Puchar Świata w Lillehammer: Triumf Niemki!

przez Zuzanna Karwacka

Po rozpoczęciu zmagań w piątkowe popołudnie i przeprowadzeniu kwalifikacji mogliśmy przejść do soboty z jeszcze większymi emocjami niż wcześniej. Puchar Świata w Lillehammer miał nam do zaoferowania wszystko co najlepsze. Jak spisała się nasza reprezentantka i kto mógł świętować zwycięstwo? Serdecznie zapraszamy do dalszej lektury!

Lysgårdsbakken fot. Artur Bała

Seria próbna

Ta część odbyła się zgodnie z zaplanowanym terminarzem o 15:30. Na starcie pojawiły się wszystkie zgłoszone zawodniczki. Było ich zatem 40. Większość z nich startowała z 10. belki.

Na 9 poziom zdecydowała się jednak Norweżka, która we wczorajszych kwalifikacjach zajęła bardzo wysoką trzecią lokatę. Dziś skoczkini lądowała na 92 metrze, co notabene pozwoliło jej w tej partii na wywalczenie 9 miejsca.

Startująca tuż po niej Polka – Nicole Konderla zaprezentowała 81 metrów z 10. belki i uplasowała się na 30. pozycji.

Dużo widzów zapewne zwraca swój wzrok ku młodej dziewczynie ze znanej rodziny Prevców. Nika w serii próbnej zanotowała kolejny dobry rezultat. Po wczorajszym 11. miejscu dziś zaczęła natomiast od 94 metrów. Zapewniło jej to ponadto trzecią lokatę!

Maren Lundby to kobieta, która zaskarbiła sobie sympatię wielu fanów skoków. Norweżka wszakże niedawno powróciła do rywalizacji na najwyższym poziomie, a sobotę zaczęła od 93 metrów. Pokazała się najlepiej ze swojego państwa i ukończyła ostatecznie etap na 8. pozycji.

Podsumowując: zwycięstwo odniosła Katharina Althaus (97 m) przed znakomitą Słowenką – Ursą Bogataj (96 m). Należy pamiętać, że pudło uzupełniła wspomniana wcześniej Nika Prevc.

Pierwsza seria konkursowa

Największe emocje, jakie miał nam do zaoferowania Puchar Świata w Lillehammer czekały na nas już o 16:30. Ponownie na skoczni zobaczyliśmy próby 40 skoczkiń. Tym razem jednak wszystkie ruszały z 10. belki.

Rywalizację rozpoczęła wówczas Ingvild Synnoeve Midtskogen, która lądowała na odległości 76.5 metra, co niestety zapewniło jej ostatnią pozycję.

Z zawodniczek, które startowały z pierwszymi dziesięcioma numerami zdecydowanie najlepiej spisała się Eirin Maria Kvandal. Norweżka skoczyła 92 metry i na półmetku plasowała się na 11. miejscu.

W pierwszej części należało na pewno zwrócić uwagę na Niemki. Anna Ruprecht (95 m) uzyskała bowiem 5 wynik. Natomiast Selina Freitag z rezultatem 93 metrów znalazła się na 7. pozycji.

Ponadto ich koleżanka z drużyny – Katharina Althaus prowadziła w klasyfikacji po pierwszej serii z powodu uzyskania 99 metrów! Tuż za jej plecami znalazła się niesamowita w ten weekend Nika Prevc. Młoda Słowenka lądowała na odległości 97.5 metra i traciła do starszej rywalki 3.9 punktu. Podium uzupełniała Eva Pinkelnig (95 m).

My również mieliśmy mnóstwo powodów do radości, bowiem Nicole Konderla po rezultacie 83 metrów znalazła się w czołowej trzydziestce!

Druga seria konkursowa

Tym razem pierwszy skok oddała Sina Arnet, gdyż Szwajcarka była tą, która zamykała stawkę po pierwszej serii. Ponownie jej próba nie zachwyciła, bowiem zakończyła się na 78 metrze.

Zaraz po niej startowała Polka. Nicole Konderla lądowała ostatecznie 4 metry dalej! Zapewniło je to prowadzenie po skokach dwóch kolejnych rywalek – Wiegele (77.5 m) oraz Miyajimy (78.5 m). Wyprzedziła ja natomiast Daniela Haralambie (85.5 m) oraz kolejne przeciwniczki.

Ciut lepiej niż podczas pierwszej próby spisała się Silje Opseth. Norweżka wcześniej skończyła skok na 85 metrze, teraz lądowała 1.5 metra dalej. Jednak warto wspomnieć, że w poprzedniej serii zmagała się ona z najgorszymi warunkami ze wszystkich skoczkiń Jako jedyna otrzymała ona dodatnie punkty (0.4).

Po skokach piętnastu zawodniczek liderką była jednak inna Norweżka – Thea Minyan Bjoerseth, która uzyskiwała w tym konkursie 88 oraz 90.5 metra. Ponadto zakończyła ona zmagania na 12 pozycji, co oznaczało awans o 6 miejsc.

Zwycięstwo odniosła ostatecznie Katharina Althaus (96.5 m). Drugą najlepszą okazała się wówczas Eva Pinkelnig (97 m). Brązowa lokata przypadła natomiast Maricie Kramer, która w pierwszej serii skoczyła 93 metry, a w drugiej, z 6. pozycji awansowała o 3, po próbie na odległość 97 metrów.

Warto wspomnieć o dobrym występie pozostałych Niemek z pierwszej dziesiątki – Selinie Freitag (94.5 m) oraz Annie Ruprecht (89 m). Wysokie lokaty (5,7 oraz 8) zajęły także bez zaskoczeń Słowenki – Ursa Bogataj (95 m), Nika Prevc (88 m) oraz Nika Kriznar (94.5 m).

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

0 komentarzy
2

Może ci się spodobać