Pokal Argeta w Kranju: Faletic i Kosnjek górą w młodszych kategoriach!

przez Zuzanna Karwacka

Kolejne konkursu ze słoweńskiego cyklu Pokal Argeta odbyły się 29 września w Kranju. Obiekt ten ma punkt konstrukcyjny umieszczony na setnym metrze. Za każde 100 centymetrów zdobyte na skoczni można uzyskać około 1.8 oczka. Ponownie mogliśmy obserwować zawodników w 4, a zawodniczki w 3 różnych kategoriach. Wśród najstarszych zwycięstwa odnosili: Gorazd Zavrsnik oraz Lara Logar.

Bauhenk (HS109), fot. Maksim Bartolj

Skoczkowie do lat 16

W kategorii tej wystartowało 25 skoczków. Reprezentowali oni 11 różnych, słoweńskich klubów. Ruszali w obydwóch seriach z 17. belki.

Zwycięzcą z minimalną przewagą – 0.4 punktu okazał się Blaz Jurcic. W pierwszej serii pokazał 101 metrów. Druga próba była zaś bardziej imponująca, gdyż wynosiła 106.5 metra. Za jego plecami z rezultatami 98.5 oraz aż 108.5 metra zajął natomiast Jaka Kramer. Na podium stanął także Jan Kadivec (101, 106 m). Czołową piątkę uzupełnili ponadto Alexei Urevc (96, 102 m) oraz Anze Brecl (96.5, 101 m).

Alexei Urevc, fot. Zofia Hunkiewicz

Pełne wyniki konkursu

Skoczkowie do lat 18

Była to najliczniejsza kategoria w Kranju. Udział brało bowiem 30 skoczków. Dla większości z nich belka ustawiona była na 15. oraz 14. stopniu. Najlepsza trójka po pierwszej serii w finale miała jednak najazd krótszy o 2 poziomy od reszty (12).

Najlepszy tym razem okazał się Enej Faletic. Zawodnik, którego latem mogliśmy obserwować na konkursach FIS Cup oraz Alpen Cup lądował na odległościach 104.5 oraz 106.5 metra. Srebrną lokatę wywalczył natomiast Urban Simnic (103, 104.5 m). Wśród czołowych wyników znalazła się także nota Aneja Razpotnika (100, 105 m).

Enej Faletic, fot. Martyna Okrzesik

Pełne wyniki konkursu

Skoczkowie do lat 20

O ile młodsza kategoria na Pokal Argeta w Kranju była obfitująca w największą liczbę zawodników, tak ta charakteryzowała się najwyższą średnią odległości czołówki w pierwszej serii. Aż trzech zawodników lądowało na rozmiarze skoczni, a jednemu zabrakło do tego miejsca 50 centymetrów.

Uporządkowując jednak – triumfował Matic Jereb. Słoweniec z SSK Norica Ziri lądował na 108.5 oraz 105 metrze. Pozwoliło mu to zaś na pokonanie Roka Masle (109, 102 m). Ziga Jancar (109, 102.5 m) przegrał walkę o srebrną lokatę zaledwie o 0.1 punktu. O takim rezultacie przeważyły natomiast noty, które były na korzyść Masle.

Matic Jereb, fot. Zofia Hunkiewicz

Pełne wyniki konkursu

Seniorzy

W tej części udział wzięło zaledwie 7 skoczków z 14 zgłoszonych. W pierwszej serii startowali oni z 13. belki, a w finale obniżono najazd o 3 poziomy. Konkurowali ze sobą przedstawiciele 6 różnych klubów. Dwóch reprezentantów na starcie miała SSK Ilirija.

Rywalizację w tej kategorii rozpoczął Marcel Strzinar. Uzyskał on solidną odległość 102 metrów, która na półmetku zapewniła mu czwartą lokatę. W efekcie dołożył on 99 metrów i zakończył zmagania jako 5.

Triumf zaś odniósł prowadzący od swojego skoku do końca konkursu – Gorazd Zavrsnik. Ostatecznie wyniki 106 i 106.5 metra zapewniły mu bezapelacyjne zwycięstwo nad Ozbe Zupanem (105.5, 103.5) o prawie 7 punktów. Podium uzupełniał zaś Patrik Vitez (103, 101.5 m).

Ozbe Zupan, fot. Zofia Hunkiewicz

Pełne wyniki konkursu

Skoczkinie do lat 16

Ostatnio w wywiadzie z Tiną Erzar poruszyliśmy kwestię cyklu, w którym większość konkursów dla zawodniczek to tylko dodatkowy trening w kalendarzu. Tak zapewne było i tym razem, albowiem na starcie pojawiły się zaledwie cztery dziewczyny. Ruszały one z 20. oraz 18. belki.

ZOBACZ TEŻ: TINA ERZAR: ,,DLA MNIE BYŁ TO OGROMNY PRZESKOK.”

Bez większego zaskoczenia triumf w Pokal Argeta w Kranju odniosła natomiast Tina Erzar. Młoda, utalentowana Słowenka zaprezentowała, że w swojej kategorii nie ma sobie równych. Po skokach na odległości 102.5 oraz 102 metry pokonała wszakże drugą Zivę Andric (99, 96.5 m) o przeszło 19 punktów. W czołowej trójce znalazła się także Izadora Kopac (93, 79 m).

Tina Erzar, fot. Martyna Okrzesik

Pełne wyniki konkursu

Skoczkinie do lat 18

Tutaj mieliśmy do czynienia ze startem 9 Pań. Belkę ustawiano dla nich na 20. oraz 17. poziomie. Aż 4 zawodniczki reprezentowały NSK Trzic. Poza tym klubem jeszcze 4 inne miały swoje reprezentantki.

Była to niewątpliwie najbardziej emocjonująca kategoria wśród kobiet w Kranju. Do rywalizacji z rodaczkami powróciła także Taja Bodlaj, która w trakcie lata, według informacji, płynących ze słoweńskich mediów, zmagała się z chorobą.

Ostatecznie zwycięstwo świętować mogła Ajda Kosnjek. Słowenka, która ostatnio w Rasnovie odnotowała bardzo dobre wyniki tym razem mogła pochwalić się odległościami 106 oraz 98 metrów. Miała ona ponadto najwyższe noty za styl – 52.5 i 52 punkty. Na drugim miejscu wylądowała wspominana Taja Bodlaj. Siedemnastoletnia skoczkini uzyskiwała odpowiednio 103 oraz 97 metrów. Dało jej to wszakże przewagę zaledwie 0.4 punktu nad trzecią Ursą Vidmar (102, 97.5 m).

Ajda Košnjek, fot. Dominika Śmiech

Warto zaznaczyć, że Maja Kovacic, która oddała w konkursie jeden skok na 98 metr zdołała uzyskać rezultat lepszy od zawodniczki, prezentującej się dwa razy – Ivany Vity Kokalj (62.5, 64 m).

Pełne wyniki konkursu

Seniorki

Tym razem podczas Pokal Argeta w Kranju do rywalizacji przystąpiło 5 kobiet. Najstarsza w kategorii seniorek miała jednakże 21 lat. Tak młody wiek ,,seniorek” spowodowany jest wszakże brakiem kategorii do lat 20. Najazd rozpoczynał się z 19. poziomu. Każda z kobiet reprezentowała inny klub.

Triumf po raz kolejny w tym sezonie odniosła Lara Logar (99.5, 97 m). Biorąc pod uwagę, że młodsze Słowenki miały ustawiony najazd niżej i uzyskiwały lepsze odległości – wyniki żadnej z seniorek nie były przesadnie imponujące. Na drugiej lokacie uplasowała się Jerica Jesenko (96.5, 94 m). Brązową lokatę wywalczyła zaś Nejka Repinc Zupancic (92.5, 96 m).

Jerica Jesenko, fot. Martyna Okrzesik

Pełne wyniki konkursu

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

0 komentarzy
2

Może ci się spodobać