Pokal Argeta w Kranju: Gorazd Završnik i Lara Logar triumfują!

przez Karolina Lenard

Oprócz rozgrywanych w ten weekend zmagań na tle Pucharu Świata, Pucharu Kontynentalnego czy FIS Cup. W słoweńskim miasteczku Kranj odbyła się pierwsze zimowa rywalizacja z cyklu krajowych zawodów Pokal Argeta. Zawodnicy i zawodniczki rywalizowali w 4 kategoriach męskich, oraz 3 żeńskich. Na obiekcie o rozmiarze 109 metrów wśród najstarszych triumfował wówczas Gorazd Završnik oraz Lara Logar.

DPNC Kranj K100 LH109
Bauhenk (HS109), fot. Maksim Bartolj

Skoczkowie do lat 16

W kategorii tej wystartowało 25 skoczków z roczników 2008 i 2009. W obu seriach wszyscy ruszali z 10. belki startowej.

Triumfował Blaž Jurčič z ponad 14 punktową przewagą, nad drugim Lovro Perclem Seručnikiem (98.5 m & 102.5 m). W pierwszej serii Jurčič zaprezentował skok o długości 104.5 metrów. Druga próba była zaś nieco słabsza, gdyż uzyskał odległość krótszą o dwa metry. Finalnie wynosiła ona 102.5 metra. Na podium stanął także Alexei Urevc (97 m & 98.5 m). Czołową piątkę uzupełnili ponadto Anže Brecl (95 m & 97 m) oraz Mai Zakelšek (93 m & 95.5 m).

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI

Alexei Urevc, fot. Martyna Okrzesik

Skoczkowie do lat 18

Punktualnie o 11:00 rozpoczęła się kolejna i zarazem najliczniejsza kategoria sobotnich zmagań w Kranju. Udział w niej wzięło prawie 30 zawodników, a dokładniej 27. W obu próbach wszystkich obowiązywała podobnie jak w niższej kategorii 10. platforma.

Tym razem wiktorię odniósł Enej Faletic. Zawodnik, którego tego lata mogliśmy oglądać na arenie międzynarodowej, gdyż startował w konkursach FIS Cup, jak i Alpen Cup. W pierwszej serii wylądował na 103.5 metra, zaś w drugiej ukończył skok zaledwie pół metra przed rozmiarem skoczni, który na słoweńskiej skoczni Bauhenk wynosi 109 metrów. Tuż za nim uplasował się reprezentant klubu SSK Lubjno ob Savinji BTC, czyli Gasper Presečnik. Zawody ukończył z notą 223.8 punktów lądując w obu seriach na bardzo zbliżonych do siebie odległościach. Słoweniec w pierwszej serii zaprezentował występ na 99 metrów, zaś później poszybował pół metra dalej. Jako trzeci podium dopełnił skoczek z rocznika 2007 Žiga Balažič (98.5 m & 98 m).

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI

Enej Faletic, fot. Zofia Hunkiewicz

Skoczkowie do lat 20

Ostatecznie Jaka Drinovec okazał się najlepszy w sobotnim konkursie w męskiej kategorii do lat 20. W pierwszym skoku zawodnik uzyskał odległość 109 metrów, natomiast w drugim wylądował na 104 metrze.

Srebrny medal wywalczył Martin Jekovec, który na półmetku rywalizacji prowadził. W pierwszej próbie oddał próbę o długości 107.5 metrów, zaś w drugiej wyniosła ona tylko 102.5 metra. Podium dopełnił natomiast Tadej Bedenik (105 m & 101.5 m).

Tuż za najlepszą trójką uplasował się Nik Heberle (103.5 m &100 m), a piąty wynik należał do Marka Hafnera (105 m & 99.5 m).

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI

Seniorzy

U Panów podobnie jak u Pań w najstarszej kategorii pojawiło się 4 zawodników. Mężczyźni belkę mieli na 8. poziomie przez obydwie serie.

Na półmetku zmagań prowadzenie objął Gorazd Zavrsnik. Skoczył on bowiem na 105.5 metra, co zapewniło mu przewagę 5.5 punktu nad drugim Nejcem Toporisem (103 m). Podium uzupełniał w tamtym czasie Matija Stemberger (100 m).

Ostatecznie rywalizację zwyciężył Zavrsnik. W finale wylądował on wszakże zaledwie metr bliżej niż w pierwszej serii. Srebro należało się Stembergerowi (96.5 m). Natomiast na trzecią lokatę spadł Toporis (93 m).

Matija Stemberger, fot. Neja Tamshe

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KONKURSU

Skoczkinie do lat 16

W kategorii tej udział wzięło pięć zawodniczek. W pierwszej oraz drugiej serii w Kranju startowały one z 18. belki.
Na półmetku liderką okazała się Klarisa Gorjup, która przy łącznej nocie za styl wynoszącej 51 punktów oraz skoku na odległość 96 metrów zdołała wyprzedzić drugą Tię Malovrh (92 m) o ponad 10 punktów. Podium uzupełniała wówczas Ziva Andric (89 m).

Po serii finałowej żadna z pozycji nie zmieniła właścicielki. Czołowa trójka oddała odpowiednio następujące skoki: Klarisa Gorjup – 94.5 m, Tia Malovrh – 93.5 m, Ziva Andric – 88.5 m.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KONKURSU

Zazwyczaj w tej kategorii zwycięstwo odnosiła niezawodna Tina Erzar, jednak w ten weekend dostała ona szansę zaprezentowania się w konkursach Pucharu Interkontynentalnego. W sobotę wyszła zwycięsko z tych zmagań!

ZOBACZ TEŻ: PUCHAR INTERKONTYNENTALNY W LILLEHAMMER: ZWYCIĘSTWO REWELACYJNEJ ERZAR!

Skoczkinie do lat 18

Ponownie na starcie mogliśmy zaobserwować 5 Pań. W tym przedziale wiekowym ruszały one również dwukrotnie z platformy o numerze osiemnastym.

Zwycięstwo udało się odnieść Mai Kovacic (90.5, 88.5 m). Za jej plecami uplasowała się zaś Brina Susnik (93.5, 82.5 m). Brąz wywalczyła Taja Kosir (83, 87 m).

Maja Kovacic, fot. Martyna Okrzesik

Warto zaznaczyć, że dwie pozostałe Panie nie zdołały w żadnej otrzymanej nocie za styl przekroczyć 16 punktów, co wynikało nie tylko ze słabych odległości, ale również przeciętnej techniki.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KONKURSU

Seniorki

Najstarsza kategoria Pań liczyła o jedną mniej niż dwie poprzednie. Zatem 4 zawodniczki startowały również z 18. belki.

Niewątpliwą regularnością zarówno latem, jak i wcześniej w tym przedziale odznaczała się Lara Logar. Także i tym razem to właśnie ona mogła cieszyć się z triumfu po skokach na odległości 103 oraz 102 metry. Srebrna pozycja należała się tym razem Nice Krasovic (100.5, 97 m). Były to całkiem solidne rezultaty, jednak straciła ona do liderki aż 17 punktów. Trzecią lokatę oswoiła Nejka Repinc Zupancic (100, 95.5 m), która znalazła się za Krasovic zaledwie o 0.1 oczka.

Nika Krasovic, fot. Zofia Hunkiewicz

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KONKURSU

Na zakończenie zapraszam na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło informacji: informacja własna
źródła grafiki: Maksim Bartolj, Martyna Okrzesik, Zofia Hunkiewicz, Neja Tamshe

0 komentarzy
2

Może ci się spodobać