Kombinacja norweska – Puchar Świata w Otepää

przez Martyna Okrzesik

Za nami pierwszy weekend z Pucharem Świata w kombinacji norweskiej w 2023 roku! Tym razem przenieśliśmy się do Estonii, do Otepää na skocznię Tehvandi (HS97), gdzie mogliśmy podziwiać zarówno rywalizację kobiet, jak i mężczyzn. Na liście startowej pań widniało 30. nazwisk, natomiast u panów 47. Niestety, w obu rywalizacjach zabrakło biało-czerwonych.

Warto wspomnieć o braku kilku czołowych zawodników. Dotychczasowy lider Pucharu Świata – Jarl Magnus Riiber – z powodów zdrowotnych nie przyjechał do Estonii. Norweg od dłuższego czasu zmaga się z problemami żołądkowymi. Dodatkowo na starcie zabrakło dwóch reprezentantów Niemiec – Johannes Rydzek uzyskał pozytywny wynik testu na covid-19, natomiast Vinzenz Geiger zmaga się z gorączką. Oprócz tego, zakażony koronawirusem został Norweg Kasper Moen Flatla.

Runda PCR w Otepää

Na czwartkowe popołudnie zaplanowane zostały rundy prowizoryczne. Niestety, z powodu zbyt silnego wiatru zostały one przełożone na piątkowy poranek.

Wśród kobiet zwyciężczynią rundy prowizorycznej okazała się niepokonana w tym sezonie Gyda Westvold Hansen. Norweżka poszybowała na odległość 91,5 metra, co pozwoliło jej na wyprzedzenie o 1,2 punktu Austriaczki Lisy Hirner (92,5 m). Kolejne dwie pozycje zajęły reprezentantki Niemiec – Svenja Wuerth (94,5 m) oraz Nathalie Armbruster (92,5 m). Natomiast piąty rezultat należał do Japonki Yuny Kasai, która uzyskała odległość 89,5 metra.

Gyda Westvold Hansen, fot. NTB

Jeśli chodzi o rywalizację mężczyzn, to najlepszy w rundzie PCR okazał się Julian Schmid. Reprezentant Niemiec poszybował na 96,5 metra i tym samym o 1,4 punktu wyprzedził Estończyka Kristjana Ilvesa (96 m). Trzecią pozycją zajął Norweg Jens Luraas Oftebro (94 m), natomiast za nim uplasował się Austriak Franz-Josef Rehrl (95,5 m). Piąty wynik należał do Japończyka Yoshito Watabe (94,5 m).

Konkurs drużyn mieszanych

Jeśli chodzi o konkurs drużyn mieszanych, to pierwsze miejsce wywalczyła reprezentacja Norwegii w składzie: Jens Luraas Oftebro (92,5 m), Ida Marie Hagen (90 m), Gyda Westvold Hansen (93 m) oraz Joergen Graabak (92,5 m). W rezultacie uzyskali łączny czas 36:19.6. Na drugim stopniu podium uplasowała się reprezentacja Niemiec (+18.2) w składzie – Manuel Faisst (91 m), Jenny Nowak (93 m), Nathalie Armbruster (87,5 m) oraz Julian Schmid (95,5 m). Natomiast na trzecim miejscu sklasyfikowana została drużyna Austrii (+1:30.6), którą reprezentowali Franz-Jozef Rehrl (96,5 m), Lisa Hirner (88,5 m), Annalena Slamik (87,5 m) oraz Lukas Greiderer (91 m).

Ostatecznie w konkursie drużyn mieszanych zaprezentowało się dziewięć ekip – Norwegia, Niemcy, Austria, Finlandia, Japonia, Włochy, Słowenia, USA oraz Czechy.

Sobotnie konkursy indywidualne

Sobotnie popołudnie rozpoczęto od biegów masowych. W rezultacie po biegu na 5 km liderką stała się Gyda Westvold Hansen. Norweżka uzyskała czas 13:36.6. Na drugiej pozycji, z niewielką stratą do Westvold Hansen, sklasyfikowana została Norweżka Ida Marie Hagen (+0.7). Na trzeciej lokacie znalazła się Słowenka Ema Volavsek (+10.9), natomiast czwarty wynik uzyskała Niemka Nathalie Armbruster (+13.6). Austriaczka Lisa Hirner (+14.0) uplasowała się na 5. pozycji.

W rezultacie seria skoków pań została odwołana z powodu silnego wiatru.

Sobotni triumf Lampartera

Na półmetku rywalizacji wśród mężczyzn, na prowadzenie wysunęli się bracia Oftebro. Lepszym z nich okazał się Jens Luraas Oftebro, który uzyskał czas 23:16.2, natomiast Einar Luraas Oftebro (+0.3) zajął 2. pozycję. Trzecią pozycję, po biegu masowym na 10 km, zajmował Austriak Johannes Lamparter (+0.9). Tuż za czołową trójką uplasował się Niemiec Fabian Riessle (+1.2), a za nim sklasyfikowanych zostało dwóch reprezentantów Włoch – Alessandro Pittin (+2.4) oraz Raffaele Buzzi (+2.5). Siódmy wynik uzyskał Niemiec Jakob Lange (+2.9), a tuż za nim znalazł się Norweg Joergen Graabak (+3.0). Czołową dziesiątkę zamykali Austriak Manuel Einkemmer (+3.4) oraz Niemiec Julian Schmid (+3.9).

Triumfatorem sobotniej rywalizacji został Johannes Lamparter, który oddał skok na 99,5 metra. O 7,5 punktu za nim uplasował się Fin Ilkka Herola, który po próbie na 98,5 metra wysunął się na znaczne prowadzenie i zaliczył spory awans. Natomiast na trzecim stopniu podium stanął Thomas Rettenegger (96,5m). Dla 22-letniego Austriaka było to pierwsze podium Pucharu Świata w karierze.

Ilkka Herola, Johannes Lamparter, Thomas Rettenegger, fot. Instagram/@retti_tom

Tuż za czołową trójką uplasowała się dwójka reprezentantów Niemiec – Julian Schmid (92,5 m) oraz Manuel Faisst (89,5 m). Szósty rezultat uzyskał Ryota Yamamoto, który skoczył 90 metrów, co jak na możliwości Japończyka, było dosyć słabą próbą. Fin Eero Hirvonen poszybował na odległość 91 metrów, co dało mu siódmą lokatę. W czołowej dziesiątce uplasowali się także Austriak Franz-Josef Rehrl (95,5 m), Francuz Antoine Gerard (90,5 m) oraz Estończyk Kristjan Ilves (86,5 m).

Dużym rozczarowaniem okazały się skoki braci Oftebro. Lider na półmetku rywalizacji – Jens Luraas Oftebro – po próbie na 87 metrów, zajął 11. pozycję. Natomiast zajmujący 2. miejsce po biegu masowym – Einar Luraas Oftebro – skoczył zaledwie 77 metrów. W rezultacie Norweg zakończył zmagania na dopiero 31. lokacie. Tym samym, nie uzyskał on punktów Pucharu Świata.

Niedzielne konkursy indywidualne

Jeśli chodzi o niedzielne zmagania, to rozpoczęto je od serii skoków kobiet. Co ciekawe, po raz pierwszy w tym sezonie nie zwyciężyła jej Gyda Westvold Hansen (91,5 m). Norweżka przegrała z Włoszką Anniką Sieff (98 m) o 2,9 punktu. Ex aequo z Westvold Hansen, na drugiej pozycji uplasowała się autorka najdłuższego skoku – Niemka Jenny Nowak (100 m). Czwaty wynik uzyskała Nathalie Armbruster (91,5 m) przed Lisą Hirner (89,5 m).

Natomiast po biegu na 5 km, na prowadzenie wysunęła się Gyda Westvold Hansen, która zwyciężyła. Norweżka dobiegła do mety z czasem 14:34.8. Na drugim stopniu podium stanęła Nathalie Armbruster (+26.6), a trzeci wynik uzyskała Lisa Hirner (+27.8). Tuż za czołową trójką uplasowała się Jenny Nowak (+40.0) oraz Yuna Kasai (+58.6). W efekcie Annika Sieff (+1:02.2) zajęła 6. miejsce.

Triumf Juliana Schmida

Na prowadzeniu po rywalizacji na skoczni był Ryota Yamamoto, który poszybował na odległość 95,5 metra. Na kolejnych dwóch lokatach plasowali się Austriacy – Franz-Josef Rehrl (101 m) oraz Johannes Lamparter (96,5 m). Za czołową trójką sklasyfikowany został Julian Schmid (96 m) oraz Thomas Rettenegger (94 m). Skok na 92,5 metra dał Manuelowi Faisstowi szóstą pozycję. Siódmy rezultat wywalczył Espen Andersen (93 m), natomiast ósmy Norweg Simen Tiller (96,5 m). Czołową dziesiątkę zamykali Kristjan Ilves (93,5 m) oraz Francuz Laurent Muhlethaler (92,5 m).

Johannes Lamparter, Julian Schmid, Franz-Josef Rehrl, fot. Instagram/@johannes_lamparter

Triumfatorem niedzielnego konkursu został Julian Schmid, który dobiegł do mety z czasem 24:39.5. Na kolejnych dwóch stopniach podium stanęli Austriacy – Johannes Lamparter (+1.6) oraz Franz-Josef Rehrl (+1.8). Natomiast tuż za strefą medalową uplasował się Japończyk Ryota Yamamoto (+1.8). Kolejne dwie pozycje wywalczyli Norwegowie – Jens Luraas Oftebro (+29.7) oraz Joergen Graabak (+29.9). Siódmy rezultat wywalczył reprezentant gospodarzy – Kristjan Ilves (29.9), natomiast ósmy był Manuel Faisst (+30.4). Czołową dziesiątkę zamknęli Espen Andersen (31.0) oraz Thomas Rettenegger (+31.4). Nie wystartował Czech Tomas Portyk.

Jeśli chcecie przeczytać o poprzedniej rywalizacji Pucharu Świata w kombinacji norweskiej, która odbyła się w austriackim Ramsau, to zapraszamy do kliknięcia tutaj.

Na zakończenie zapraszamy Was do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych – TwitterInstagram i Facebook.

źródło informacji: własne

0 komentarzy
3

Może ci się spodobać