Po Mistrzostwach Świata w Lotach rywalizacja Pucharu Świata przenosi się na największą z dużych skoczni – Mühlenkopfschanze w Willingen. Do rywalizacji przystąpią zarówno panowie jak i panie. Łącznie zaplanowano cztery konkursy indywidualne.
ZOBACZ TEŻ: THOMAS AASEN MARKENG KOŃCZY KARIERĘ. „WZLOTY I UPADKI UKSZTAŁTOWAŁY MNIE JAKO CZŁOWIEKA”
Listy startowe
Od poniedziałku 5 lutego w Słoweńskiej Planicy będą się odbywać Mistrzostwa Świata Juniorów. W związku z tym na listach startowych zawodów Pucharu Świata w Willingen nie zobaczymy kilku znanych i utalentowanych młodych zawodników i zawodniczek.
Kwalifikacje do konkursu pań nie będą zatem zbyt mocno obsadzone. Wystąpią zaledwie 34 skoczkinie z 13 państw. Wśród nich zabraknie między innymi Abigail Strate. Kanadyjka poinformowała niedawno, za pośrednictwem mediów społecznościowych, o swojej kontuzji. Przypomnijmy, że podobny los spotkał wcześniej Natalie Eilers, która po upadku na treningu w Planicy doznała dość poważnych obrażeń. W efekcie zdecydowała się na powrót do Kanady.
Na starcie ujrzymy tylko jedną Polkę. Harald Rodlauer zdecydował, że do Willingen przyjedzie jedynie Anna Twardosz. Wśród pań, które zaprezentują się w Niemczech tylko ona, oraz Amerykanka Samantha Macuga, nie zdobyły jeszcze punktów do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.
ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ STARTOWĄ PAŃ
W kwalifikacjach do konkursu panów wystąpi 59 zawodników z 17 krajów. Gospodarze nie korzystają z prawa do wystawienia grupy narodowej, jednak dzięki dobrym występom w Pucharze Kontynentalnym udało im się wywalczyć jedno dodatkowe miejsce. W rezultacie swoją szansę otrzymał Felix Hoffmann, który w zawodach drugiej ligi dwukrotnie stanął na podium.
Po kilkutygodniowej przerwie do rywalizacji powracają Francuzi: Valentin Foubert oraz Jules Chervet. Na starcie ujrzymy także Roberta Johanssona. Norweg, który w tym sezonie nie błysnął formą, startował do tej pory w Pucharze Kontynentalnym. W zawodach najwyższej rangi zaprezentował się jedynie w Lillehammer, jednak tam był bardzo daleki od wywalczenia punktów. Wśród nieobecnych nazwisk znaleźli się natomiast Halvor Egner Granerud i Daniel Andre Tande.
Zmiany nastąpiły także w drużynach Słowenii i Austrii. Pod nieobecność kontuzjowanego Anze Laniska, w jego miejsce wystartuje Zak Mogel. Dodatkowo do Pucharu Świata powraca Daniel Huber. Austriak zastąpi w drużynie Clemensa Aignera.
ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ STARTOWĄ PANÓW
Harmonogram
Skocznia
Skocznia HS147 w Willingen jest obecnie największą dużą skocznią narciarską na świecie. Jej punkt konstrukcyjny znajduje się na 130 metrze, a zawodnicy mogą oddawać tam aż 150 metrowe skoki! Swoją nazwę skocznia zyskała od szczytu w niemieckich górach Rothaar – Mühlenkopf. Obecnym rekordzistą obiektu jest reprezentant Polski – Klemens Murańka, który podczas konkursu Pucharu Świata w 2021 roku, wylądował tam na 153 metrze. Nie jest to jednak najdłuższy oddany tam skok. W ubiegłym roku na Mühlenkopschanze byliśmy świadkami absolutnie niesamowitej próby Timiego Zajca. Słoweniec, który dostał silny wiatr pod narty w konkursie mikstów, doleciał aż do 161.1 m! Po swoim skoku upadł, jednak na szczęście nie odniósł żadnej poważnej kontuzji.
ZOBACZ TEŻ: MÜHLENKOPFSCHANZE – WILLINGEN, NIEMCY
Puchar Świata w Willingen 2023
Program Pucharu Świata w Willingen przed rokiem był dość napięty, ponieważ nie tylko zarówno panie jak i panowie mieli dwa konkursy indywidualne, ale także rozegrany został konkurs drużyn mieszanych. W cały weekend zdecydowanie najlepiej spisywali się reprezentanci Norwegii. To właśnie ich drużyna w składzie Silje Opseth, Marius Lindvik, Anna Odine Stroem i Halvor Egner Granerud zwyciężyła w mikstach. Za nimi na podium znaleźli się Austriacy (Chiara Kreuzer, Jan Hoerl, Eva Pinkelnig, Stefan Kraft) i Niemcy (Selina Freitag, Karl Geiger, Katharina Althaus, Andreas Wellinger). Na przyjazd do Willingen nie zdecydowała się polska kadra kobiet, zatem nasza reprezentacja nie brała udziału w piątkowej rywalizacji.
Oba męskie konkursy indywidualne padły łupem tego samego zawodnika. W tamtym czasie Halvor Egner Granerud rozpoczął już swój szturm po kryształową kulę i był poza zasięgiem. W sobotę na drugim miejscu znalazł się Anze Lanisek, natomiast podium uzupełnił nasz reprezentant Dawid Kubacki. Kolejnego dnia obok Graneruda w czołówce znaleźli się Ryoyu Kobayashi oraz Daniel Andre Tande. Występ ten był dla Norwega ostatnim jak do tej pory miejscem na podium.
Wśród pań w sobotnich zmaganiach najlepsza okazała się Katharina Althaus. Za jej plecami znalazły się równie mocne zawodniczki – Ema Klinec i Sara Takanashi. Jednak największe powody do świętowania reprezentacja Japonii miała dopiero w drugim konkursie indywidualnym. Trzy czołowe lokaty należały bowiem do zawodniczek z kraju kwitnącej wiśni. Zwyciężyła Yuki Ito, dla której był to czwarty tryumf w konkursie Pucharu Świata. Drugie miejsce zajęła debiutantka na podium – Nozozomi Maruyama. Za nią, po raz kolejny na trzecim miejscu, uplasowała się Sara Takanashi.
Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram, TikTok oraz Twitter.