Podsumowanie weekendu w Villach FC (15-16.02.2020)

przez Stylowo z Telemarkiem

W trzeci weekend lutego w Austriackim Villach odbył się finał „trzecioligowych” zawodów. Jako, iż w przyszły weekend miał odbyć się ich oficjalny finał w Libercu, zawody w Czechach odwołano z powodu braku odpowiedniej ilości śniegu. O tym jak skoczkowie na obiekcie Villacher Alpen Arena (HS98) poradzili sobie przez ostatnie dni przeczytacie w poniższym artykule!

Villacher Alpen Arena

Przed ostatnie zmagania skoczków rozpoczęły się o godzinie 11:00. Do startu w zawodach na austriackiej ziemi swój udział potwierdziło 93 zawodników z 15 państw. Swoją dobrą dyspozycję na pewno mógł potwierdzić mistrz olimpijski z Lozanny, Marco Woergoetter (96 m), który prowadził po pierwszej serii przed Peterem Resingerem (94,5 m) i Timem Fuchsem (95,5 m). Do finałowej trzydziestki nie zdołał zakwalifikować się Kacper Stosel (77 m), który zakończył sobotnie skoki na 77. miejscu.

Austriak w serii finałowej nie miał sobie równych. Woergoetter (98 m) wygrał pierwsze zawody rangi FIS Cup w Villach przed drugim Peterem Resingerem (95 m) i trzecim Markiem Hafnarem (92,5 m; 95,5 m), który zepchnął na czwarte miejsce Tima Fuchsa (95 m). Najlepszym z polskich zawodników okazał się siostrzeniec Adama Małysza, Tomasz Pilch (91,5 m; 95,5 m), który zajął 9. miejsce. A oto poszczególne miejsca polskich zawodników:

• 18. Adam Niżnik (89,5 m; 93,5 m)
• 23. Mateusz Gruszka (88 m; 90,5 m)
• 27. Szymon Jojko (87 m; 89 m)
• 28. Jarosław Krzak (91 m; 84,5 m)

Od lewej: Peter Resinger (AUT), Marco Woergoetter (AUT), Mark Hafnar (SLO)

Ostatni konkurs w sezonie rozpoczął się rano o godzinie 10:30. Do zmagań nie przystąpiła dwójka zawodników – Niemiec, Sebastian Rombach i Kanadyjczyk, Nathaniel Mah. Identycznie jak w sobotę, Marco Woergoetter (98 m; 94,5 m) wygrał zawody. Do Austriaka dołączył Thomas Lackner (94,5 m; 95 m) oraz Jernej Presecnik (92,5 m; 95 m). Tomasz Pilch (95,5 m), drugi po pierwszej serii nie utrzymał miejsca na podium. Wiślanin w drugiej serii wylądował na 90 metrze, co finalnie dało mu 8. miejsce. Miejsca polskich skoczków podczas ostatniego konkursu w Villach:

• 9. Adam Niżnik (90,5 m; 94 m)
• 33. Mateusz Gruszka (87,5 m)
• 43. Szymon Jojko (87,5 m)
• 50. Jarosław Krzak (83,5 m)
• 69. Kacper Stosel (79 m)

Od lewej: Thomas Lackner (AUT), Marco Woergoetter (AUT), Jernej Presecnik (SLO), Mark Hafnar (SLO), Peter Resinger (AUT), Tim Fuchs (GER)
Triumfatorem generalnej klasyfikacji FIS Cup w sezonie 2019/20 został Niemiec, Tim Fuchs. Zgromadził on łącznie 797 punktów. Drugie oraz trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej zajęła dwójka Austriaków – Stefan Rainer (772 pkt.) i Maximilian Steiner (631 pkt.). Na czwartym miejscu został sklasyfikowany Adam Niżnik (509 pkt.).
Kluczowym momentem zawodów w Austrii był powrót Marinusa Krausa. Niemiec uplasował się w sobotnich zmaganiach na 36. pozycji, a w niedzielę zdobył 1 punkt zajmując 30. miejsce.