Puchar Świata w Lahti: Johannes Lamparter triumfatorem!

przez Zofia Hunkiewicz

Johannes Lamparter, triumfuje w niedzielę, o 0.1 sekundy przed Stefanem Retteneggerem! Podium podczas zawodów Pucharu Świata w Lahti dopełnia Kristjan Ilves. Dodatkowo podczas serii skoków, kontuzji doznał Mario Seidl, który złamał rzepkę w prawym kolanie.

Johannes Lamparter, fot. Agnieszka Krajewska

Seria próbna

Godzinę przed rozpoczęciem konkursowych zmagań, ruszyła seria próbna. Nie wzięli w niej udziału Dmytro Mazurchuk oraz Espen Bjoernstad. Powodem absencji drugiego wymienionego dwuboisty jest fakt, iż Norweg zachorował.

Tę partię zwyciężył Stefan Rettenegger, który był autorem najdłuższej odległości, bowiem uzyskał 134 metry. Tuż za nim, po wylądowaniu pół metra krócej, uplasował się jego rodak – Franz-Josef Rehrl. Trzeci wynik osiągnął natomiast Estończyk – Kristjan Ilves (125 m). Następne rezultaty objęli kolejni Austriacy – Mario Seidl (126 m) i Thomas Rettenegger (129 m).

Pierwszych czterdziestu jeden zawodników, ruszało z 12. najazdu. Zmiana, o jeden stopień w dół, nastąpiła po skoku Rehrla, zapewniając skaczącym 4.8 punktu rekompensaty. Ostatni ruch w kwestii belki, ponownie o jedną niżej, wydarzył się przed próbami najlepszej czwórki. Wówczas dwuboiści mieli dodane do noty prawie 10 punktów.

Stefan Rettenegger, fot. Instagram: @stefanrettenegger

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI SERII PRÓBNEJ

Seria skoków

O godzinie 11:00 naszego czasu, rozpoczęła się seria skoków. Ponownie na belce nie zasiedli Ukrainiec i Norweg. Ponadto w tej części również następowały manerwy belkami. Zmagania ruszyły z 11. platformy startowej. Pierwsza zmiana nastąpiła przed próbą Mario Seidla. Niestety Austriak nie ustał 136-metrowego skoku, dodatkowo podpierając się. Dwuboista opuścił zeskok w towarzystwie służb medycznych. Ponadto jak przekazał później lekarz kadry austriackiej – Seidl doznał urazu rzepki w prawym kolanie.

Ostatni ruch, z obniżeniem o jeszcze jeden stopień, nastąpił po wylądowaniu Akito Watabe na 114-metrze.

Po tej części, na prowadzenie wysunął się Stefan Rettenegger. Drugi zawodnik w klasyfikacji Pucharu Świata, uzyskał 132-metrową odległość i zapas pięciu sekund nad Johannesem Lamparterem. Reprezentant Nordic Team Absam oddał najdłuższy skok podczas konkursu, lądując na 136,5-metrze. Trzeci wynik odnotował Kristjan Ilves (126,5 m; 0:31), zaś czwarty Terence Weber (124,5 m; +0:37). Jako następni sklasyfikowani zostali kolejni reprezentanci Austrii – Thomas Rettenegger (124,5 m; +0:52) i Martin Fritz (120,5 m; +1:00).

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI PO SERII SKOKÓW

Bieg na 10 km

O godzinie 14:00, naszego czasu, ruszył wyścig na dystansie 10-ciu kilometrów. Nie przystąpił do niego wyżej wspomniany Seidl.

Bój o wiktorię między dwoma Austriakami, toczył się do końca. Ostatecznie zwyciężył Johannes Lamparter, który przeciął linię mety w czasie 23:04.9 minut. Jedną dziesiątą sekundy za nim, dobiegł Stefan Rettenegger. Trzecią pozycję obronił Kristjan Ilves, który uzyskał prawie 52 sekundy straty. Następne lokaty, za podium, z identyczną luką czasową wywalczyli Vinzenz Geiger i Joergen Graabak (+1:01.4).

Swój „ostatni taniec” wykonał również Leevi Murtu, który ukończył bieg jako ostatni (+10:38.1).

Czołowa dziesiątka niedzielnego konkursu

„Bardzo dobrze jest dzisiaj ponownie znaleźć się na szczycie podium. Miałem dwa naprawdę trudne miesiące, z powodu choroby. Zawsze czuję się znakomicie w Lahti. Zostałem tutaj dwukrotnym mistrzem świata juniorów. Skoki były dziś brutalnie, długie i do samego końca walczyliśmy ze sobą na trasie. Fakt, że jesteśmy teraz razem na szczycie, jest bardzo, bardzo fajny.” – mówi Johannes Lamparter po konkursie.

,,Dzisiaj był wspaniały dzień. Warunki nie były łatwe do przeskoczenia, ale mimo to udało mi się zachować zimną krew. Wspaniale jest rozpocząć zawody od triumfu w serii skoków, a później ruszyć w wyścigu jako numer jeden. Dobrze współpracowaliśmy z Johannesem na trasie i ostatecznie było bardzo blisko do mojego zwycięstwa. Byliśmy dzisiaj naprawdę silni jako zespół, więc zabawa była przednia. Życzę wszystkiego najlepszego Mario (Seidlowi, przyp. red.) i szybkiego powrotu do zdrowia.” – dodaje Stefan Rettenegger.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KONKURSU

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło: informacja własna, fis-ski.com, skiaustria.at

0 komentarzy
3

Może ci się spodobać