ORLEN Cup w Szczyrku: Staszel i Niżnik najlepsi na HS75

przez Karolina Lenard

Po blisko miesięcznej przerwie, w Szczyrku rozegrano czwartą w tym sezonie edycję zawodów ORLEN Cup w skokach narciarskich. Zawodników gościł kompleks skoczni „Skalite” im. Beskidzkich Olimpijczyków i obiekt o rozmiarze 75 metrów. Podobnie jak wcześniej, konkursy zostały przeprowadzone w pięciu kategoriach wiekowych – Junior Młodszy, Open, Młodzik, Chłopiec Starszy oraz Kobiety. Wśród medalistów zmagań, znaleźli się między innymi Klemens Staszel, a także Adam Niżnik.

Kamil Waszek, Klemens Staszel, Szymon Dubiel, fot. Martyna Okrzesik

Junior Młodszy

W kategorii Junior Młodszy wystartowało 23 zawodników z roczników 2006-2007. W zmaganiach, śmiałków obowiązywała 7. belka startowa.

Po zwycięstwo sięgnął Klemens Staszel, reprezentujący KS Eve-nement Zakopane. 17-letni zawodnik w swoich próbach uzyskał kolejno 71.5 i 74 metry, co ostatecznie pozwoliło mu na triumf z niecałym punktem przewagi, nad drugim Kamilem Waszkiem (71 m & 75.5 m) z LSK „Olimpia” Goleszów. Podium dopełnił zaś Szymon Dubiel, który na codzień specjalizuje się w kombinacji norweskiej. Dwuboista poszybował w pierwszej kolejce na 71 metr, natomiast w rundzie finoweł osiągnął dłuższą odległość o 2.5 metra.

Tuż za podium znalazł się Szymon Urbański (71.5 m & 68 m). Piąty rezultat zanotował natomiast, jeden z licznego grona zagranicznych skoczków startujących w IV edycji ORLEN Cup. Reprezentant Kazakhstanu – Ilya Shilnikov, dwukronie osiągnął 69.5 metrów. Do grona medalistów starcił on wówczas około 15 punktów.

Szymon Urbański, fot. Martyna Okrzesik

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KATEGORII JUNIOR MŁODSZY

Open

W najstarszej kategorii zawodów z cyklu ORLEN Cup jest ranga Open. Ostatecznie w piątek z 7. najazdu odpchnęło się 26 skoczków.

Ostatecznie triumfatorem piątkowej rywalizacji w Szczyrku okazał się, powracający po kontuzji – Adam Niżnik (76 m & 75 m). Polak w obu oddanych próbach lądował w okolicach rozmiaru skoczni, który na obiekcie Skalite wynosi 75 metrów. Drugi wynik zanotował zawodnik Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego – Tomasz Pilch (74.5 m & 75 m). Śmiałkiem, który uplasował się na najniżsyzm stopniu podium był zaś Szymon Jojko (73 m & 75.5 m).

Lokaty w czołowej szóstce uzyskali także Jarosław Krzak (73.5 m & 72.5 m), Wiktor Węgrzynkiewicz (72 m & 71.5 m) oraz Miłosz Krzempek (71.5 m & 72 m).

Tomasz Pilch, Adam Niżnik, Szymon Jojko, fot. Martyna Okrzesik

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KATEGORII OPEN

Chłopiec Starszy

Niewątpliwie w Szczyrku jedną liczniejszych grup w piątkowych zmaganiach była kategoria Chłopiec Starszy, udział w niej wzięło bowiem 42. śmiałków, z roczników 2010-2011. Wszyscy zgłoszeni startowali z 10. najzdu, aczkolwiek dwukrotnie z niższego (7.) ruszył przyszły triumfator – Miłosz Malarz.

Zawodnik klubu KS Rutkowski w pierwszej serii, osiągnął najdłuższą odległość w całym konkursie, bowiem lądował na 78.5 metrze. W finałowej kolejce zaprezentował krótszy skok (74 m), lecz mimo wszystko Malarz zwyciężył z ponad 40-punktową przewagą.

Na drugiej lokacie figurował wówczas reprezentant LKS Poroniec Poronik – Rafał Luberda (72.5 m & 70 m). Trzecie miejsce objął zaś Mateusz Rus (72 m & 70 m) z LKS Klimczok Bystra.

Miłosz Malarz, fot. Martyna Okrzesik

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KATEGORII CHŁOPIEC STARSZY

Młodzik

W kategorii tej udział wzięło 43 zawodników. Każdy z nich w pierwszej części startował z 9. belki. W finale powędrowała ona o jeden poziom w górę. Ze zgłoszonych skoczków na obiekcie nie pojawił się Hubert Latusek.

Po pierwszej serii na prowadzenie wysunął się Michał Obtułowicz. Reprezentant KS Eve-nement Zakopane uzyskał bowiem 74 metry, które w ostatecznym rozrachunku przyniosły mu 2.6 punktu przewagi nad drugim Artyomem Meshkovem (76 m) z Kazachstanu. O takiej stracie tego zawodnika zdecydowały słabe noty za styl (47 pkt). Na trzecim stopniu podium znajdował się wówczas Konrad Tomasiak (73 m). Plasował się on zaledwie 0.1 oczka za rywalem z Kazachstanu. Za czołową trójką wylądowali również Tymoteusz Dyduch (72 m) oraz Klemens Bafia (71.5 m). Warto wspomnieć, że dzieliła ich bliźniacza różnica w nocie, co sportowców z drugiej i trzeciej lokaty.

Ostatecznie triumf odniósł Michał Obtułowicz. Zakończył on swoją próbę na identycznej odległości w porównaniu do pierwszej rundy. Srebrną lokatę wywalczył sobie Konrad Tomasiak (74 m). Po brąz w Szczyrku sięgnął zaś Artyom Meshkov (73.5 m), który stracił do zwycięzcy 4.7 punktu.

Należy zaznaczyć także, że Łukasz Hanus, który miał okazję zaprezentować zaledwie jeden skok na 47 metr, odnotował upadek.

Michał Obtułowicz, fot. Martyna Okrzesik

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KATEGORII MŁODZIK

Kobiety

Ta kategoria w Szczyrku odznaczała się znacznie mniejszą liczebnością w porównaniu do zmagań Panów. Udział wzięło w niej 12 Pań z roczników między 2002 a 2009 rokiem. W obydwóch seriach konkursowych kobiety startowały z belki o numerze 12.

Po pierwszej części zdecydowane prowadzenie objęła Kira Kapustikova. Reprezentantka Słowacji po próbie na 71 metrów miała bowiem 6.9 oczka przewagi nad kolejną Kariną Kozlovą (69 m) z Ukrainy. Na najniższym stopniu podium plasowała się natomiast Paulina Cieślar (68 m). W czołowej piątce swoje miejsce odnalazły także: Natalia Słowik (68.5 m) oraz Sara Tajner (65.5 m).

Koniec końców wiktorię odniosła Kira Kapustikova (72.5 m). Co prawda to Karina Kozlova odnotowała najwyższy dorobek punktowy za skok na 74 metr w finale, jednak przewaga Słowaczki z pierwszej części wystarczyła do jej zwycięstwa. Brąz utrzymała najstarsza z uczestniczek – 22-letnia Paulina Cieślar (69 m). Do podium zaledwie 0.9 oczka straciła Natalia Słowik (69 m).

W finale doszło do kolejnego upadku. Tym razem tej przykrej sytuacji nie uniknęła Mariana Onufrak z Ukrainy (50.5, 56 m). W ostatecznym rozrachunku zajęła ona przedostatnią pozycję.

Kira Kapustikova, fot. Martyna Okrzesik

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KATEGORII KOBIET

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło informacji: Polski Związek Narciarski

0 komentarzy
2

Może ci się spodobać