Alpen Cup w Oberhofie: zapowiedź, harmonogram

przez Szymon Kołtun

Oberhof jest ostatnim przystankiem cyklu Alpen Cup w sezonie 2023/2024. Na Rennsteig-Schanze (K-90, HS-100) w warunkach hybrydowych odbędą się finałowe konkursy kobiet i mężczyzn. Do startu przystąpi dwóch reprezentantów Polski.

Kanzlersgrund, fot. Nick Schönfeld

Kilka słów o skoczni

Miejscem rywalizacji młodych zawodników będzie Rennsteig-Schanze. Jest to obiekt normalny (HS100), którego punkt konstrukcyjny znajduje się na 90 metrze. To jedna z dwóch skoczni wchodzących w skład kompleksu w Oberhofie. Zaraz obok wspomnianej Rennsteig-Schanze (HS100) znajduje się większa Hans-Renner-Schanze (HS140). Dodatkowo obie skocznie posiadają igelit, dlatego miejscowość była organizatorem m.in. Letniego Grand Prix (w 1996, 2006 i 2007 roku). Co ciekawe, Oberhof gościł kiedyś najlepszych zawodników przy okazji Pucharu Świata. Niestety, ostatni konkurs odbył się tam w 1998 roku. Ponadto, do 2010 roku ośrodek gościł Puchar Świata w kombinacji norweskiej, a współcześnie w tej dyscyplinie odbywa się cykl Letniego Grand Prix.

Rekordzistą Rennsteig-Schanze jest Austriak – Louis Obersteiner, który swój daleki, 113-metrowy skok oddał 12 marca 2023 roku, podczas konkursu cyklu Alpen Cup. Jeśli chodzi o skoki pań, to od 2022 roku rekord utrzymuje obecna liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata kobiet – Nika Prevc. Jej rekordowy skok wynosi 103.5 metra i został ustanowiony 16 stycznia 2022 roku.

Listy startowe

Do konkursu panów anonsowano 54 skoczków z Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Słowenii, Francji, Czech i Polski. Barw naszego kraju będzie bronić tylko dwóch zawodników: Klemens Joniak i Marcin Wróbel. Z czołówki klasyfikacji generalnej Alpen Cup zabraknie 8. Adriana Tittela oraz 9. Łukasza Łukaszczyka. Reprezentant TS Wisła Zakopane nie pojawi się w Niemczech, gdyż zaprezentuje się w zawodach drugoligowych, które odbędą się w Lahti.

Jeśli chodzi o klasyfikację, liderem cyklu obecnie jest Jannik Faisst. Niemiec, jak dotychczas, zgromadził 481 punktów na swoim koncie. Kolejne dwie pozycje zajmują Austriacy – Simon Steinberger (464 pkt) oraz Johannes Poelz (380 pkt). Skupiając się na powołanych Polakach, obserwujemy 27. lokatę Joniaka (51 pkt) i 45. Marcina Wróbla (15 pkt).

ZOBACZ TEŻ: SKŁAD KADRY POLSKI NA ZAWODY ALPEN CUP W OBERHOFIE

Klemens Joniak, fot. Martyna Okrzesik

W klasyfikacji generalnej pań pewnie przewodzi Tina Erzar (580 pkt), rywalizująca obecnie w zmaganiach Pucharu Interkontynentalnego w Lahti. Matematyczne szanse na prześcignięcie Słowenki ma tylko 2. Meghann Wadsak (434 pkt). Trzecia pozycja należy do Lilou Zepchi (371 pkt). Spośród Polek najwyżej można odnaleźć 27. Polę Bełtowską (92 pkt).

Harmonogram Alpen Cup w Oberhofie

Plan zawodów, fot. Nick Schönfeld

Chwila wspomnień

Ubiegłej zimy zawody Alpen Cup w Oberhofie także zostały przeprowadzone pod koniec sezonu, gdyż miało to miejsce w dniach 11-12 marca 2023 roku.

Rywalizacji panów ton nadawała trójka zawodników. Pierwszego dnia zmagań pewnie zwyciężył obecny Mistrz Świata Juniorów, Stephan Embacher. Bezpośrednio za jego plecami znaleźli się Louis Obersteiner oraz Juri Kesseli ze Szwajcarii. Znacznie ciekawszy przebieg miał drugi konkurs, choć finalnie wyniki były bardzo podobne do tych z dnia poprzedniego. Tym razem triumfował Obersteiner z rekordem skoczni (113,0 m), a drugi był Embacher z tylko 0.5 metra słabszą odległością. Trzeci ponownie był Kesseli. Z uwagi na bezpieczeństwo zawodników druga seria została odwołana.

W zawodach pań rywalizacja była nieco bardziej wyrównana. Weekend od zwycięstwa rozpoczęła Anezka Indrackova, pokonując Tinkarę Komar oraz Lilou Zepchi. Dzień później nikt nie był jednak w stanie podskoczyć Słowenkom, które nie wpuściły przedstawicielek innych nacji na podium. Katarina Pirnovar okazała się minimalnie lepsza od swojej rówieśniczki, Taji Bodlaj, zaś trzecią lokatę zajęła Tinkara Komar. Podobnie jak w przypadku panów niedzielny konkurs został zakończony na 1. serii.

Stephan Embacher, Louis Obersteiner, fot. Zofia Hunkiewicz

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

Źródła informacji: fis-ski.com, skisprungschanzen.com

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać