Puchar Interkontynentalny w Lahti: Tina Erzar ponownie triumfuje

przez Aleksandra Rajewicz

Przed nami finałowy weekend pierwszego Pucharu Interkontynentalnego w wykonaniu pań. Gospodarzem rywalizacji ostatnich zawodów tego cyklu jest Lahti, gdzie panie skakały na obiekcie HS-130. Na stracie piątkowej rywalizacji zgłoszono 24 zawodniczki, wśród nich zabrakło reprezentantek Polski. Triumfatorką tych zmagań została Słowenka Tina Erzar, która znokautowała resztę stawki.

Salpausselkä (HS130), fot. Maksim Bartolj

Trening

Trening rozpoczął się punktualnie o godzinie 16:00 z belki 22. Wystartowała go reprezentantka gospodarzy Oosa Thure, która uzyskała jedynie 84.5 metra i z zerową notę uplasowała się na 9. pozycji. Wspólnie z nią na tym miejscu znalazło się szesnaście zawodniczek.

Triumfatorką tej serii została Austriaczka Hannah Wiegele, która poszybowała na odległość 115.5 metra, druga była Słowenka Tina Erzar, która uzyskała 108.5 metra, zaś trzecia również Austriaczka Katharina Ellmauer (104.5 m). Tuż za podium znalazła się reprezentantka gospodarzy Sofia Mattila, która uzyskała 107 metrów, piąta była Szwajcarka Rea Kindlimann (91 m). Na dalszych lokatach znalazły się: 6. Jerica Jesenko (91), 7. Martina Zanitzer (86 m), zaś 8. była Finka Emilia Vidgren (80.5 m). Były to jedyne zawodniczki sklasyfikowane z nota powyżej zera.

Niemka Pia Lilian Kübler zaliczyła upadek po próbie na 67 metrów.

Jerica Jesenko, fot. Zofia Hunkiewicz

OFICJALNE WYNIKI TRENINGI

Seria próbna w porównaniu do treningu rozpoczęła się z belki 24., jedynie Austriaczka Wiegele skakała z 22. Najlepszą w części przed konkursowej okazała się Słowenka Tina Erzar, która uzyskała świetna odległość 124.5 metra i następną zawodniczkę pokonała o ponad 30 punktów, druga była Austriaczka Ellmauer, która uzyskała 107 metrów, zaś trzecia była koleżanka triumfatorki Jerica Jesenko (110 m). Austriaczka Wiegele, która była najlepsza poprzednio, po próbie na 107 metrów znalazła się tuż za podium.

Tym razem zawodniczek z nota zerową było osiem, zaś Niemka Kübler, która zaliczyła upadek w treningu nie przystąpiła do skoku.

Tina Erzar, fot. Martyna Okrzesik

OFICJALNE WYNIKI SERII PRÓBNEJ

Pierwsza seria

Punktualnie o godzinie 17:00 z belki 24. rozpoczął się pierwszy konkurs Pucharu Interkontynentalnego w Lahti. Liderką na półmetku była prowadząca w klasyfikacji cyklu Tina Erzar, która uzyskała 123.5 metra, druga była Hannah Wiegele (118 m), zaś trzecia Słowenka Ursa Vidmar (111.5 m). Tuż za podium uplasowała się Katharina Ellmauer, która swoją próbę wykończyła na odległości 106.5 metra, natomiast piąta była Martina Ambrosi (104.5 m). Warto powiedzieć, że Erzar następną zawodniczkę pokonała o ponad 15 punktów, a trzecią już o ponad 27. Na ostatnim sklasyfikowanym miejscu znalzła się reprezentantka Ukrainy Zhanna Hlukhova, która wylądowała na odległości 74.5 metra.

Reprezentantka gospodarzy Julia Aikia nie została dopuszczona do startu.
Niemka Pia Lilian Kübler ponownie nie oddała swojej próby, powodem był upadek podczas treningu.

OFICJALNE WYNIKI PIERWSZEJ SERII

Seria finałowa

Zwyciężczynią pierwszego konkursu w Lahti została Słowenka Tina Erzar, która w drugiej próbie uzyskała 125 metry i drugą zawodniczkę pokonała o ponad 29 punktów. Tuż za nią uplasowała się Wiegele, która wylądowała na 119 metrze, zaś na trzecią lokatę awansowała Katharina Ellmauer (115 m). Ursa Vidmar po próbie na 113 metrów zmagania ukończyła na 4. pozycji, przegrywając podium o 0.1, natomiast 5. była Włoszka Amborsi (108 m).

Dobry do odnotowania występ zaliczyła Szwajcarka Rea Kindlimann, która uzyskała 100 oraz 102.5 metra i uplasowała się na 7. pozycji.

Warto wspomnieć, że Julia Aikia, która w pierwszej serii została zdyskwalifikowana, w drugiej próbie wylądowała na odległości 98.5 metra i pokonała dwie zawodniczki, które oddały dwa skoki.