ORLEN Cup w Szczyrku: Niżnik i Dubiel triufatorami

przez Zuzanna Karwacka

W drugim dniu rywalizacji w ramach ORLEN Cup w Szczyrku zawoników gościł kompleks skoczni „Skalite” im. Beskidzkich Olimpijczyków i obiekt o rozmiarze 75 metrów. Podobnie jak wcześniej, konkursy zostały przeprowadzone w pięciu kategoriach wiekowych – Junior Młodszy, Open, Młodzik, Chłopiec Starszy oraz Kobiety. Wśród medalistów sobotnich zmagań, znaleźli się między innymi Adam Niżnik i Szymon Dubiel.

Tomasz Pilch, Adam Niżnik, Stanisław Majerczyk, fot. Martyna Okrzesik

ZOBACZ TEŻ: ORLEN CUP W SZCZYRKU: STASZEL I NIŻNIK NAJLEPSI NA HS75

Młodzik

Udział w tej kategorii w Szczyrku ponownie wzięło 43 zawodników. Podobnie, jak w piątek na starcie zabrakło Huberta Latuska. Tym razem belkę w obu seriach ustawiono na 10. poziomie.

Po pierwszej serii na prowadzenie wysunął się Konrad Tomasiak. Reprezentant LKS Klimaczok Bystra uzyskał bowiem 74.5 metra, które zapewniły mu solidne 5 punktów przewagi nad drugim Szymonem Byrskim (72 m). W czołowej trójce znalazł się także Szymon Sarniak (72.5 m). Na czwartej lokacie uplasował się Stanisław Wiercioch (71 m), który tracił do podium 1.8 oczka. Za jego plecami swoje miejsce odnalazł Dawid Dzioboń (72.5 m).

Ostatecznie zwycięstwo odniósł Konrad Tomasiak. W finale poszybował on jeszcze dalej niż poprzednio – na 80 metr. Było to więc aż 5 metrów za rozmiarem skoczni. Z przewagą 12.6 punktu triumfował on nad Szymonem Byrskim. Zawodnik KS Chochołów lądował wówczas na 77 metrze. Brąz wywalczył sobie Szymon Sarniak (74.5 m). Do zmiany doszło tuż za podium, bowiem lokatami zamienili się Dawid Dzioboń (74.5 m) oraz Stanisław Wiercioch (72 m).

Konrad Tomasiak, fot. Martyna Okrzesik

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KATEGORII MŁODZIK

Junior Młodszy

W tym przedziale wiekowym belkę ustawiono w obu seriach na 8. poziomie. Udział wzięło w nim 24 sportowców.

Na półmetku liderem został Wiktor Szozda. Reprezentant Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego lądował na 72 metrze i miał zaledwie 0.2 punktu przewagi nad drugim Szymonem Dubielem (71 m). Kolejną lokatę dzierżył zaś Szymon Urbański (69.5 m). Do czołowej trójki 0.5 punktu tracił wczorajszy zwycięzca tej kategorii – Klemens Staszel (69.5 m). Piątkę uzupełniał zaś Kamil Waszek (68.5 m).

Koniec końców wiktorię świętować mógł Szymon Dubiel. W finale poszybował on bowiem na 70.5 metra. Dało mu to 0.4 oczka przewagi nad Klemensem Staszelem (72.5 m), który z czwartej lokaty awansował na srebrną pozycję. Brązową lokatę wywalczył sobie Wiktor Szozda (70 m). Szymon Urbański po próbie na 66.5 metra zdegradował swoje miejsce do szóstego, ex aequo z Mykolą Smykiem (68.5, 70 m).

Klemens Staszel, Szymon Dubiel, Wiktor Szoda, fot. Martyna Okrzesik

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KATEGORII JUNIOR MŁODSZY

Open

W najstarszej kategorii w Szczyrku udział wzięło 26 skoczków z roczników od 1991 do 2005. Na starcie ze zgłoszonych zawodników nie pojawił się Dawid Stasiak. Platformę ustawiono dla wszystkich, w obu seriach na 8. poziomie.

Po pierwszej części na miejscu lidera znajdował się zwycięzca wczorajszych zawodów – Adam Niżnik (76 m). Dzięki dobrej odległości oraz notach w normie wypracował on 3 punkty przewagi nad drugim Tomaszem Pilchem (76 m). Podium uzupełniał wówczas Stanisław Majerczyk (72 m).

Ostatecznie główne podium, nie uległo zmienom. Reprezentant TS Wisła Zakopane 74.5 metrowym skokiem przypieczętował swoje zwycięstwo, gromadząc wówczas nad Pilchem (74 m) niecałe 5 oczek różnicy. Czołową trójkę dopełnił Stanisław Majerczyk (70.5 m)

Stanisław Majerczyk, fot. Martyna Okrzesik

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KATEGORII OPEN

Chłopiec Starszy

Niewątpliwie w Szczyrku jedną liczniejszych grup w piątkowych zmaganiach była kategoria Chłopiec Starszy, udział w niej wzięło bowiem 42. śmiałków, z roczników 2010-2011. Wszyscy zgłoszeni startowali z 10. i 11. najzdu, aczkolwiek dwukrotnie z niższego (8.) ruszył przyszły triumfator – Miłosz Malarz.

Zawodnik klubu KS Rutkowski w pierwszej serii, osiągnął najdłuższą odległość w całym konkursie, bowiem lądował na 73.5 metrze. W finałowej kolejce zaprezentował krótszy skok (72 m), lecz mimo wszystko Malarz zwyciężył z ponad 60-punktową przewagą!

Na drugiej lokacie figurował wówczas reprezentant LKS Poroniec Poronik – Rafał Luberda (63.5 m & 65.5 m). Trzecie miejsce objął zaś Mateusz Rus (62 m & 65.5 m) z LKS Klimczok Bystra.

Miłosz Malarz, fot. Martyna Okrzesik

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KATEGORII CHŁOPIEC STARSZY

Kobiety

Ta kategoria w Szczyrku odznaczała się znacznie mniejszą liczebnością w porównaniu do zmagań Panów. Udział wzięło w niej 13 Pań z roczników między 2002 a 2009 rokiem. W pierwsze kolejce skoków, startowały z 11. belki startowej, zaś w drugiej z 12.

Koniec końców wiktorię odniosła Karina Kozlova (70.5 m & 63.5 m). Srebrny medal zdobyła najstarsza z uczestniczek – 22-letnia Paulina Cieślar (64.5 m & 65 m). Natomiast na najniższy stopień podium, z drugiego miejsca na półmetku spadła – Kira Kapustikova (65.5 m & 63.5 m). Do podium zaledwie punkt straciła Natalia Słowik (69 m).

Karina Kozlova, fot. Martyna Okrzesik

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KATEGORII KOBIET

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło informacji: Polski Związek Narciarski

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać