Puchar Interkontynentalny w Notodden: Norweskie podium, Konderla i Przybyła w najlepszej dziesiątce

Norweskie Notodden jest drugim w tym sezonie gospodarzem zmagań Pucharu Interkontynentalnego kobiet w skokach narciarskich. W piątkowe popołudnie, zawodniczki rywalizowały na skoczni Tveitanbakken, której rozmiar wynosi 98 metrów. Triumfatorką pierwszego w ten weekend konkursu w Skandynawii, okazała się Norweżka Ingvild Synnøve Midtskogen. W czołowej dziesiątce miejsca wywalczyły także dwie reprezentantki Polski – Nicole Konderla oraz Wiktoria Przybyła.

Nicole Konderla, fot. Dominika Śmiech

Lista startowa zawodów Pucharu Interkontynentalnego w Notodden, nie należała do najliczniejszych. Na starcie zmagań w Skandynawii, pojawiło się zaledwie dwadzieścia sześć zawodniczek, w tym cztery reprezentantki Polski. Powołanie na drugoligowe konkursy otrzymały Nicole Konderla, Wiktoria Przybyła, Paulina Cieślar oraz Sara Tajner. Dla 17-letniej Tajner, jest to debiut w Pucharze Interkontynentalnym.

Trening

Punktualnie o 16:30 rozpoczęła się seria treningowa, którą rozegrano z 26. belki startowej. Norweżka Nora Midtsundstad oddawała swoje próby z platformy obniżonej o jeden stopień. Na starcie treningu nie pojawiła się Heidi Dyhre Traaserud.

Najlepsza w treningu okazała się Kjersti Graesli, która oddała skok na odległość 89 metrów. Ze stratą 1.2 punktu do liderki, na drugiej pozycji, uplasowała się najlepsza z reprezentantek Polski – Nicole Konderla. Polka poszybowała o metr dalej, od sklasyfikowanej na pierwszej pozycji Norweżki. Wówczas czołową trójkę dopełniała kolejna z reprezentantek gospodarzy – Ingvild Synnoeve Midtskogen (85 m).

Czwartą notę wywalczyła najwyżej sklasyfikowana z Włoszek – Martina Ambrosi (84 m). Najlepszą szóstkę dopełniły Polka Wiktoria Przybyła (80.5 m) oraz Chinka Yangning Weng (82 m).

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI TRENINGU

Następnie o godzinie 17:10 rozpoczęła się seria próbna, poprzedzająca piątkowy konkurs. Belka ponownie została ustawiona na poziomie 26., natomiast Midtsundstad po raz kolejny startowała z obniżonej platformy.

Na czele serii próbnej, ponownie uplasowała się Norweżka Graesli. Zawodniczka tym razem wylądowała na linii 90-metra, co było o metr dłuższą próbą, niż ta z rundy treningowej. Drugi rezultat wywalczyła Nicole Konderla, jednak tym razem polska skoczkini poszybowała na odległość 86.5 metra. W najlepszej trójce miejsce ponownie zajęła Midtskogen (85 m).

Martina Ambrosi uplasowała się na czwartej pozycji, po skoku na 85.5 metra. Pozycje w czołowej szóstce objęły także Norweżka Heidi Dyhre Traaserud (82 m) oraz Włoszka Asia Marcato (79.5 m).

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI SERII PRÓBNEJ

Pierwsza seria konkursowa

O 18:00 ruszyła pierwsza seria konkursowa.

Na półmetku zmagań, na czele plasowała się Ingvild Synnoeve Midtskogen. Norweska zawodniczka oddała skok na odległość 90.5 metra, co okazało się najlepszą próbą w pierwszej serii. Wówczas kolejne dwie pozycje wywalczyły jej rodaczki – Heidi Dyhre Traaserud (89.5 m), a także Kjersti Graesli (88.5 m).

Ponownie na czwartej pozycji uplasowała się Włoszka Martina Ambrosi. Reprezentantka trójkolorowych poszybowała na odległość 86.5 metra, co dało jej pewną czwartą lokatę.

Kolejne dwa miejsca zajęły reprezentantki Polski – Nicole Konderla (88.5 m) oraz Wiktoria Przybyła (82.5 m).

Wiktoria Przybyła, fot. Martyna Okrzesik

Pierwszą serię konkursową, przeprowadzono z 26. platformy startowej.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI PIERWSZEJ SERII

Seria finałowa

Ostatecznie skład najlepszej trójki nie uległ zmianie. Po zwycięstwo sięgnęła Norweżka Ingvild Synnoeve Midtskogen, która w serii finałowej poszybowała na odległość 91 metrów. W efekcie okazało się to najdłuższym skokiem w finałowej rundzie, a także całym konkursie. Podium dopełniły Heidi Dyhre Traaserud (86.5 m), a także Kjersti Graesli (89 m).

Po raz czwarty, na czwartej pozycji, uplasowała się Włoszka Martina Ambrosi (87.5 m). Na piątym miejscu, sklasyfikowana została najlepsza z reprezentantek Polski – Nicole Konderla. Polka w serii finałowej ponownie zaprezentowała próbę na 88.5 metra. Szósty rezultat wywalczyła Nora Midtsundstad (86 m).

Ostatecznie, po słabszej próbie na 77 metr w drugiej rundzie, Wiktoria Przybyła zakończyła zawody na siódmej lokacie.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KONKURSU

Sobotnie zmagania kobiet w Notodden, rozpoczną się o godzinie 10:00 od serii próbnej, następnie o 10:45 rozegrana zostanie pierwsza seria konkursowa.

źródło informacji: informacja własna
źródłao grafiki: Dominika Śmiech, Martyna Okrzesik