Puchar Kontynentalny w Ruce: Mario Seidl zwycięża

przez Zuzanna Karwacka

Po piątkowej części, jaką była runda prowizoryczna, u Panów przyszedł czas, aby zmierzyć się we właściwej rywalizacji. Kombinatorzy pojawili się na obiekcie w Ruce, wczesnym porankiem i zaprezentowali swoje próby skoków. Po południu odbył się bieg na dziesięć kilometrów. Zwycięzcą konkursu okazał się ostatecznie Austriak Mario Seidl.

Rukatunturi, fot. Andrea Campregher

Planowo miała się ona rozpocząć o 8:00 czasu polskiego, jednakże wystartowano prawie pół godziny wcześniej, aby ze wszystkim wyrobić się przed serią próbną, przed konkursem skoków na tym samym obiekcie. Udział wzięło w niej 41 zawodników. Ruszali oni z belek o numerach: 21, 23, 24. oraz 25.

Na skoczni nadal nie radził sobie najwyżej sklasyfikowany sportowiec tej edycji Pucharu Kontynentalnego – Aleksander Skoglund. Po próbie na odległość 83 metrów uplasował się na 33. pozycji.

Po wczorajszym dniu, który zdominował Mario Seidl, zapewne wielu to jego typowało do kolejnych zwycięstw. W serii próbnej zaś triumf odniósł jego rodak – Manuel Einkemmer. Skacząc na 133.5 metra zdołał wyprzedzić Seidla (121 m) o 0.8 oczka. Austriackie podium uzupełniał wówczas Florian Kolb (128.5 m).

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI SERII PRÓBNEJ

Seria skoków

Już o 8:15 polskiego czasu rozpoczęto pierwszą serię konkursu, opierającą się na skokach. Ponownie oglądaliśmy próby 41 kombinatorów, którzy startowali odpowiednio z 26, 24. i 22. najazdu.

Ponownie pozytywnym akcentem odznaczyli się Finowie z niskimi numerami startowymi. Eemeli Kurttila, który ruszał jako trzeci uzyskał 130 metrów, zajmując 9. pozycję, a do lidera tracąc 2 minuty i 42 sekundy. Startujący po nim Valtteri Holopainen skończył na 132 metrze oraz 6. lokacie (+2:12).

Oprócz Finów, Norwegów oraz Austriaków w czołowej dziesiątce znalazło się również jedno słoweńskie nazwisko. Mowa bowiem o Maticu Garbajsie, który po skoku na odległość 130 metrów uplasował się na 8. miejscu (+2:40).

Ostatecznie zwycięstwo znów odniósł Mario Seidl. Austriak z najniższej belki uzyskał 137.5 metra. Dzięki temu zdołał on wyprzedzić Manuela Einkemmera (138 metrów, tak że drugi Austriak miał do lidera 39 sekund straty. Podium uzupełniał Marius Solvik z rezultatem 140.5 metra (+1:39).

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI SERII SKOKÓW

Bieg na 10 km

O godzinie 14:30 ruszył wyścig na dziesięć kilometrów, w którym wystartowało czterdziestu zawodników. Na starcie zabrakło niemieckiego juniora – Richarda Stenzela.

Ostatecznie, podobnie jak w piątkowym PCR, najlepszy okazał się reprezentant Austrii – Mario Seidl. Austriak dobiegł do mety z czasem 27:00.5, co dało mu pewne zwycięstwo. Na drugim miejscu uplasował się jego rodak – Manuel Einkemmer (+1:43.7), natomiast na najniższym stopniu podium stanął Norweg Torje Seljeset (+1:47.5).

Tuż za czołową trójką, sklasyfikowany został kolejny z norweskich dwuboistów – Marius Solvik (+1:50.3), dodatkowo piątą notę uzyskał najlepszy z reprezentantów Francji – Antoine Gerard (+1:54.1).

Wyniki zawodów Pucharu Kontynentalnego w Ruce, fot. Andrea Campregher

Najlepszy Niemiec otworzył drugą dziesiątkę, a był nim Jan Andersen (+3:18.9), natomiast za jego plecami znalazł się najwyżej sklasyfikowany Ukrainiec – Oleksandr Shumbarets (+4:01.6).

Niezły wynik zanotował reprezentant Chin – Jiawen Zhao (+4:23.0), który zajął 16. pozycję, a tuż za nim uplasował się najlepszy ze słoweńskich zawodników – Matic Garbajs (+4:25.9).