Puchar Świata w Ruce: Deklasacja Riibera!

przez Zofia Hunkiewicz

Za nami ostatni konkurs inauguracyjnego weekendu Pucharu Świata. Niedziela rozpoczęła się od masowego biegu, a następnie serii skoków. Ostatecznie drugie zwycięstwo z rzędu wywalczył Jarl Magnus Riiber, który przypięczętował swój występ 153,5 metrową próbą, ustanawiając nowy rekord skoczni!

Jarl Magnus Riiber, źródło: Instagram/@riiberjarl

Masowy bieg

O godzinie 10:00 czasu lokalnego, rozpoczął się masowy start. Na liście zgłoszeń widniały 52 nazwiska, jednak z udziału w konkursie, zrezygnowało trzech Finów – Herman Happonen, Jesse Paeaekkoenen i Otto Niittykoski. Na starcie zabrakło również Paula Walchera, ponownie z powodu przeziębienia, a także Tomasa Portyka. Dodatkowo wyścigu nie ukończył Ondrej Pazout.

Po pierwszej pętli, pozycję lidera objął reprezentant gospodarzy – Eero Hirvonen. Fin prowadził przez półtorej kilometra, by następnie zostać wyprzedzonym przez Joergena Graabaka. Kolejne zmiany odnotowane zostały na 5.8 kilometrze, bowiem Stephen Schumann zdołał pokonać pozostałych zawodników, których ułożenie nieustannie się zmieniało. Amerykanin prowadził przez dwa i pół kilometra, gdyż po tej odległości został w tyle za Niemcami – Vinzenzem Geigerem oraz Johannesem Rydzkiem.

Różnice sekundowe były niewielkie, a wyścig toczył się do samego końca. Ostatecznie po 25:29.0 minutach, na metę wbiegł Geiger. Trzy setne sekundy za Niemcem, pojawili się Jarl Magnus Riiber oraz Johannes Rydzek. Czwarty wynik uzyskał Johannes Lamparter (+0.6), zaś piąty Jens Luraas Oftebro (+1.3).

Vinzenz Geiger, fot. Instagram/@vinzenz_geiger

Następne pozycje zajmowali Julian Schmid (+1.8), Kristjan Ilves (+2.3) oraz Stefan Rettenegger (+2.5), Czołową dziesiątkę zamknęło dwóch Norwegów – Joergen Graabak (+2.5) oraz Andreas Skoglund (+3.3).

PEŁNE WYNIKI MASOWEGO STARTU

Seria skoków

Na krótko przed konkursową serią, odbyła się runda próbna, w której w niesamowitym stylu triumfował Jarl Magnus Riiber. Norweg poszybował na 151 metr, pokonując pozostałych zawodników. Drugą pozycję zajął Ryota Yamamoto (141 m), natomiast trzecią Johannes Lamparter (139,5 m).

PEŁNE WYNIKI SERII PRÓBNEJ

Ostatecznie Riiber udowodnił niesamowitą dyspozycję. Dwuboista w serii skoków oddał 153,5 metrowy skok, ustanawiając nowy rekord obiektu oraz pokonując drugiego Johannesa Lampartera o 21.6 pkt. Austriak wylądował na 134,5 metrze. Najniższy stopień na podium zajął Stefan Rettenegger (138,5 m). Warto wspomnieć, iż jest to jego pierwsze wywalczone podium Pucharu Świata w karierze. Austriak w rozmowie z naszym portalem, dzielił się, iż będzie usatysfakcjonowany, jeśli uda mu się spełnić ten cel w zimowym sezonie.

W czołowej piątce znaleźli się również Kristjan Ilves (139 m) oraz Joergen Graabak (136 m). Następnie plasowało się dwóch Niemców – Julian Schmid (136 m) i Manuel Faisst (131,5 m). Ponadto miejsca w pierwszej dziesiątce wywalczyli także Franz-Josef Rehrl (140 m), David Mach (133 m) oraz Espen Bjoernstad (134 m).

Vinzenz Geiger, który był liderem na półmetku, po 117,5 metrowej próbie, zakończył zawody jako szesnasty.