Puchar Świata w Oslo: Ida Marie Hagen triumfuje przed własną widownią!

przez Zofia Hunkiewicz

Za nami jedyne zawody, które zaplanowano dwuboistkom w ramach zmagań Pucharu Świata. Co ciekawe, zdecydowano również o rozbiciu rywalizacji na dwa dni. W czwartek, zawodniczki oddały skoki na Midtstubakken w Oslo. Bieg odbył się natomiast w sobotnie wczesne popołudnie. Ostatecznie po triumf sięgnęła reprezentantka gospodarzy – Ida Marie Hagen.

Ida Marie Hagen, fot. NTB

Seria skoków

Na belce zasiadło 30 zawodniczek. Warto również wspomnieć, iż do rywalizacji, po dłuższej przerwie, powróciła Ema Volavsek. Przypominamy, że Słowenka, we wrześniu ubiegłego roku, przeszła artroskopię z szyciem łękotki, z racji problemów z kolanem. Ostatecznie po serii skoków i uzyskaniu 87,5 metra, zajmowała 14. miejsce.

Tę partię, po wylądowaniu na najdłuższej, bowiem 99,5-metrowej odległości, zwyciężyła Mari Leinan Lund. Norweżka zapewniła sobie 21-sekundową przewagę nad drugą Gydą Westvold Hansen. Reprezentantka gospodarzy lądowała 2,5 metra krócej od liderki. Jako trzecia sklasyfikowana została ich rodaczka Ida Marie Hagen. Dwuboistka uzyskała 90-metrową odległość, co zapewniło jej stratę 1 minuty i 20 sekund.

Czwarty wynik osiągnęła Haruka Kasai (93 m; +1:26), zaś tuż za jej plecami znalazły się Niemki – Jenny Nowak (92,5 m; +1:30) i Svenja Wuerth (92 m; +1:39). Ponadto do rywalizacji przystąpiła również Joanna Kil. Polka po wylądowaniu na 66,5-metrze, odnotowała 28. lokatę, tracąc 5 minut i 24 sekundy do Leinan Lund.

Warto odnotować, iż czołowa trójka rozpoczynała skok z 23. najazdu, natomiast pozostałe sportsmenki z 25.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI PO SERII SKOKÓW

Bieg na 5 km

W sobotnie popołudnie ruszył wyścig na dystansie 5-ciu kilometrów.

Ostatecznie o triumf pokusiła się Ida Marie Hagen, która wyprzedziła swoje rodaczki, notując 14:47.6 minutowy czas. Ponadto Norweżka uzyskała najlepszy wynik biegu. Na podium do reprezentantki gospodarzy dołączyły jej rodaczki – Mari Leinan Lund (+2.6) i Gyda Westvold Hansen (+37.9).

Jako czwarta, już ze stratą prawie półtorej minuty, na mecie zameldowała się Lisa Hirner. Następne rezultaty osiągały Niemki – Nathalie Armbruster (+1:28.4) i Jenny Nowak (+1:52.3). Warto też odnotować końcową pozycję Emy Volavsek, która zajęła 11. miejsce, tracąc prawie trzy minuty. Dodatkowo Joanna Kil, względem skoków, awansowała o trzy lokaty w górę (+5:21.4).

Ponadto rywalizacji nie ukończyła Tereza Koldovska, która zeszła z toru biegowego.