Podsumowanie weekendu w Zao PŚK (16-19.01.2020)

W ostatnich dniach odbyły się kolejne zawody z cyklu Pucharu Świata Pań, zawodniczki nie musiały narzekać na zmianę strefy czasowej, ponieważ tak jak w ubiegły weekend, zawody były w Japonii (Sapporo):

W czwartek odbyły się kwalifikacje do piątkowych zawodów, które wygrała austriacka zawodniczka Marita Kramer oddając skok na 94 m, na pozostałe dwa kolejne miejsca podium kwalifikacji, zajęły odpowiednio przegrywając jedynie o 3,4 pkt Sara Takanashi (Japonia) oddając skok na 97 m, oraz Sofia Tikhonova (Rosja) ze skokiem równym 94,5 m.

Na pozostałych miejsach w pierwszej 10 znalazły się:
  • Dwie reperezntatki Niemiec:
  • 4. miejsce, Katharina Althaus (92,5 m – 96.2 pkt)
  • 8. miejsce, Juliane Seyfarth (91,0 m – 90.2 pkt)
  • Dwie reprezentatki Austrii:
  • 5. miejsce, Eva Pinkelnig (94,5 m – 96.1 pkt)
  • 10. miejsce, Jacqueline Seifriedsberger (87 m – 87.2 pkt)
  • Jedna reprezentatka Słowenii:
  • 6. miejsce, Ema Klinec (90,5 m – 92.8 pkt)
  • Jedna reprezentatka Norwegii:
  • 7. miejsce, Maren Lundby (92 m – 90.7 pkt)
  • Jedna reprezentatka Włoch:
  • 9. miejsce, Lara Malsiner (89,5 m – 89.9 pkt)
 Niestety awans do piątkowego konkursu wywalczyły tylko dwie z czterech polskich zawodniczek, które kolejno zajęły poszczególne miejsca:
  • Kinga Rajda, 85 m – 18. miejsce
  • Anna Twardosz, 78 m – 38. miejsce
  • Joanna Szwab, 74 m – 45. miejsce
  • Nicole Konderla, 63.5 m – 54. miejsce

W piątkowy, polski poranek o godz. 9:00 rozpoczął się konkurs indywidualny w Zao.
Drugie z rzędu zwycięstwo odniosła austriacka zawodniczka, Eva Pinkelnig skacząc na odległość 97,5 m oraz 95,5 m. I tym razem Panie, będące na czele klasyfikacji Pucharu Świata nie zawiodły, dowodząc swojej znakomitej formy, zakończyły piątkowy konkurs na czołowych miejscach:

• 2. miejsce, Sara Takanashi
  • 3. miejsce, Chiara Hoelzl
  • 4. miejsce, Marita Kramer
  • 5. miejsce, Maren Lundby
Nasze zawodniczki zajęły 23. miejsce (Kinga Rajda) oraz 39. miejsce (Anna Twardosz).

Od lewej: Sara Takanashi (JPN), Eva Pinkeling (AUT), Chiara Hoelzl (AUT) fot.berkutschi.com

W sobotę  miał miejsce, dla polskiej reprezentacji historyczny konkurs drużynowy Pucharu Świata Pań, w którym nasze zawodniczki w składzie: Kinga Rajda, Nicole Konderla, Joanna Szwab oraz Anna Twardosz, wystąpiły po raz pierwszy w historii. Zajęły co prawda, ostatnią (8) lokatę zdobywając łączną ilość punktów – 562.7, jednak można powiedzieć że dokonały czegoś wielkiego dla żeńskich skoków narciarskich w Polsce. Konkurs pewnie wygrały faworytki – Austriaczki w składzie: Daniela Iraschko-Stoltz, Marita Kramer, Chiara Hoelzl oraz Eva Pinkelnig, zdobywając 889.4 pkt.
Na pozostałych miejscach podium kolejno uplasowały się Japonki -749 pkt oraz Norweżki -748.6 pkt

Klasyfikacja Pucharu Narodów Kobiet prezentuje się następująco:

Zawody poprzedziły kwalifikacje do nich, których dwa pierwsze miejsca zajęły nie bez powodu, dwie kluczowe austriackie zawodniczki: Eva Pinkeling oraz Chiara Hoelzl. Z naszych zawodniczek, udało się dwóm wywalczyć prawo startu w dzisiejszych zawodach. Jak zostało wspomniane, wyniki kwalifikacji nie były przypadkowe, ponieważ po raz trzeci z rzędu, triumfatorką zawodów Pucharu Świata Pań została  Eva Pinkelnig. Austriaczka oddała dwa skoki na 99 m oraz 95 m, wyprzedziła tym samym swoją rodaczkę Chiarę Hoelzl tylko o 1.8 pkt. Na pozostałych miejscach pierwszej dziesiątki znalazły się poszczególne zawodniczki:

– 3. miejsce: Maren Lundby (213.1 pkt)
– 4. miejsce: Sara Takanashi (206.9 pkt)
– 5. miejsce: Katharina Althaus (202.1 pkt)
– 6. miejsce: Juliane Seyfarth (198.8 pkt)
– 7. miejsce: Marita Kramer (198 pkt)
– 8. miejsce: Nika Kriznar (197.7 pkt)
– 9. miejsce: Daniela Iraschko – Stolz (187.4 pkt)
– 10. miejsce: Lara Malsiner (186.8 pkt)

Nasze zawodniczki zajęły 22. miejsce (Kinga Rajda, 158.7 pkt) oraz 35. miejsce (Anna Twardosz, 58.6 pkt).

Od lewej Chiara Hoelzl (AUT), Eva Pinkeling (AUT), Maren Lundby (NOR) fot. berkutschi

Następne zawody z tego cyklu odbędą się już w nadchodzący weekend w Rasnovie (HS97).