Alpen Cup w Oberhofie: Zapowiedź, harmonogram

przez Martyna Okrzesik

Finałowe zmagania cyklu Alpen Cup w kombinacji norweskiej zagoszczą do Turyngii. Miejscem zmagań dwuboistów będzie obiekt Rennsteig-Schanze (HS100) w niemieckim Oberhofie. W harmonogramie rywalizacji znalazły się dwa konkursy indywidualne kobiet i mężczyzn.

Kanzlersgrund, fot. Nick Schönfeld

Kilka słów o skoczni

Miejscem rywalizacji dwuboistów jest kompleks Kanzlersgrund. Młodzi zawodnicy swoje próby oddawać będą na mniejszym z obiektów – Rennsteig-Schanze (HS100). Punkt konstrukcyjny skoczni usytuowany jest na 90 metrze. Obok niej znajduje się większa – Hans-Renner-Schanze (HS140).

Oberhof przed laty gościł pierwszoligowe zawody w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. Miasto kraju związkowego Turyngia było gospodarzem m.in. Letniego Grand Prix w 1996, 2006, a także 2007 roku. Pierwszy Puchar Świata mężczyzn w skokach narciarskich w Oberhofie miał miejsce przed 35,000 widzów w 1989 roku. Ostatni konkurs najwyższej rangi skoczków miał tam miejsce dziewięć lat później. Następnie obiekt od 2003 do 2010 roku był organizatorem rywalizacji dwuboistów. Obecnie arena gości głównie zawody rangi krajowej, a także zawody niższych lig, jak FIS Cup, czy Alpen Cup.

Rekordzistą Rennsteig-Schanze jest Austriak – Louis Obersteiner, który podczas ubiegłorocznej edycji zawodów Alpen Cup, poszybował na dystans 113 metrów. Miano oficjalnej rekordzistki obiektu posiada natomiast Słowenka Ursa Bogataj, która w 2022 roku, oddała próbę na 101 metr.

Polska kadra w Oberhofie

Reprezentacja Polski uda się do Niemiec w pięcioosobowym składzie. O ostatnie pucharowe punkty w obecnym sezonie powalczą Kacper Jarząbek, Mikołaj Wantulok, Andrzej Waliczek, Jakub Cieślar, a także Grzegorz Mitręga.

Jakub Cieślar, fot. Martyna Okrzesik

Dominatorem tegorocznego cyklu Alpen Cup w kampanii 2023/2024 jest zdecydowanie Jiri Konvalinka. Dziesiąty zawodnik Mistrzostw Świata Juniorów 2024 z Planicy, na swoim koncie posiada notę 780 punktów. Czeski junior nie pojawi się jednak w Turyngii, gdyż w ten weekend zaprezentuje się w zawodach Pucharu Świata w norweskim Oslo. Kolejne dwie pozycje w tabeli zajmują bracia Graebert – Jonathan (325 pkt) oraz Benedikt (316 pkt). Najwyżej sklasyfikowanym z biało-czerwonym jest siedemnasty Kacper Jarząbek (104 pkt).

ZOBACZ TEŻ: JIŘÍ KONVALINKA: ,,CHCĘ ZAWSZE CIESZYĆ SIĘ SPORTEM.”

Jiri Konvalinka, fot. Martyna Okrzesik

Jeśli chodzi o kobiety, pewne zwycięstwo w klasyfikacji generalnej zapewniła sobie Słowenka – Teja Pavec. Srebrna medalistka Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2024 w Gangwon, do tej pory zgromadziła sumę 690 punktów. Drugą lokatę w tabeli zajmuje austriacka dwuboistka – Katharina Gruber (430 pkt), zaś za jej plecami plasuje się Tia Malovrh (398 pkt).

Harmonogram zawodów Alpen Cup w kombinacji norweskiej w Oberhofie

Sobota, 09.03.2024
9:00 – Oficjalny trening skoków
10:00 – PCR kobiet i mężczyzn
11:15 – Seria skoków kobiet i mężczyzn
17:30 – Bieg kobiet na 5 km
18:15 – Bieg mężczyzn na 10 km

Niedziela, 10.03.2024
9:00 – Seria skoków kobiet i mężczyzn
11:30 – Bieg kobiet na 2.5 km
12:00 – Bieg mężczyzn na 5 km

Chwila wspomnień

Przed rokiem finał sezonu Alpen Cup, również rozegrano w Oberhofie. Konkursy odbyły się 11-12 marca.

Pierwszego dnia rywalizacji, po wiktorię sięgnął reprezentant Austrii – Kilian Guetl. Wówczas z zaledwie czterosekundową stratą, na drugiej pozycji, uplasował się Niemiec – Richard Stenzel. Na najniższym stopniu podium stanął Austriak Jonas Fichbacher. W drugim konkursie smaku zwycięstwa zaznał reprezentant gospodarzy – Richard Stenzel. Niemiec uzyskał ponad dwudziestosekundową przewagę nad drugim Słoweńcem – Maticem Garbajsem. Czołową trójkę dopełnił Benedikt Graebert.

Richard Stenzel, fot. Martyna Okrzesik

Jeśli chodzi o zmagania pań, to zawody w Turyngii zdominowała Teja Pavec, która dwukrotnie zdeklasowała swoje rywalki. Wówczas dwukrotnie srebrną lokatę wywalczyła Niemka Trine Goepfert, zaś na najniższym stopniu podium uplasowały się kolejno Włoszka Anna Senoner, a także reprezentantka Niemiec Anne Haeckel.

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło: informacja własna, fis-ski.com, skisprungschanzen.com

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać