Puchar Świata w Ramsau: Johannes Lamparter ponownie najlepszy!

przez Zuzanna Karwacka

Tym razem w Austrii, przyszedł czas na ostatni konkurs Pucharu Świata w kombinacji norweskiej w ten weekend. Sobota w Ramsau am Dachstein rozpoczęła się od porannych serii skoków, a zakończyła popołudniowym biegiem w formacie Individual Compact. W efekcie wszystkich swoich rezultatów najlepszy okazał się Austriak Johannes Lamparter.

Johannes Lamparter, fot. EXPA

Seria próbna

O 8:15 kombinatorzy stanęli w Ramsau na starcie tej części konkurencji. Zmierzyło się w niej 50 sportowców, a belka ustawiono na 3 różnych poziomach – 17, 18. oraz 19. Ze zgłoszonych zawodników nie pojawili się: Yoshito Watabe oraz Jan Vytrval.

Warto było wówczas zwrócić uwagę na dość solidny wynik brązowego medalisty Mistrzostw Świata Juniorów w Whistler. Mowa bowiem o sportowcu, jakim jest Paul Walcher. Uzyskał on wszakże 89 metrów i został sklasyfikowany tuż za czołową piętnastką. Ponadto wyróżnił się on najlepszą prędkością najazdową – 87.9 km/h.

Zwycięstwo zgodnie z przewidywaniami wielu odniósł Jarl Magnus Riiber. Tym razem Norweg uzyskał 92 metry. Dzięki temu zdołał on wyprzedzić Thomasa Retteneggera (97 m) o 1.7 oczka. Brązową lokatę oswoił wtedy zaś Ryota Yamamoto (96.5 m).

Jarl Magnus Riiber, źródło: Instagram/@riiberjarl

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI SERII PRÓBNEJ

Seria skoków

Równo godzinę po rozpoczęciu serii próbnej wystartowała oficjalna rywalizacja. Tym razem obejrzeliśmy 51 prób. Ponownie zabrakło wspomnianego wcześniej Japończyka. Tych, których skoki mogliśmy obserwować usadzano na belkach o numerze 18. oraz 19.

Najsilniejszy wiatr z tyłu skoczni powiał podczas występu Ryoty Yamamoto. Uzyskał on jednak 93.5 metra, co zapewniło mu dość wysoką – szóstą lokatę oraz stratę 26 sekund do lidera.

Najbardziej łaskawa aura była tym razem dla Yachiego Sory. Zawodnik ten uzyskał odległość bliźniaczą do swojego rodaka, aczkolwiek sprzyjający wiatr oraz bardzo niskie noty za styl spowodowały, że został on sklasyfikowany na odległym 40. miejscu.

Najlepszy w tej serii okazał się zaś Thomas Rettenegger. Uzyskał on w swojej próbie 100.5 metra. Dzięki bardzo solidnym notom (56 pkt) zdobył on 3.5 punktu oraz 6 sekund przewagi nad Jarlem Magnusem Riiberem. Norweg lądował wszakże na 101 metrze przy gorszych ocenach za styl oraz mniej przeszkadzającym wietrze. Podium uzupełniał wówczas Stefan Rettenegger (102 m, +0:12).

W czołowej piątce znaleźli się także: Johannes Lamparter (96.5 m, +0:17) oraz Franz-Josef Rehrl (96.5 m, +0:22).

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI SERII SKOKÓW

Czym jest format Individual Compact?

Nowy format Individual Compact polega na tym, że jako pierwsza zostaje rozegrana tradycyjna seria skoków. Jednak odległości uzyskiwane przez dwuboistów, nie mają aż tak istotnego przełożenia na bieg, ponieważ straty czasowe są już z góry ustalone. Drugi zawodnik startuje zaledwie 6 sekund po liderze ze skoczni.

źródło: Instagram/@fisnordiccombined

Bieg na 7.5 km

O godzinie 15:30 rozpoczął się bieg na 7.5 kilometra.

Po 1/3 biegu, na czele plasował się Norweg Jarl Magnus Riiber, jednak tuż za jego plecami znajdowali się bracia Rettenegger. Wówczas czołową piątkę dopełniali ich rodacy – Johannes Lamparter oraz Franz-Josef Rehrl.

Na piątym kilometrze, na prowadzenie wysunął się młodszy z rodzeństwa Rettenegger – Stefan, a w najlepszej trójce plasowali się Jarl Magnus Riiber oraz Johannes Lamparter. Starszy z braci, biegł wówczas jako czwarty zawodnik. Po kolejnym 1.2 kilometra, Norweg spadł na trzecie miejsce, a na drugą pozycję awansował Lamparter.

Ostatecznie smaku zwycięstwa ponownie zaznał Johannes Lamparter, który dobiegł do mety z czasem, 17:09.6. Na drugim stopniu podium stanął lider klasyfikacji generalnej Jarl Magnus Riiber (+1.6). Najlepszą trójkę dopełnił Austriak Stefan Rettenegger (+1.9).

Johannes Lamparter, fot. Agnieszka Krajewska

Jako czwarty do mety dotarł najwyżej sklasyfikowany z reprezentantów Niemiec – Johannes Rydzek (+29.6), natomiast piątą notę uzyskał Joergen Graabak (+30.2). Ostatecznie Thomas Rettenegger (+30.2) zakończył zmagania na szóstej lokacie.

W czołowej dziesiątce uplasował się także jedyny startujący Estończyk – Kristjan Ilves (+30.3), a o zaledwie pięć setnych sekundy za nim, znalazł się Manuel Faisst (+30.8). Najlepszą dziesiątkę domknęli Fin Eero Hirvonen (+36.7), a także Lukas Greiderer (+37.0).

Najwyżej sklasyfikowanym z francuskich dwuboistów był dwudziesty Laurent Muhlethaler (+1:02.5), który w tym sezonie nie prezentuje swojej najlepszej formy. Najlepszy Amerykanin – Niklas Malacinski (+1:36.3).

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło informacji: własne

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać