Puchar Świata w Ramsau: Zmagania Individual Compact dla Hagen!

przez Zuzanna Karwacka

Podobnie jak Panowie, Panie również kończyły swoje zmagania w Pucharze Świata w ten weekend w sobotę. Kombinatorki zmierzyły się w kolejnym konkursie w Ramsau, który był pierwszą rywalizacją kobiet w nowym formacie Individual Compact. Dość wyrównana seria skoków zapowiadała nieco więcej emocji przed startem biegu. Ostatecznie wygrała Ida Marie Hagen, zaś Joanna Kil została sklasyfikowana na 15. pozycji, co stało się jej życiowym wynikiem.

Ida Marie Hagen, Gyda Westvold Hansen, fot. NTB

ZOBACZ TEŻ: PUCHAR ŚWIATA W RAMSAU: ZWYCIĘSTWO NORWEŻKI, JOANNA KIL Z ŻYCIOWYM WYNIKIEM!

Seria skoków

Kobiety w przeciwieństwie do mężczyzn nie miały okazji przetestować swoich skoków w serii próbnej. Od razu rozpoczęły one sobotę od właściwej rywalizacji. Wystartowała ona o 10:35. Na skoczni zobaczyliśmy próby 28 Pań. Belkę ustawiono natomiast na 5 różnych poziomach – od 23. do 27. włącznie. Na zmiany platform, na własną rękę, zdecydowały się dwie najlepsze w klasyfikacji generalnej Panie oraz Svenja Wuerth.

Z dość dobrej strony zaprezentowała się Lena Brocard, która ruszała już jako 15. zawodniczka. Francuzka uzyskała bowiem 92.5 metra, co zapewniło jej 5. lokatę oraz 22 sekundy straty do liderki. Warto zaznaczyć, że na pozycji liderki zmieniła ją startująca z 22. numerem Svenja Wuerth.

Warto zaznaczyć, że zmiana platformy przez Mari Leinan Lund nie do końca się jej opłaciła. Norweżka korygowała poziom najazdu z 25. na 24, aby uzyskać dodatkowe punkty. Nieco się jednak przeliczyła, gdyż zakończyła skok na odległości 93.5 metra, co dawało jej ósmą lokatę i 33 sekundy straty.

Po serii skoków prowadzenie objęła Gyda Westvold Hansen. W swojej próbie zaprezentowała ona 94.5 metra z 23. belki. Takie ustawienie platformy zapewniało jej na start dodatkowe 17.1 punktu. Dzięki temu wyprzedzała ona Svenje Wuerth (94 m) o 11 oczek co dawało Niemce 6 sekund starty. Podium uzupełniła Ida Marie Hagen (92.5 m, +0:12).

Gyda Westvold Hansen, fot. NTB

Joanna Kil zakończyła tę część z 18. notą po próbie na odległość 82 metrów. W efekcie takiego występu Polka traciła 56 sekund na starcie biegu do Westvold Hansen.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI SERII SKOKÓW

Czym jest format Individual Compact?

Nowy format Individual Compact polega na tym, że jako pierwsza zostaje rozegrana tradycyjna seria skoków. Jednak odległości uzyskiwane przez dwuboistów, nie mają aż tak istotnego przełożenia na bieg, ponieważ straty czasowe są już z góry ustalone. Drugi zawodnik startuje zaledwie 6 sekund po liderze ze skoczni.

źródło: Instagram/@fisnordiccombined

Bieg na 5 km

O godzinie 14:00 zawodniczki ruszyły w biegu na pięć kilometrów. W zmaganiach w Ramsau wzięły udział wszystkie zawodniczki.

Na półmetku zmagań, Ida Marie Hagen zdołała doścignąć swoją rodaczkę – Gydę Westvold Hansen. Wówczas Hagen posiadała półtorej sekundy przewagi nad liderką Pucharu Świata kobiet, jednak jej przewaga szybko wzrosła do ponad trzynastu sekund. Wówczas na trzeciej lokacie plasowała się Japonka Haruka Kasai (+35.0).

Ostatecznie po sensacyjne zwycięstwo sięgnęła Hagen. Norweżka dobiegła do mety z czasem 13:11.8 i tym samym wyprzedziła Westvold Hansen o 3.4 sekundy. Czołową trójkę dopełniła Austriaczka Lisa Hirner, dla której jest to pierwsze podium w tym sezonie zimowym.

Piątkę dopełniły Haruka Kasai (+56.6) oraz Finka Minja Korhonen (+57.1), która w piątek wywalczyła swoje pierwsze podium w karierze. Szósta nota to najlepsza z reprezentantek Niemiec – Nathalie Armbruster (+58.7), natomiast siódmą notę uzyskała Norweżka Mari Leinan Lund (+1:06.8).

Swój życiowy rezultat ponownie poprawiła Amerykanka Annika Malacinski (+1:17.5), która końcowo uplasowała się na ósmym miejscu.

Czołową dziesiątkę domknęły Niemka Jenny Nowak (+1:21.5) oraz Włoszka Daniela Dejori (+1:21.8).

Na trasie problemy z nartą miała Francuzka Lena Brocard, która na chwilę musiała opuścić trasę. W efekcie wybiła ona z rytmu biegu Niemkę Nathalie Armbruster. Brocard (+1:24.6) zakończyła konkurs na 12. miejscu.

Życiowy wynik poprawiła także Joanna Kil (+1:42.6), która sklasyfikowana została na piętnastej pozycji. W pewnym momencie, Polka biegła jako trzynasta zawodniczka, jednak nie zdołała utrzymać swojej lokaty do końca biegu. Przypomnijmy, że w piątkowych zmaganiach, Kil także poprawiła swoją życiówkę, plasując się na 16. miejscu.

Najlepsza dziesiątka zawodów Pucharu Świata w Ramsau, fot. Sebastian Arnold

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI

Zuzanna Karwacka & Martyna Okrzesik

Na zakończenie zapraszam na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło informacji: informacja własna

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać