Puchar Kontynentalny w Zakopanem: Zapowiedź, harmonogram, listy startowe

przez Dorota Romanowicz

Czas na ostatnie zawody z cyklu Pucharu Kontynentalnego w tym sezonie. Skoczkowie będą rywalizować w Zakopanem na Wielkiej Krokwi (K-125 m, HS-140 m) w dwóch konkursach indywidualnych. Zawody odbędą się w systemie hybrydowym – zawodnicy będą startować na torach lodowych, zaś lądować będą na igelicie. Poniżej prezentujemy m.in. harmonogram i listy startowe zawodów.

Wielka Krokiew (HS140), fot. Martyna Okrzesik

ZOBACZ TEŻ: FIS CUP W ZAKOPANEM: RAINER TRIUMFUJE W KONKURSIE I KLASYFIKACJI GENERALNEJ

Listy startowe

Zgłoszonych do zawodów zostało 60 zawodników. Na liście nie brakuje nazwisk Austriaków – Jonasa Schustera i Maximiliana Ortnera, których w klasyfikacji generalnej dzieli zaledwie 5 punktów. Z pewnością do walki o triumf w zawodach włączy się starszy kolega z reprezentacji liderów cyklu – Clemens Aigner. Do Polski przyjechała także silna drużyna Niemców z Markusem Eisenbichlerem i Martinem Hamannem na czele. Obecni będą również doskonale znani fanom skoków narciarskich Simon Ammann i Taku Takeuchi.

Na liście startowej widnieje 13 polskich nazwisk – Tomasz Pilch, Adam Niżnik, Marcin Wróbel, Kacper Tomasiak, Klemens Joniak, Łukasz Łukaszczyk, Tymoteusz Amilkiewicz, Jan Habdas, Paweł Wąsek, Kacper Juroszek, Andrzej Stękała, Klemens Murańka i Jakub Wolny.

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ STARTOWĄ

Harmonogram

Piątek, 15.03.2024
20:00 – Odprawa techniczna

Sobota, 16.03.2024
11:30 – Oficjalny trening
12:30 – Pierwsza seria konkursowa

Niedziela, 17.03.2024
11:00 – Seria próbna
12:00 – Pierwsza seria konkursowa

Skocznia

Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza w Zakopanem to bez wątpienia najważniejszy obiekt w naszym kraju. Od lat jest areną zmagań zarówno w Pucharze Świata, jak i w przypadku zawodów niższej rangi – Pucharu Kontynentalnego i FIS Cup.

Wielka Krokiew (K125, HS140) to jedna z nielicznych skoczni w kalendarzu ulokowanych na naturalnym zboczu. Wyposażona jest w igielit, siatki przeciwwiatrowe, sztuczne oświetlenie, tory lodowe i trybuny mieszczące 40 tys. osób. Do historii przeszły zawody na początku tzw. małyszomanii, kiedy na terenie skoczni i wokół niej zgromadziło się około 100 tys. osób.

Rekordzistą skoczni jest Japończyk Yukia Sato, który w 2020 roku wylądował na 147 m. Co ciekawe, do Sato należy także najdłuższy skok oddany w zawodach letnich (145 m). Nie są to jednak najdłuższe skoki ustane na tym obiekcie. W Pucharze Kontynentalnym Benjamin Oestvold przed trzema laty skoczył aż 150 m! Według oficjalnych wytycznych FIS oficjalne rekordy to jednak te, które padły w zawodach najwyższej rangi jaka odbywała się na danej skoczni. Z tego powodu nazwisko Norwega nie figuruje na liście rekordzistów.

ZOBACZ TEŻ: WIELKA KROKIEW – ZAKOPANE, POLSKA

Puchar Kontynentalny w Zakopanem 2023

Rok temu w Zakopanem również zaplanowano dwa konkursy indywidualne. Co ciekawe, oba konkursy były rozegrane tego samego dnia (12 marca) ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne w poprzednim dniu.  Oba konkursy padły łupem Austriaków – najpierw rywalizację wygrał Clemens Leitner, a w drugim konkursie zwyciężył Philipp Aschenwald.  Drugie miejsce dwukrotnie zajął Niemiec Felix Hoffmann, zaś miejsce trzecie w pierwszej rywalizacji wywalczył Norweg Benjamin Oestvold, a w drugiej – Austriak Markus Mueller.

Podium Pucharu Kontynentalnego w Zakopanem 2023 – Felix Hoffmann, Philipp Aschenwald, Markus Müller, fot. Martyna Okrzesik

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram, TikTok oraz Twitter.

Źródło: informacja własna, fis-ski.com

0 komentarzy
2

Może ci się spodobać