Tehvandi – Otepää, Estonia

przez Zuzanna Karwacka

W dzisiejszym wpisie wyruszymy na Północ Europy – do chłodnej Estonii. Jesteście ciekawi jakie tajemnice skrywa Tehvandi – skocznia, na której dotychczas odbywało się wiele skokowych imprez krajowych? Zapraszamy Was więc do dalszej części wpisu.

Tehvandi, fot. Rivo Rajandu

Na wstępie warto zaznaczyć, że jest to największy obiekt w tym państwie. Pięknie góruje nad szeregami drzew, lecz skupmy się teraz na suchych faktach, aby stopniowo przechodzić do coraz ciekawszych aspektów.

Podstawowe fakty

Nazwa: Tehvandi
Lokalizacja: Otepää, Estonia
Punkt HS: 97 metrów
Punkt K: 90 metrów
Najdłuższy skok: 102,5 metra – Artti Aigro (Estonia) – 07.10.2017
Zimowy rekord: 102 metry – Artti Aigro (Estonia) – 27.02.2013
Letni rekord: 102,5 metra – Artti Aigro (Estonia) – 07.10.2017
Całkowita wysokość: 111,4 metra
Wysokość wieży: 54,68 metra
Nachylenie progu: 11°
Nachylenie zeskoku: 34°

Tehvandi, źródło: pinterest.com

Historia skoczni

Zaczniemy dość nietypowo, gdyż nie od obiektu, który był pierwowzorem dla obecnej Thvandi. Cofniemy się bowiem do czasu, w którym ze swoim przebojem ,,Hey Jude” królował zespół The Beatles. Zaś w przełożeniu na skokowy świat – Jiří Raška odbierał medale na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich we francuskim Grenoble, czyli do 1968. Właśnie na początku tego roku, 14 stycznia zostało otwarte centrum treningowe o bliźniaczej do obecnej skoczni nazwie. Punkt konstrukcyjny tamtego obiektu mieścił się na 70. metrze. Natomiast jego rozmiar (którego swoją drogą żadnemu ze skoczków w oficjalnej próbie nie udało się przeskoczyć) wynosił 76 metrów. Niecałe 30 lat później zaplanowano na tym terenie przebudowę, która nie spowodowała jednak żadnej spektakularnej przemiany. W dalszym ciągu skocznia nie zyskiwała sławy. Reprezentanci kraju zaczęli narzekać, że przyzwyczajając się do obiektu o tak małym rozmiarze, ciężko wejść do rywalizacji na większych obiektach.

Ludzie, będący wówczas u władzy nie pozostali głusi na słowa swoich rodaków. Chcąc nie tylko polepszenia sytuacji treningowej, ale także reprezentatywnej na arenie międzynarodowej zdecydowali się na budowę większego obiektu. Wstępne plany nowej Tehvandi były spisywane już w 2001 roku. Jednak dopiero po 6 latach doczekały się one pełnej realizacji. Niecały rok później zdecydowano się również na wyburzenie starego, mniejszego obiektu. Bowiem stale niszczał i nie tylko odstraszał wszystkich ćwiczących, ale również mógł z czasem zacząć zagrażać bezpieczeństwu zawodników.

Estoński Związek Narciarski, pragnąc pochwalić się swoją nową inwestycją zgłosił obiekt do organizacji Mistrzostw Świata Juniorów 2011. Przychylnie rozpatrzono wniosek. Tym sposobem mało znana obecnie skocznia gościła takich sportowców, jak Stefan Kraft, Richard Freitag, Michael Hayböck czy Anders Fannemel.

Tehvandi, źródło: terviserajad.ee

Rekordy oraz rekordziści

Ciekawostki

  • Planowano wybudowanie kompleksu obok skoczni i umieszczenie tam obiektów o następujących punktach konstrukcyjnych: K120, K70 i K50.
  • Tehvandi gościło również zawody kobiet oraz kombinatorów norweskich.
  • Oprócz Estończyków poza zmaganiami na obiekcie trenowali również Łotysze, gdyż w swoim kraju nie mieli oni dostępu do odpowiednich skoczni.

Dziękujemy za to, że poświęciliście swój czas na krótką lekturę i na olejny wpis zapraszamy Was już w niedzielę!

Źródło informacji: własne, wikipedia.pl, skisprungschanzen.com

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać