Puchar Świata w Sapporo: Triumf Althaus!

Po wczorajszych treningach, przyszedł czas na kolejny dzień rywalizacji skoczkiń w japońskim Sapporo. Na starcie nie pojawiła się żadna z polskich zawodniczek, co tłumaczy się ich przygotowaniami do większych imprez w sezonie. Do przeniesionych z piątku kwalifikacji przystąpiło 53 zawodniczek, po których tuż potem odbył się konkurs. Jak poradziły sobie zawodniczki na skoczni Okurayama? Czy obecna liderka Pucharu Świata powiększyła swoją przewagę? Tego dowiecie się w dzisiejszym podsumowaniu konkursu!

Sapporo
Sapporo Okurayama fot. Przemysław Wardęga

Kwalifikacje

Przeniesione z piątku kwalifikacje rozpoczęły się o godzinie 7:15. Początkowo miały wziąć w nich udział 54 zawodniczki. Jednakże Qingyue Peng nie pojawiła się na starcie. Ponadto Kurumi Ichinohe oraz Qi Liu zostały zdyskwalifikowane. Prawie wszystkie zawodniczki oddały swój skok z 22. belki startowej, a w pozostałych przypadkach z 20. Zwyciężczynią kwalifikacji została Katharina Althaus, po skoku na 124 metr. W czołowej trójce, tuż za liderka, znalazła się również Eva Pinkelnig (123m), przegrywając z Niemką o 0,5 punktu. Natomiast trzecie miejsce zajęła Anna Odine Stroem (121m).

Pierwsza seria

Konkurs rozpoczął się o 8:30. W pierwszej serii konkursowej udział wzięło 49 zawodniczek, gdyż na starcie nie pojawiła się Norweżka Eirin Maria Vandal. Wszystkie panie oddały swój skok z 24. belki startowej. Najlepsze trzy zawodniczki oddały swoje skoki na 122 metr, jednakże liderką na półmetku, została Katharina Althaus. Tuż za nią uplasowała się Ewa Klinec ze stratą 1,1 punktu. Natomiast trzecie miejsce zajęła liderka Pucharu Świata Eva Pinkelnig ze strata 4,2 punktu do prowadzącej Niemki.

Druga seria

Drugą serię rozpoczęto od wydłużenia rozbiegu, skutkiem czego zawodniczki oddawały swoje skoki z 26. belki startowej. Rozpoczęła ją Słowenka Maja Vtic, skacząc na 101 metr. Zwyciężczynią konkursu została Katharina Althaus, oddając jedyny ponad 130 metrowy skok (131m). Ponadto styl Althaus został doceniony przez sędziów, którzy przyznali jej aż 3 dziewiętnastki. Drugie miejsce zajęła Ewa Klinec (129m). Tuż za nimi na trzeciej pozycji uplasowała się Eva Pinkelnig (126,5m), która nadal pozostaje liderką Pucharu Świata.