Pokal Argeta w Planicy: Powrót Bodlaj, wystartowała Sorschag, Bombek z triumfem!

przez Zuzanna Karwacka

Dość często możemy w tym sezonie zimowym śledzić krajowe zmagania Słoweńców. Już drugi raz w 2023 roku przeprowadzono Pokal Argeta w Planicy. Czy mogliśmy oglądać więcej skoczków oraz skoczkiń? Jak wypadli najlepsi w poszczególnych kategoriach?

Skoczkinie do 16 lat

Rywalizację Pań jak zwykle rozpoczęły najmłodsze zawodniczki. Na starcie pojawiło się 8 dziewczyn. Wszystkie zarówno w pierwszej, jak i drugiej serii startowały z 18. belki.

Ostatecznie bez żadnych zaskoczeń zwycięstwo odniosła Tina Erzar. Na skoczni o rozmiarze 102 metrów lądowała ona dwukrotnie na 93. Srebrną lokatę, ze stratą zaledwie 1 punktu, wywalczyła wówczas Ajda Košnjek (95, 95 m). Podium domykała obecność Teji Pavec (91, 90 m).

Skoczkinie do 18 lat

Tym razem na skoczni miałyśmy 10 Pań, biorących udział w tej części. Belkę również ustawiono na 18. poziomie.

Ostatnio w tej kategorii zabrakło dwóch, wyróżniających się zawodniczek – Bodlaj oraz Komar. Jednak po swoim powrocie do krajowych rozgrywek rozstrzygnęły między sobą dwa najlepsze rezultaty. Zwycięstwo odniosła Taja Bodlaj (94, 96 m), czyli młodsza ze Słowenek. Pokonała ona Tinkarę Komar (92, 91 m) o 9 punktów. Trzecie miejsce dość tradycyjnie zgarnęła Katarina Pirnovar (89.5, 91 m).

Seniorki

Przeważnie w tej kategorii mamy zdecydowanie najmniejszą liczbę skoczkiń. Wyniosła ona cztery Panie. 3 z nich skakały z 18. belki, jednak jedna znacznie się wyróżniła.

Mowa tu bowiem o Sophie Sorschag. Dla niektórych start Austriaczki w Pokal Argeta w Planicy może być lekkim zaskoczeniem, aczkolwiek już na początku roku anonsowano, że może się ona tam pojawić. Niestety wówczas coś pokrzyżowało jej plany. Należy pamiętać, że zawodniczka poważnie rozważa zmianę reprezentowanego przez siebie kraju, a trenowana jest właśnie przez Słoweńca. Po przeanalizowaniu wszystkich tych faktów, jej występ tutaj nie jest aż tak szokujący.

Austriaczka bez problemu odniosła zwycięstwo. Lądowała ona na 89 oraz 91 metrze, ruszając z belki o sześć poziomów niższej od rywalek. Druga lokata przypadła Nejce Repinc Zupancic (95, 96 m). Trzecią pozycję zdobyła Nika Vetrih (92, 91.5 m).

Skoczkowie do lat 16

W tej partii udział wzięło 26 sportowców z roczników 2007 oraz 2008. 24 z nich ruszało z 16. belki, jednak u dwóch zdecydowano się na jej niski, 10. poziom.

Jeśli w świecie Pokal Argeta coś można uznać za pewnik to raczej to, że Urban Šimnic odniesie kolejny triumf. Tym razem Słoweniec lądował na odległościach 90.5 oraz 92.5 metra. Podium uzupełnili: Jaša Juršič (99, 103.5 m) oraz Nik Bergant Smerajc (95.5, 97 m). Warto zaznaczyć, że skoczek z 3. pozycji stracił do lidera prawie 30 oczek.

Skoczkowie do lat 18

Tutaj bez wyjątków każdy z 36 skoczków startował z 10. belki w obydwóch seriach.

Ostatnio ogłoszono, że między innymi Luka Filip znajduje się w składzie na Zimowy Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy w Planicy. 11 stycznia potwierdził zaś, że zasłużył sobie na to miejsce. Uzyskał on 97 oraz 92 metry i wyprzedził takich zawodników jak: Miha Sinčič (93, 95 m), czy Nik Gostiša Lah (91, 91 m).

TOP 10 konkursu Pokal Argeta skoczków do lat 18

Skoczkowie do lat 20

Oprócz Słoweńców w tej kategorii pojawili się gościnnie Francuzi. Łącznie oglądaliśmy próby 26 skoczków, z czego 6 z nich było spoza Słowenii.

Zwycięstwo odniósł Taj Ekart. Mogłoby się wydawać, że po średnio udanym występie w konkursie Pucharu Kontynentalnego w Planicy obniży on nieco loty. Jednak szybko i skutecznie zaprezentował swoimi skokami na 98 oraz 100 metr, że nie zamierza tego robić. Za jego plecami uplasował się Gorazd Završnik (97, 99 m). Trzecia pozycja przypadła Ožbe Zupanowi (96.5, 98 m).

TOP 10 konkursu Pokal Argeta skoczków do lat 20

Seniorzy

Ci sportowcy, podobnie jak młodsi koledzy, również startowali z 10. belki. Na skoczni pojawiło się zaś 9 skoczków tej kategorii.

Triumf mógł świętować Jan Bombek (97, 100 m). Warto zaznaczyć, że wyprzedził on drugiego Nejca Toporiša (96, 97 m) o 10 punktów. Wśród wyników czołowej trójki znalazł się także Jernej Presečnik (94, 100 m). 11 stycznia na starcie zabrakło, niezwodnego do tej pory w tym przedziale wiekowym, Marcela Stržinara.

Na zakończenie zapraszamy Was do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych – TwitterInstagram i Facebook.

0 komentarzy
4

Może ci się spodobać