Puchar Kontynentalny w Lillehammer: Triumf Jakoba Lange!

przez Martyna Okrzesik

Oprócz rywalizacji Pucharu Kontynentalnego kobiet, w Lillehammer odbyły się także drugoligowe konkursy mężczyzn w kombinacji norweskiej. Zmagania na obiekcie Lysgårdsbakken (HS-98) to pierwsze zawody rangi kontynentalnej w tym sezonie. Na liście startowej znalazła sięsię także polska reprezentacja w składzie: Kacper Jarząbek, Miłosz Krzempek, Paweł Szyndlar oraz Andrzej Szczechowicz. Ostatecznie triumfatorem piątkowych zmagań okazał się Niemiec Jakob Lange.

Jakob Lange, fot. Nordic Focus

ZOBACZ TEŻ: PUCHAR KONTYNENTALNY W LILLEHAMMER: SEIDL GÓRĄ W PCR!

Seria próbna

Po zakończonej serii próbnej kobiet, swoje próbne skoki oddali mężczyźni. W serii próbnej najlepszy okazał się Austriak Mario Seidl, który zaprezentował próbę na 92 metry. Drugi wynik uzyskał 18-letni Niemiec Richard Stenzel (93 m), natomiast trzeci rezultat wywalczył jego rodak Simon Mach (93.5 m), co było najdłuższą odległością rundy próbnej.

Wyniki reprezentantów Polski:
10. Kacper Jarząbek – 87. 5 m
48. Andrzej Szczechowicz – 78.5 m
49. Paweł Szyndlar – 75 m
DNS – Miłosz Krzempek

Oprócz Miłosza Krzempka, na starcie nie pojawił się reprezentant Japonii Shogo Azegami. Kombinatorzy norwescy oddawali swoje próby z 8. oraz 9. platformy startowej.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI SERII PRÓBNEJ

Seria skoków na HS98

Na czele rywalizacji, po serii konkursowej na skoczni, plasował się reprezentant Niemiec – Richard Stenzel. 18-latek oddał najdłuższą próbę na odległość 94.5 metra. Na drugiej pozycji, sklasyfikowany został reprezentant Austrii – Florian Kolb (94 m). Czołową trójkę dopełniał Jakob Lange (93, +0:03), powracający do rywalizacji po kontuzji kostki, której doznał podczas jednego ze zgrupowań w Zakopanem.

Richard Stenzel, fot. Martyna Okrzesik

Tym razem Mario Seidl sklasyfikowany został na 4. pozycji. Austriak oddał skok na odległość 91.5 metra i tracił pięć setnych sekundy do prowadzącego Stenzela. Miejsce w najlepszej piątce wywalczył także jego rodak – Manuel Einkemmer (91.5; +0:10).

Na szóstej pozycji uplasował się najlepszy z reprezentantów Słowenii – Matic Garbajs. 20-latek oddał próbę na odległość 91.5 metra i na starcie miał 20 sekundową stratę do lidera. Siódmy rezultat wywalczył Norweg Jens Dahlseide Kvamme (88 m), natomiast ósmy Szwajcar Pascal Mueller (90.5 m). Czołową dziesiątkę dopełnili Norweg Torje Seljeset (92 m) oraz reprezentant Niemiec Simon Mach (91 m).

Najwyżej sklasyfikowanym reprezentantem Polski okazał się Kacper Jarząbek. Tegoroczny mistrz Polski oddał próbę na odległość 87.5 metra. Słabiej zaprezentowali się 45. Andrzej Szczechowicz (79 m) oraz 49. Paweł Szyndlar (76.5 m).

Kacper Jarząbek, fot. Martyna Okrzesik

W zmaganiach wystartowało 59. zawodników. Na starcie nie pojawili się Polak Miłosz Krzempek oraz dwóch Japończyków – Shogo Azegami oraz Takuya Nakazawa.

Zawodnicy oddawali swoje próby w całości z 9. poziomu najazdu.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI SERII SKOKÓW

Bieg na 10 km

Punktualnie o 14:45 rozpoczął się bieg na 10 km. Na półmetku biegu na czele plasował się Niemiec Jakob Lange, lecz tuż za jego plecami znajdowali się Florian Kolb, Mario Seidl oraz Manuel Einkemmer. Dodatkowo tuż za trójką Niemców, ze stratą sześciu sekund plasowali się Simon Mach oraz Richard Stenzel.

Różnice czasowe były minimalne, a na 7.5 km na prowadzenie wysunął się Florian Kolb, natomiast do czołówki dołączył się Norweg Aleksander Skoglund. Wówczas trzecią pozycję zajmował Mario Seidl, lecz tuż za jego plecami znajdowali się Jakob Lange oraz Francuz Gael Blondeau. Dodatkowo Richard Stenzel wypadł poza czołową dziesiątkę, na 15. pozycję.

Ostatecznie po zwycięstwo sięgnął Niemiec Jakob Lange, dla którego jest to 20. triumf w zawodach rangi Pucharu Kontynentalnego. Lange dobiegł do mety z czasem 26:40.8. Na drugim stopniu podium uplasował się Norweg Aleksander Skoglund (+5.4), który po skokach plasował się dopiero na 25. pozycji. Miejsce w najlepszej trójce wywalczył także reprezentant Francji – Gael Blondeau (+9.1).

Kolejne trzy lokaty zostały objęte przez Austriaków. Najwyżej sklasyfikowanym z nich okazał się Mario Seidl (+10.4), lecz tuż za nim uplasowali się Florian Kolb (+12.9) oraz Manuel Einkemmer (+15.8).

Siódmą pozycję zajął Per Einar Skjaeret Stroemhaug (+31.1), a czołową dziesiątkę zamykali Austriak Jonas Fischbacher (+34.7), Niemiec Simon Mach (+34.9), a także Norweg Torje Seljeset (+35.5).

Lider po skokach – Richard Stenzel (+1:03.1) – zakończył zmagania na 16. lokacie.

Reprezentanci Polski nie zdołali wywalczyć pucharowych punktów. Najwyżej sklasyfikowanym z biało-czerwonych był 43. Kacper Jarząbek (+3:38.0). Dalsze lokaty uzyskali 46. Andrzej Szczechowicz (+3:45.4) oraz 48. Paweł Szyndlar (+3:49.0).

fot. Andrea Campregher

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło informacji: informacja własna
źródło grafiki: Nordic Focus, Martyna Okrzesik

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać