Puchar Świata w Hinzenbach: Eva Pinkelnig triumfuje

Po trzytygodniowej przerwie, powrócił Puchar Świata kobiet w skokach narciarskich. Na Aigner- Schanze (K85, HS90) zaprezentowało się 60 zawodniczek z szesnastu reprezentacji narodowych. Najlepsza okazała się reprezentantka gospodarzy – Eva Pinkelnig. Podium uzupełniły Jacqueline Seifriedsberger i Katharina Schmid. Polki nie zdołały awansować do serii finałowej.

Eva Pinkelnig, fot. Agnieszka Krajewska

Pierwszy trening

Punktualnie o 10:30, po raz pierwszy tego weekendu zawodniczki zasiadły na belce startowej. Górą była Kanadyjka Alexandria Loutitt (85,5 m), druga finiszowała liderka Pucharu Świata – Nika Prevc (84,5 m), natomiast trzecie miejsce przypadło Evie Pinkelnig (85 m).

Na dalszych pozycjach znalazły się czwarta, reprezentantka gospodarzy Jacqueline Seifriedsberger (84,5 m) oraz piąta Josephine Pagnier (82,5 m). Szósta była Norweżka Thea Minyan Bjoerseth (84 m), siódma Katharina Schmid (83,5 m), a ósma Lisa Eder (83 m). Czołową dziesiątkę zamknęły dziewiąta Sara Takanashi (83 m), a także ex aequo na dziesiątym miejscu Chinka Qi Liu (84 m) i Anna Rupprecht (84,5 m).

Anna Twardosz skoczyła 77,5 metra i zajęła trzydziestą piątą lokatę. Czterdziesta ósma finiszowała Pola Bełtowska (76,5 m), pięćdziesiąta Nicole Konderla (76,5 m), zaś pięćdziesiąta czwarta Natalia Słowik (72 m).

Pierwszy trening przeprowadzono z 20. i 19. platformy startowej.

Drugi trening

Tuż po zakończeniu pierwszego treningu, ruszył kolejny. Tym razem pierwsze miejsce przypadło utytułowanej Sarze Takanashi (91,5 m), przed Jacqueline Seifriedsberger (88,5 m). Trzecia ukończyła Alexandria Loutitt (88,5 m).

Tuż za czołową trójką sklasyfikowana została Eva Pinkelnig (89 m), piąta była Słowenka Nika Prevc (89,5 m), a szósta Japonka Yuki Ito (87 m). Na kolejnych pozycjach uplasowały się Katharina Schmid (87,5 m), Josephine Pagnier (84 m), Nika Kriznar (83 m) oraz Marita Kramer (84,5 m).

Najlepsza z Polek – Nicole Konderla z wynikiem 78,5 metra, zajęła trzydzieste trzecie miejsce. Czterdziesta dziewiąta była Anna Twardosz (74,5 m), pięćdziesiąta pierwsza Natalia Słowik (74 m), zaś pięćdziesiąta szósta Pola Bełtowska (71 m).

Drugi trening odbył się 21., 20., 19. i 18. belki startowej.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI TRENINGÓW

Kwalifikacje

Po zakończonych treningach, przyszła pora na serię kwalifikacyjną, której start zaplanowano na 12:30. Najlepsza, tak samo jak w pierwszym treningu, okazała się reprezentantka Kanady – Alexandria Loutitt (88 m). Druga była natomiast zawodniczka gospodarzy Jacqueline Seifriedsberger (86 m), a trzecia kwalifikacje ukończyła liderka Pucharu Świata – Nika Prevc (86,5 m).

Czwarte miejsce udało się wywalczyć Evie Pinkelnig (85,5 m), piąta była Katharina Schmid (83,5 m), szósta Josephine Pagnier (84,5 m), a siódma Anna Rupprecht (81,5 m). Na ósmej pozycji sklasyfikowano Luisę Goerlich (82 m). Czołową dziesiątkę zamknęły Austriaczki – Chiara Kreuzer (80 m) oraz Marita Kramer (79,5 m).

Pola Bełtowska (74,5 m) zajęła 46. lokatę, a Natalia Słowik po skoku na 71 metr, finiszowała pięćdziesiąta szósta. W rezultacie obie nie miały okazji zaprezentować się w konkursie głównym.

Na starcie nie pojawiła się Norweżka Ingvild Synnoeve Midtskogen, w wyniku czego zakończyła swoje dzisiejsze starty.

Kwalifikacje przeprowadzono z 19., 20., i 21. belki startowej.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KWALIFIKACJI

Alexandria Loutitt, fot. Martyna Okrzesik

Pierwsza seria

Po pierwszej rundzie, na prowadzeniu znajdowała się Austriaczka – Jacqueline Seifriedsberger (88 m), wyprzedzając o 0,5 punktu koleżankę z drużyny – Evę Pinkelnig (88,5 m). Czołową trójkę uzupełniała Kanadyjka Alexandria Loutitt (91 m).

Tuż za podium na półmetku plasowała się Nika Prevc (87 m). Za jej plecami sklasyfikowano piątą Josephine Pagnier (88 m) i szóstą Nikę Kriznar (87 m). Kolejne trzy lokaty należały do reprezentantek Niemiec – Kathariny Schmid (85,5 m), Seliny Freitag (86,5 m) oraz Anny Rupprecht (84,5 m). Czołową dziesiątkę zamknęła Japonka Yuki Ito (82,5 m).

Nicole Konderla z wynikiem 77,5 metra, zakończyła konkurs na trzydziestej piątej pozycji, lokatę niżej ukończyła Anna Twardosz (74,5 m).

Do startu nie została dopuszczona Włoszka Annika Sieff.

Pierwszą serię rozgrano z 21. belki. Jako jedyna, na życzenie trenera z 20. platformy swój skok oddała Eva Pinkelnig.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI PIERWSZEJ SERII

Druga seria

W drugiej serii najdalej poszybowała Austriaczka Eva Pinkelnig (92 m) i dzięki temu zapewniła sobie zwycięstwo w dzisiejszym konkursie. Na podium zawody ukonczyły także Jacqueline Seifriedsberger (87 m) i Katharina Schmid (89 m).

Miejsca w czołowej trójce nie udało się wywalczyć liderce Pucharu Świata. Nika Prevc po skoku na 87,5 metra została sklasyfikowana na czwartej lokacie. Miejsca na podium po pierwszej serii nie zdołała obronić Alexandia Loutitt (88 m) i w rezultacie zakończyła dzisiejsze zmagania tuż za reprezentantką Słowenii.

Na szóstym miejscu znalazła się Josephine Pagnier (84,5 m), przed Anną Rupprecht (86,5 m) i Niką Kriznar (82,5 m). Czołową dziesiątkę uzupełniły kolejno Selina Freitag (86 m), a także Yuki Ito (85 m).

Godny uwagi jest kolejny dobry występ młodej Słowenki Tiny Erzar, która zajęła dwudzieste trzecie miejsce po skoku na 82. metr. Ponadto podczas dzisiejszego konkursu, aż trzy zawodniczki zdobyły swoje premierowe punkty Pucharu Świata. Sztuka ta udała się Norweżkom Heidi Dyhre Traaserud i Kjersti Graesli oraz Chince Quingyue Peng.

Finał przeprowadzono z 21. belki, z wyjątkiem Jacqueline Seifriedsberger, która rozpędzała się z 20. platformy.

TOP10 PŚ w Hinzenbach, źródło: schiclub.at

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KONKURSU

Liderką Pucharu Świata pozostaje Słowenka Nika Prevc (999 pkt), która wyprzedza drugą Yuki Ito (797 pkt) i trzecią Evę Pinkelnig (771 pkt). Jedyną sklasyfikowaną Polką pozostaje Anna Twardosz, która zajmuje 48. miejsce z dorobkiem 6 punktów.

W Pucharze Narodów na czele znajdują się Austriaczki (2610 pkt), przed Słowenkami (2388 pkt) i Japonkami (1666 pkt).

Jutro zostanie rozegrany kolejny konkurs indywidualny o 13:45, poprzedzony kwalifikacjami o 12:30.

źródło: informacja własna