Puchar Kontynentalny w Zakopanem: zapowiedź, harmonogram, lista startowa

przez Szymon Kołtun

Puchar Kontynentalny 2024/2025 dobiega końca w Zakopanem! Na Wielkiej Krokwi im. Stanisława Marusarza (K-125, HS-140) rozegrane zostaną dwa ostatnie konkursy cyklu tej zimy. O jak najlepszy występ przed własną publicznością postara się 14 Polaków. Prowadzenia w klasyfikacji generalnej bronić będzie natomiast Markus Mueller.

Wielka Krokiew (HS140), fot. Martyna Okrzesik

Lista startowa

Do startu anonsowanych zostało 70 skoczków z 16 nacji. Najliczniej reprezentowanym państwem jest oczywiście Polska z 14 przedstawicielami. Nominację otrzymali zatem: Tymoteusz Amilkiewicz, Szymon Byrski, Jan Galica, Klemens Joniak, Kacper Juroszek, Adam Niżnik, Tomasz Pilch, Andrzej Stękała, Wiktor Szozda, Kacper Tomasiak, Konrad Tomasiak, Marcin Wróbel oraz Piotr Żyła.

Z czołowej dziesiątki punktacji cyklu, w stolicy polskich Tatr pojawi się tylko trójka zawodników. Są to kolejno: Markus Mueller (1.), Jonas Schuster (2.) i Niklas Bachlinger (9.). Pozostali skoczkowie z wymienionej grupy wezmą w ten weekend udział w konkursach Pucharu Świata w Lahti, czy też są zawieszeni przez FIS tak jak: Robert Johansson i Robin Pedersen.

Na występ w tych zawodach zdecydowało się wiele uznanych nazwisk, startujących regularnie w Pucharze Świata. Do Polski przyjechały niezwykle doświadczone legendy w osobach Simon Ammanna i Noriakiego Kasaiego, ale również m.in. Yevhen Marusiak bądź też kończący karierę Markus Eisenbichler.

ZOBACZ LISTĘ STARTOWĄ

Harmonogram

Klasyfikacja generalna Pucharu Kontynentalnego

Bliski zwycięstwa w klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego 2024/2025 jest Markus Mueller (951 pkt). Austriak posiada 132 punkty przewagi nad swoim rodakiem-Jonasem Schusterem (819 pkt). Wobec nieobecności kolejnych zawodników w punktacji pewny 3. miejsca może być Robert Johansson (773 pkt).

Spośród Polaków najwyżej aktualny cykl zakończy aktualnie 5. Maciej Kot (672 pkt).

ZOBACZ KLASYFIKACJĘ GENERLANĄ PUCHARU KONTYNENTALNEGO

Markus Müller, fot. Martyna Okrzesik

Skocznia

Wybudowana w 1925 roku, Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza, to nieodzowny obiekt w kalendarzu Pucharu Świata. Jednakże od dłuższego czasu nie tylko zmagań pierwszoligowych. Skocznia bowiem gości rywalizacje na niższym poziomie, w tym między innymi nadchodzące zawody FIS Cup.

Obiekt mierzy 140 metrów wielkości, natomiast jego punkt konstrukcyjny położony jest piętnaście metrów bliżej. Dodatkowo ulokowany jest na naturalnym zboczu. Wyposażony jest w igelit, siatki przeciwwiatrowe, sztuczne oświetlenie, tory lodowe i trybuny mieszczące 40 tysięcy osób.

Oficjalnym rekordzistą skoczni jest Japończyk Yukiya Sato, który w 2020 roku wylądował na 147-metrze. Jednakże najdłuższym ustanym skokiem jest próba Benjamina Oestvolda, który przed trzema laty, podczas zmagań kontynentalnych, skoczył aż 150 m.

ZOBACZ TEŻ: WIELKA KROKIEW – ZAKOPANE, POLSKA

Puchar Kontynentalny w Zakopanem 2024

Ubiegłoroczne zawody Pucharu Kontynentalnego na Wielkiej Krokwi przeprowadzone w dniach 16-17 marca 2024 r. zostały rozegrane w trybie hybrydowym ze względu na brak śniegu i zbyt wysokie temperatury powietrza.

Pierwszego dnia triumfował Clemens Aigner (136,5 & 135,5 m) przed kolegą reprezentacyjnym-Maximilianem Ortnerem (133,5 & 137,0 m), a także Markusem Eisenbichlerem (134,5 & 136,0 m). Najlepszym z Polaków był zaś 5. Paweł Wąsek (136,0 & 135,0 m). W czołowej „10” znalazł się ponadto 9. Andrzej Stękała (133,5 & 138,5 m).

Nazajutrz, nie było mocnych na Pawła Wąska (135,0 & 147,0 m), który zwycięstwo zawdzięcza przede wszystkim fenomenalnej próbie w 2. serii. Środkowy stopień podium zajął tym razem Clemens Aigner (134,0 & 144,0 m), natomiast 3. miejsce wyskakał Zak Mogel (126,0 & 141,5 m).

Clemens Aigner, Paweł Wąsek, Zak Mogel, fot. Zofia Hunkiewicz

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

Źródło: informacja własna, FIS

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać