Puchar Kontynentalny w Planicy: Zwycięstwo Villumstada i norweskie podium!

Drugi konkurs Pucharu Kontynentalnego w Planicy potwierdził norweską dominację. Całe podium z zawodnikami tej nacji przypieczętowało kwotę 7 skoczków na 5. period Pucharu Świata. Kto jeszcze wywalczył dodatkowe miejsce na ten okres? Zapraszamy do przeczytania!

Zaczęła się ona równo o godzinie 10. Zwyciężył w niej zaś, niemający sobie równych, Benjamin Oestvold (132 m z 14. belki). Wyprzedził drugiego Clemensa Aignera (124 m z 14. belki) o 4,9 pkt. Trzeci natomiast był również wczorajszy zwycięzca – Zak Mogel (136 m z 15. belki) . Niestety wedle pomiarów już wtedy wiatr dał się sportowcom we znaki.

Konkurs

O 11:15 wystartowała pierwsza seria konkursowa w Planicy. Otwierającym rywalizację był Słoweniec, Marcel Strzinar, oddając z 16. belki skok na odległość 127 metrów. Tuż po jego skoku zarządzona została aż 25-minutowa przerwa, wywołana mocno wiejącym wiatrem w plecy. Wprawdzie nie była konieczna żadna zmiana najazdu, a więc w całości partię rozegrano z 16. belki.

Nasi zawodnicy po tej części byli sklasyfikowani kolejno na miesjcach:

5. Jakub Wolny – 135m (140.3 pkt)
7. Alekander Zniszczoł – 137m (135.8 pkt)
19. Andrzej Stękała – 132m (128.6 pkt)
23. Maciej Kot – 133m (125.1 pkt)
31. Klemen Murańka – 125m (119.6 pkt)
Kacper Juroszek – DSQ (Kombinezon)

Już po 1-serii na czołowych trzech lokatach byli sami Norwegowie:
1. Benjamin Oestvold – 135m (145.9 pkt)
2. Fredrik Villumstad – 136m (144.7 pkt)
3. Joacim Oedegaard Bjoereng – 130,5m (142.8 pkt)

2 seria konkursowa

Drugą serię w pełni rozegrano z 16. belki, jednak warunki były dosyć loteryjne.

Austriak, Markus Mueller, klasyfikowany po pierwszym skoku na 26. pozycji trafił notabene na lekki wiatr pod narty (odjęty 1 punkt). Skoczył zaś poza rozmiar skoczni – 142m! Daleki skok mógł zapewnić lokatę na podium, jednak tak się nie stało, a Mueller zajął ostatecznie i tak wysokie 4. miejsce.

Pecha do warunków w Planicy miał jednak startujący z numerem pierwszym Marcel Strzinar, któremu w drugiej próbie przyszło skakać przy wietrze -2,24 m/s (co przekłada się na rekompensatę punktową 33,3 pkt.). Słoweniec wylądował na 114 metrze, co dało mu końcowo 18. pozycję.

Reprezentanci Polski w drugiej serii oddali skoki odpowiednio na lokaty:

8. Aleksander Zniszczoł – 138m (266.4 pkt)
9. Jakub Wolny – 132m (265.9 pkt)
14. Maciej Kot – 131m (249.5 pkt)
18. Andrzej Stękała – 129m (244.0 pkt)

Kolejny udany występ zaliczył 18-latek, Rok Masle, bowiem dzisiaj zajął on 5. lokatę. Skakał 127 i 136 metrów.

Równie udany start może rzeczywiście odhaczyć Szwajcar, Kilian Peier, który uplasował się na 22. pozycji i zdobył pierwsze punkty w Pucharze Kontynentalnym.

Prym wiedli Norwegowie, którzy dzisiaj zajęli całe podium, a w drugiej serii własciwie wyłącznie zamienili się oni miejscami. Zwyciężył Fredrik Villumstad (136 i 141 m) z rezultatem 285 punktów, dla którego to dodatkowo trzeci triumf w tej randze zawodów. Drugi ogółem był Joacim Odegaard Bjoereng (130,5 i 137m), tracący dziesięć punktów do Villumstada. Brązową lokatę wywalczył ostatecznie Benjamin Oestvold (135 i 128,5m).

protokół wyników TOP20 konkursu źródło: FIS

Dodatkowe miejsca na Puchar Świata

Na 5. period Pucharu Świata miejsca wywalczyły reprezentacje: Norwegii (dzięki Benjaminowi Oestvoldowi – 340 pkt.), Austrii (Clemens Aigner – 212 pkt.) i Słowenii (Zak Mogel – 128 pkt.). Bliskim wywalczenia siódmego zawodnika na Puchar Świata dla Polski był natomiast Aleksander Zniszczoł. Niestety Polak uzbierał tylko 123 pkt, a przed nim był ponadto Rok Masle – 127pkt.