Puchar Świata Mężczyzn w Lahti: Granerud i Kobayashi zwyciężają ex-aequo!

przez Zofia Hunkiewicz

Po wczorajszym konkursie drużynowym nadszedł czas na indywidualne zmagania. Jak dziś poradzili sobie zawodnicy na Salpaussselce? Jak długie były skoki Polaków? Odpowiedzi szukajcie poniżej.

Kwalifikacje

Półtorej godziny przed konkursem rozpoczęły się kwalifikacje. Na starcie pojawiło się 68 zawodników. Ostatecznie po zwycięstwo w nich sięgnął Halvor Egner Granerud. Norweg skoczył 128 metrów. Tuż za nim uplasowali się Manuel Fettner (123,5 m) oraz Ziga Jelar (127 m).

Jeśli chodzi o polskich skoczków to najlepszą lokatę uzyskał Kamil Stoch (szósty, 121,5 m). Następnie za nim Dawid Kubacki (122,5 m) ex-aequo z Cene Prevcem (127 m). Kacper Juroszek zajął 21. miejsce (119,5 m), natomiast Piotr Żyła dwudzieste drugie (115,5 m). Paweł Wąsek uplasował się na 37. lokacie (113,5 m), a stawkę polskich zawodników zamknął czterdziesty ósmy Stefan Hula (109,5 m).

Skoczkowie odbijali się z 9, 10. oraz 11. platformy startowej.

Konkurs

O 16:00 rozpoczęły się zmagania. Zawodnicy startowali z dziesiątej belki, która później została obniżona na dziewiątą. Na półmetku zawodów liderem został Halvor Egner Granerud. Norweg wylądował na 127. metrze. Drugie miejsce zajął Karl Geiger (125,5 m), natomiast Ulrich Wohlgenannt trzecie (129 m). Trzech z sześciu naszych biało-czerwonych zakwalifikowało się do serii finałowej. Dawid Kubacki zajmował najwyższą (dziewiątą) lokatę.

Ostatecznie po triumf sięgnęło dwóch zawodników. Pierwsze miejsce na podium dzielili Ryoyu Kobayashi (125 m; 130,5 m) oraz Halvor Egner Granerud (128,5 m). Trzecie miejsce przypadło Stefanowi Kraftowi, który uzyskał kolejno 124 m i 128 m. Swój rezultat życia osiągnął także Ulrich Wohlgennant, który zakończył zawody na czwartej pozycji.