Jiří Konvalinka: ,,Chcę zawsze cieszyć się sportem.”

przez Martyna Okrzesik

W miniony weekend, rozegrano inauguracyjne zmagania w ramach Alpen Cup mężczyzn w kombinacji norweskiej. Po triumf pierwszego dnia sięgnął reprezentant Niemiec Richard Stenzel, natomiast drugą pozycję wywalczył Czech Jiri Konvalinka, który okazał się zwycięzcą podczas drugiego konkursu. Po niedzielnej serii skoków, porozmawialiśmy z zawodnikiem o rywalizacji w Libercu, występach w Letnim Grand Prix, kadrze narodowej oraz celach na sezon.

Jiri Konvalinka, fot. Martyna Okrzesik

ZOBACZ TEŻ: ALPEN CUP W LIBERCU: STENZEL I KONVALINKA ZWYCIĘZCAMI!

Alpen Cup w Libercu

W rezultacie na czele sobotniej rywalizacji na skoczni znalazł się reprezentant Niemiec Richard Stenzel, po skoku na 104.5 metra. W efekcie drugi wynik wywalczył Jiri Konvalinka, dzięki próbie na 98 metr. Ostatecznie Czech uplasował się na drugiej pozycji, ze stratą 34 sekund do triumfującego Niemca. Na trzecim stopniu podium stanął Włoch Manuel Senoner.

Stylowo z Telemarkiem: We wczorajszych zawodach wywalczyłeś drugie miejsce z 34-sekundową stratą do Richarda Stenzela. Jak oceniasz swój występ?

Jiri Konvalinka: Wczorajsze skoki były solidne. Podczas treningu oddałem lepsze próby niż w konkursie, ale nie były one tragiczne. Ostatecznie jestem z siebie zadowolony i bardzo cieszę się z drugiego miejsca.

Kolejnego dnia rywalizacji Konvalinka prowadził na półmetku zmagań. W rezultacie Czech wylądował na linii setnego metra. Ostatecznie reprezentant gospodarzy został triumfatorem niedzielnego konkusu w Libercu, z czasem 13:10.0. Wraz z Konvalinką, na podium uplasowali Niemcy Richard Stenzel oraz Jonatan Graebert.

Stylowo z Telemarkiem: Podczas dzisiejszych zmagań na skoczni oddałeś skok na setny metr. Co sądzisz o swoim dzisiejszym starcie na Jested?

Jiri Konvalinka: Dzisiaj było dużo lepiej, miałem też dużo korzystniejsze warunki wietrzne i udało mi się to wykorzystać. Jestem bardzo zadowolony z tego skoku.

Stylowo z Telemarkiem: Jakie są Twoje odczucia przed biegiem?

Jiri Konvalinka: Czuję się silny. Muszę omówić jakąś taktykę z Richardem [Stenzelem]. Mam nadzieję, że będziemy tak samo zadowoleni jak wczoraj.

Jiri Konvalinka, fot. Martyna Okrzesik

Letnie Grand Prix

Dla Jiriego Konvalinki nie był to pierwszy start na arenie międzynarodowej tego lata. Młody Czech dostał szansę na zaprezentowanie się podczas rywalizacji Letniego Grand Prix w niemieckim Oberwiesenthal, gdzie dwukrotnie został zdyskwalifikowany.

Stylowo z Telemarkiem: Niedawno miałeś okazję wystąpić także w Letnim Grand Prix w Oberwiesenthal. Jak wspominasz swój start?

Jiri Konvalinka: Letnie Grand Prix nie jest dla mnie najlepszym wspomnieniem. Jednak skoki były solidne, natomiast dwa razy zostałem zdyskwalifikowany. To bardzo demotywuje i jest to okropne uczucie, ale takie rzeczy się zdarzają.

Kadra A

Ostatecznie w składzie kadry narodowej Czech w kombinacji norweskiej na sezon 2023/2024 ponownie znaleźli się Tomas Portyk, Jan Vytrval, Ondrej Pazout oraz Lukas Danek. Nowym zawodnikiem w kadrze A jest Jiri Konvalinka. Przypomnijmy, że niespełna 19-letni dwuboista w minionym sezonie zadebiutował w zawodach Pucharu Świata oraz Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2023 w Planicy. Dodatkowo Konvalinka zajął 6. miejsce na Mistrzostwach Świata Juniorów 2023 w Whistler.

Jan Vytrval, Jiri Konvalinka, Lukas Dolezal, fot. Martyna Okrzesik

Stylowo z Telemarkiem: W tym sezonie znalazłeś się w składzie drużyny narodowej w kombinacji norweskiej. Jednak nadal jesteś w wieku juniorskim, więc chciałabym zapytać, czy Twoja rutyna treningowa znacząco zmieniła się od kiedy dołączyłeś do kadry A?

Jiri Konvalinka: Nadal trenuję z juniorami, ponieważ chodzę do szkoły. Nie mogę na co dzień szkolić się z kadrą A, ponieważ oni już dawno skończyli szkołę, dlatego mają więcej treningów rano, kiedy ja nie mogę brać w nich udziału. W rezultacie nadal jestem z juniorami, natomiast gdy jeździmy na zgrupowania, to trenuję razem z kadrą narodową.

ZOBACZ TEŻ: CZESKIE KADRY KOMBINACJI NA SEZON 2023/2024

Jiri Konvalinka, Lukas Dolezal, fot. Martyna Okrzesik

Stylowo z Telemarkiem: Nowymi trenerami kadry A zostali Tomas Vancura oraz Martin Zeman. Jak przebiega Wasza współpraca?

Jiri Konvalinka: Znam ich obu bardzo dobrze. Martin Zeman przeszedł z drużyny juniorów do kadry A. Życie to zmiany, ale jestem z tego zadowolony.

ZOBACZ TEŻ: VANČURA I ZEMAN NOWYMI TRENERAMI CZESKIEJ KADRY A

Stylowo z Telemarkiem: Natomiast jakie są Twoje cele na ten sezon?

Jiri Konvalinka: Cele są proste. Chcę zawsze cieszyć się sportem, każdymi zawodami oraz starać się być lepszym.

Wywiad przeprowadziła Martyna Okrzesik

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

źródło informacji: własne

0 komentarzy
2

Może ci się spodobać