Podsumowanie weekendu w Lahti PK (07-08.03.2020)

przez Stylowo z Telemarkiem

Kolejne konkursy rozgrywane w ramach cyklu Pucharu Kontynentalnego odbyły się w ubiegły weekend w Lahti. W sobotę oraz niedzielę zmagania przyniosły wiele radości kibicom Austriackich skoczków, jednak wielu Polakom również mógł zagościć uśmiech na twarzy. Co było jego przyczyną? Zapraszamy na relację!

Salpausselka (FIN)

Sobotni trening zaplanowano na godzinę 14:00 i zaczął się ona punktualnie. Na starcie stawiło się zaledwie 43 skoczków, w tym czterech reprezentantów naszego kraju. Konkurencję, która zarówno przez skoczków jak i kibiców jest traktowana po macoszemu zwyciężył Japończyk –  Hiroaki Watanabe (125,5 m), na drugim miejscu uplasował się Jan Hoerl z Austrii (128 m), natomiast na trzeciej pozycji wylądował Stefan Hula (122 m).

Seria próbna zgodnie z harmonogramem odbyła się o 15:00. W niej na podium znalazło się dwóch Austriaków i Słoweniec. Patrząc kolejnością lokat byli to: Clemens Leitner (129 m), Lovro Kos (124,5 m) oraz Jan Hoerl (122,5 m).

Niedługo po zakończeniu tej serii oficjalnie zaczął się konkurs. Na jego półmetku trzy pierwsze miejsca ponownie prezentowali wspomniani nieco wyżej skoczkowie, którzy jednak pozamieniali się ze sobą kolejnością. Słoweniec z wynikiem 130 metrów wysunął się na prowadzenie, za nim uplasował się Hoerl, który lądował na odległości 123,5 metra, a jego rodak uzyskał wówczas 123 metry.

Ostatecznie jednak Jan stracił pozycję w top 3, konkurs zwyciężył Clemens Leitner (131 m), drugie miejsce przypadło Lovro (128 m), a podium uzupełnił Bor Pavlovcic (121,5 m oraz 127, 5 m).

Jeśli chodzi o naszych rodaków to zaprezentowali się oni następująco:

9. miejsce Paweł Wąsek (120 m, 121,5 m),
14. miejsce Stefan Hula (116 m, 125 m),
17. miejsce Andrzej Stękała (117, 5 m, 119 m),
37. miejsce Arkadiusz Jojko (96, 5 m).

Od lewej: Lovro Kos (SLO), Clemens Leitner (AUT), Bor Pavlvcic (SLO)

Kolejny dzień rozpoczął się dla kibiców skoków, szczególnie tych oddawanych w Pucharze Kontynentalnym o 10:30 wraz ze startem następnej serii próbnej. Niespodziewanie najlepszym zawodnikiem okazał się reprezentant gospodarzy Jarkko Maatta (127 m), druga lokata przypadła Janowi Hoerlowi (125,5 m), a najlepszą trójkę dopełnił Shohei Tochimoto (124,5 m).

Oficjalna konkurencja miała swój początek o godzinie 11:30. Po pierwszej części wśród wszystkich zawodników najwyższą notę łączną uzyskał ponownie Clemens Leitner (125,5 m). Wyprzedził on Moritza Beara (125 m) oraz Lovro Kosa (123 m).

Po zakończeniu drugiej serii okazało się, że Austriak utrzymał prowadzenie (127,5 m), Słoweniec przesunął się o jedną pozycję wprzód (122 m), a na trzeciej pozycji uplasował się Paweł Wąsek (125 m, 118,5 m)!

Pozostali trzej Polacy wykazali się następującymi wynikami:

10. miejsce Stefan Hula (118,5  m oraz 117 m),
23. miejsce Andrzej Stękała (112 m oraz 116 m),
40. miejsce Arkadiusz Jojko (81 m).

Od lewej: Lovro Kos (SLO), Clemens Leitner (AUT), Paweł Wąsek (POL), Bor Pavlovcic (SLO), Yuken Iwasa (JPN), Jarkko Maatta (FIN).

Kolejne zawody Pucharu Kontynentalnego w Zakopanem, które miały odbyć się już za niecały tydzień zostały odwołane z powodu szerzenia się koronawirusa. Serdecznie zapraszamy na finałowe zawody do Czajkowskiego w dniach 20-22 marca oraz zachęcamy do śledzenia wszelkich informacji o zawodach na naszej stronie oraz portalach społecznościowych!