Nozomi Maruyama i Ryoyu Kobayashi triumfują w Zao!

przez Szymon Kołtun

W sobotę 19 sierpnia czołówka japońskich zawodników i zawodniczek rywalizowała w corocznie odbywających się zmaganiach na skoczni Yamagata (K-95,HS-102) w Zao. Kto sięgnął po zwycięstwo i jak zaprezentowali się znani japońscy weterani? Po informacje zapraszamy do poniższej lektury!

Yamagata, fot. Toshiyuki Shimano

ZOBACZ TEŻ: YUKIYA SATO

Konkurs kobiet

Na liście startowej konkursu pań w Zao znalazło się 26 skoczkiń. Pierwszą serię rozegrano z 28. belki startowej. Przed drugą rundą jury postanowiło wydłużyć długość najazdu o dwa stopnie.

Po 1. serii na szczycie tabeli znajdowała się Nozomi Maruyama. Zawodniczka, która nie pokazała się dotąd tego lata w żadnych zawodach międzynarodowych, uzyskała 88.5 metra. Dawało jej to zapas 3.4 punktu nad drugą Sarą Takanashi (83.5 m). Trzecia była Yuka Seto z osiemdziesięciometrową odległością. Na dalszych pozycjach plasowały się Kurumi Ichinohe (76 m) oraz 18-letnia Yu Saito (76.5 m). Dyskwalifikacja dotknęła Yuki Ito, której skok na 86.5 metra w znacznie mniej sprzyjających warunkach od Maruyamy dawałby prowadzenie. Nie była ona jedyną sportsmenką złapaną na nieregulaminowym sprzęcie, albowiem podobny los spotkał Ayako Fujimoto.

W drugiej rundzie skoczkinie notowały znacznie lepsze rezultaty, wskutek podniesienia platformy startowej. W czołówce nie pojawiło się jednak zmian. Po triumf sięgnęła Maruyama. Dzwudziestopięciolatka z Nary tylko powiększyła przewagę nad konkurentkami, skacząc 96 metrów. Sara Takanashi (83.5 & 93 m) straciła do zwyciężczyni 12.3 punktu. Swoje pozycje utrzymały również trzecia Yuka Seto (80 & 90.5 m) i czwarta Kurumi Ichinohe (76 & 88.5 m). Do zmiany doszło natomiast na 5. pozycji. Yu Saito odnotowała w finale 82.5 metra, co zepchnęło ja na 8. lokatę, zaś na jej miejsce wskoczyła młodsza o 2 lata Yuzuki Sato (74.5 & 86 m). Dopiero 9. wynik stał się udziałem Yuki Kobayashi (66.5 & 87.5 m), która w tym sezonie może pochwalić się bardzo dobrymi występami w Letnim Grand Prix. Warto odnotować, iż najlepszą odległością konkursu popisała się Yuki Ito, uzyskując 96.5 metra. Z jednym liczonym skokiem dwukrotna wicemistrzyni świata zdołała wykręcić 15. rezultat.

SZCZEGÓŁOWE WYNIKI KONKURSU KOBIET

Nozomi Maruyama, fot. Instagram/ nozomi_maruyama

ZOBACZ TEŻ: SHINNOSUKE FUJITA: ,,ŻYCIE JAPOŃSKIEGO ZAWODNIKA NIE JEST PROSTE.”

Konkurs mężczyzn

Do konkursu panów przystąpiła znacznie liczniejsza, bo aż 69-osobowa stawka zawodników. W zmaganiach wziął udział 51-letni Noriaki Kasai. Zabrakło za to Junshiro Kobayashiego. Zarówno pierwsza, jak i druga seria odbywała się z 26. bramki.

Pierwsza seria przebiegła pod dyktando Ryoyu Kobayashiego. Mistrz olimpijski z Pekinu lądował pół metra poza rozmiarem skoczni w Zao (102.5 m). Niespełna 5 punktów za liderem sklasyfikowany był drugi najlepszy Japończyk ostatniej zimy-Naoki Nakamura (99.5 m). Podium na półmetku uzupełniał Ren Nikaido (99 m). Chrapkę na dekorowane miejsce mieli także 4. Taku Takeuchi (97.5 m) i 5. Tomofumi Naito (96.5 m). Dopiero 20. lokatę okupywał Keiichi Sato (93.5 m). Bardzo nieprzyjemny upadek po przyziemieniu na 95. metrze zaliczył Yuken Iwasa, u którego mogło dojść do groźnej kontuzji.

Finalnie obyło się bez zaskoczeń, ponieważ Kobayashi postawił stempel na swoim zwycięstwie 105-metrowym skokiem. Jeden z sędziów przyznał mu za ten skok notę marzeń (20 pkt). Skład podium zmienił się jednakże względem 1. serii, gdyż Naoki Nakamura nie przeszedł kontroli sprzętu. W związku z tym oczko wyżej wskoczyli 2. Nikaido (99 & 98.5 m) oraz 3. Takeuchi (97.5 & 96.5 m). Smakiem obejść musiał się Tomofumi Naito (96.5 & 95 m), który skończył tuż za podium. Piątkę skompletował Yukiya Sato (95 & 93.5 m). Na szóstym miejscu sklasyfikowano najlepszego z juniorów Asahiego Sakano (95 & 95 m). Ósmy finiszował specjalista od dwuboju Yoshito Watabe (93.5 & 92.5 m), a pozycję za nim usadowił się Keiichi Sato (93.5 & 92.5 m). Nieśmiertelny Kasai (88.5 & 87 m) był 24.

SZCZEGÓŁOWE WYNIKI KONKURSU MĘŻCZYZN

Ryoyu Kobayashi, fot. Agnieszka Krajewska

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

Źródła grafik: skisprungschanzen.com, Instagram, Agnieszka Krajewska
Źródło informacji:seikosportslink.com

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać