Puchar Świata w Lillehammer: Prolog dla Graneruda!

przez Julia Pawłowska

Po wczorajszym dniu pełnym emocji w Oslo, o którym możecie przeczytać tutaj, przyszedł czas na kolejny przystanek cyklu Raw Air. Tym razem zawodnicy i zawodniczki zmierzyli się ze sobą w norweskim Lillehammer. W poniedziałek byliśmy świadkami treningu oraz prologu, do którego przystąpiło 61 skoczków. Kto zdominował dzisiejszy dzień? Czy zmieniła się czołówka klasyfikacji generalnej turnieju? Wszystkiego dowiecie się poniżej!

Lysgårdsbakken fot. Artur Bała

Trening

Dzisiejszego dnia zaplanowane były dwa treningi, które miały ruszyć o 18.30, ale ze względu na opady śniegu i trudne warunki atmosferyczne ilość sesji treningowych zredukowano do jednej. Miała zacząć się ona o 19.15, jednak ponownie została przełożona. Finalnie skoczkowie rozpoczęli zmagania o 19.30 z 10. belki startowej. Jej położenie zmieniało się dwukrotnie i skoczkowie odbijali się również z 9. oraz 8. stopnia najazdu. Do próby przed prologiem przystąpili wszyscy zgłoszeni zawodnicy. Niestety w trakcie treningu upadek zaliczył reprezentant Polski Paweł Wąsek. Mężczyzna jednak wstał o własnych siłach i wystąpił w dalszej części rywalizacji.

Najlepszy w sesji treningowej okazał się być Timi Zajc, który osiągnął 129 metrów. Tuż za nim uplasował się Marius Lindvik (132 m) oraz Kamil Stoch (126,5 m).

Prolog

Zawodnicy wystartowali punktualnie o 20.30 z 9. stopnia najazdu. Finalnie skoczkowie odbijali się również z 8., 7. oraz 6. belki. Johann Andre Forfang po fenomenalnym skoku na 141,5 metra objął stanowisko lidera. Ostatecznie spadł na drugą pozycję, prolog wygrał Halvor Egner Granerud (142 m), a podium uzupełnił Ryoyu Kobayashi (132,5 m). Czwartą i piątą lokatę zajęli Norwegowie, czyli odpowiednio; Robert Johansson (136 m) oraz Marius Lindvik (131,5 m). Najlepszym z biało-czerwonych był Kamil Stoch, który znalazł się na 6. pozycji. Polak pofrunął na 129 metr, jednak dodane punkty za najniższy rozbieg pozwoliły mu na zajęcie wysokiego miejsca. Dawid Kubacki po skoku na 127,5 metra znalazł się na 12., a Paweł Wąsek na 26. pozycji (129 m). Pozostali Polacy zaprezentowali się następująco; 31. Aleksander Zniszczoł (125,5 m), 38. Piotr Żyła (121 m) oraz 40. Jakub Wolny (121,5 m). Wobec tego wszyscy biało-czerwoni wywalczyli awans do jutrzejszego konkursu.

Dzięki dzisiejszemu zwycięstwu Halvor Egner Granerud został liderem klasyfikacji Raw Air. Stefan Kraft spadł na drugie miejsce, ale jego strata do prowadzącego Norwega wynosi zaledwie 2,7 punktu. Awans z 9. na 5. lokatę wywalczył Johann Andre Forfang. Andreas Wellinger wypadł z top 10 klasyfikacji generalnej turnieju, ponieważ nie zdołał wywalczyć awansu do jutrzejszego konkursu.

Na zakończenie zapraszamy Was do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych – TwitterInstagram i Facebook.