentant Polski i KS Rutkow-ski – Mateusz Ustupski (96.5 & 97 m).

Åpen (K94)

Czteroosobowe zmagania mężczyzn z roczników 1955-1979 zakończyły się zwycięstwem Pera Inge Holstada (81 & 83 m). Miejsca na podium zajęli także Glenn Qvam Håkonsen (74 & 74.5 m) oraz Odd Morten Haugerø (66.5 & 65.5 m). Najstarszy z zawodników – 69-letni Arne Jens Jørgensen – oddal próby na odległość 49.5 oraz 50.5 metra.