Podsumowanie weekendu w Ljubnie PŚK (22-24.01.2021)

Za nami zawody Pucharu Świata Kobiet w słoweńskim Ljubnie! Wydarzenia miały miejsce na skoczni Logarska Dolina (HS-94) Był to dopiero drugi przystanek zmagań kobiet najwyższej rangi. Zapraszamy do przeczytania dzisiejszego podsumowania!

Do zawodów zostało powołanych sześć reprezentantek Polski: Kinga Rajda, Kamila Karpiel, Anna Twardosz, Joanna Szwab, Nicole Konderla oraz Wiktoria Przybyła.

Zmagania kobiet rozpoczęły się od piątkowych treningów poprzedzających kwalifikacje. Najlepsza w obu z nich okazała się Japonka Sara Takanashi, która w pierwszym z nich skoczyła 80,5 metra, a w drugim 87,5 metra.

Piątkowe kwalifikacje w Słowenii zwyciężyła Norweżka Silje Opseth (89,5m). Do konkursu awans wywalczyły dwie Polki – Kinga Rajda oraz Kamila Karpiel.

W sobotę przyszedł czas na zmagania drużynowe, które rozpoczęły się o godzinie 14:00. Przed nimi została rozegrana seria próbna, którą wygrały Norweżki, tuż przed Słowenkami i Austriaczkami. Indywidualnie najlepsza okazała się Norweżka Eirin Maria Kvandal (89,5m). Polki zajmowały 9. lokatę.

W zawodach wzięło udział 13 drużyn. Po pierwszej serii na prowadzeniu były Słowenki w składzie: Ema Klinec (96m), Spela Rogelj (84,5m), Ursa Bogataj (90m) oraz Nika Kriznar (92,5m). Na drugim miejscu uplasowały się reprezentantki Norwegii –  Eirin Maria Kvandal (89m), Thea Minyan Bjoerseth (83,5m), Silje Opseth (89,5m), Maren Lundby (91,5m). ze stratą 11,8 punktu do liderek. Na trzecim miejscu sklasyfikowano drużynę Austrii – Daniela Iraschko-Stolz (88m), Lisa Eder (85m), Chiara Hoelzl (89,5m) oraz Marita Kramer (91,5m)

Po pierwszej serii reprezentantki Polski w składzie: Anna Twardosz (82m), Joanna Szwab (70,5m), Kinga Rajda (80m) i Kamila Karpiel (83,5m) zajmowały ósmą pozycję i tym samym awansowały do drugiej serii.

Pierwsza seria została rozegrana z 23.,24 oraz 25. belki startowej.

Zawody ostatecznie zwyciężyły reprezentantki gospodarzy – Słowenki – Ema Klinec (93m), Spela Rogelj (85,5m), Ursa Bogataj (91,5m) oraz Nika Kriznar (88,5m). Drugie miejsce należało do Norweżek – Eirin Maria Kvandal (95m), Thea Minyan Bjoerseth (87,5m), Silje Opseth (87,5m), Maren Lundby (92m). Reprezentacja Austrii zajęła trzecią pozycję – Daniela Iraschko-Stolz (86m), Lisa Eder (85,5m), Chiara Hoelzl (84,5m) oraz Marita Kramer (92m).

Ósme miejsce zajęły reprezentantki Polski – Anna Twardosz (81m), Joanna Szwab (75,5m), Kinga Rajda (79m) i Kamila Karpiel (82m).

Pierwsza seria została rozegrana z 21.,22 oraz 23. platformy startowej.

Niedzielne zmagania rozpoczęto od serii próbnej, którą zwyciężyła Austriaczka Marita Kramer (99m)

O godzinie 14:00 wystartowała pierwsza seria konkursowa. Jej liderką została Słowenka Ema Klinec (94m). Za nią ze stratą 2,4 punktu uplasowała się reprezentantka Norwegii Eirin Maria Kvandal (92m). Trzecią pozycję zajmowała Japonka Sara Takanashi (85,5m).

Do serii finałowej udało się awansować Kindze Rajdzie (77m). Polka została sklasyfikowana na 29. miejscu. Kamila Karpiel (74,5m) zajęła 33. pozycję.

Pierwsza seria konkursowa została rozegrana z 15.,16. oraz 17. platformy startowej.

Reprezentantka Polski – Kinga Rajda w drugiej serii skoczyła 74 metry. Zawody zakończyła na 30. miejscu.

Triumfatorką niedzielnych  zawodów została reprezentantka Norwegii Eirin Maria Kvandal  (89m). Jest to pierwsza wygrana Norweżki. Na drugiej pozycji uplasowała się reprezentantka Słowenii Ema Klinec (86,5m). Zawody na trzeciej pozycji zakończyła Marita Kramer (84,5m i 88,5). Sara Tahanashi (87,5m) znalazła się tuż za podium.

Seria finałowa rozegrana została z 17. i 18. belki startowej.

Ema Klinec, Eirin Maria Kvandal, Marita Kramer

Następne zawody kobiet odbędą się 29-31 stycznia w niemieckim Titisee-Neustadt. Dziękujemy za przeczytanie dzisiejszego podsumowania i serdecznie zapraszamy do naszych pozostałych artykułów!