Puchar Świata w Zakopanem: Dominacja Graneruda!

przez Magdalena Rutkowska

W niedzielę, 15 stycznia nadszedł kolejny dzień zmagań w ramach Pucharu Świata na Wielkiej Krokwii . Pod skocznią jak co roku mogliśmy zobaczyć pokaźną ilość kibiców ubranych w biało czerwone barwy. Jednak dla tych, którzy nie mogli pojawić się na miejscu, jak zawsze mamy szczegółowe podsumowanie dzisiejszej rywalizacji. W Zakopanem, od rana trwała dość napięta atmosfera ze względu na mocny wiatr i niepewność dotyczącą rozegrania zawodów. W związku z tym jury zdecydowało o odwołaniu zaplanowanej na godzinę 15 serii próbnej. Jeśli chcecie się dowiedzieć jak przebiegał wczorajszy konkurs drużynowy, zapraszamy do kliknięcia tutaj.

Wielka Krokiew (HS140), fot. Martyna Okrzesik

Pierwsza seria konkursowa

Mimo niepewnych warunków zdecydowano, że konkurs się odbędzie. Punktualnie o godzinie 16 rozpoczęła się pierwsza seria. Zawodnicy mieli trudne zadanie, ponieważ wiatr był bardzo zmienny. Jeśli chodzi o reprezentantów Polski to pierwszą serię rozpoczął Jan Habdas, który oddał skok na 129 metr co przez jakiś czas dawało mu prowadzenie. Zawodnik był wyraźnie zadowolony ze swojej próby. Tym samym 19 latek wywalczył swoje pierwsze w życiu punkty Pucharu Świata. Warto wspomnieć, że upadek zaliczył Domen Prevc, któremu chwilowo skrzyżowały się narty. Na szczęście opuścił skocznię o własnych siłach i nie odniósł żadnych obrażeń. Słabszy skok natomiast oddał Paweł Wąsek (118 m). Jednak mimo to, kosztem jeszcze słabszej próby Piotra Żyły mogliśmy podziwiać go w dalszej części rywalizacji. Był to pierwszy konkurs tej zimy, w którym Piotr przerwał swoją szczęśliwą passę i nie dostał się do serii finałowej. Najlepszym zawodnikiem pierwszej rundy był Dawid Kubacki (137.5) a zaraz za nim, nieoczekiwanie znalazł się Jan Hoerl (139.0 m). Na trzecim miejscu, exaequo uplasowało się dwóch Norwegów – Halvor Egner Granerud (129.0 m) oraz Marius Lindvik (128.0 m). Wyjątkowo dobrze poradził sobie Turek – Fatih Arda Ipcioglu, który znalazł się w połowie stawki. Poniżej przedstawiamy odległości pozostałych reprezentantów Polski po pierwszej serii.

Aleksander Zniszczoł – 125 m
Kamil Stoch – 126.5 m
Piotr Żyła – 111.5 m

Wielka Krokiew (HS140)

Druga seria konkursowa

W drugiej serii konkursowej mogliśmy podziwiać skoki 5 reprezentantów Polski, tym razem bez Piotra Żyły, który znalazł się poza najlepszą trzydziestką serii pierwszej. Niestety, kolejną nieudaną próbę oddał Paweł Wąsek (114 m). O wiele lepiej natomiast poradził sobie Aleksander Zniszczoł, lądując na 129 metrze. Kamil Stoch zarówno w pierwszej jak i w drugiej serii trafił na bardzo złe warunki co skutkowało 7. lokatą na zakończenie. Ostatecznie, rywali zdominował znakomicie dysponowany Halvor Egner Granerud. Co ciekawe, już trzeci rok z rzędu konkurs w Zakopanem wygrał reprezentant Norwegii. Natomiast Dawid Kubacki po skoku na 124 metr wylądował na 2. miejscu a radości pod Wielką Krokwią nie było końca. Było to 9 podium Polaka z rzędu w sezonie 2022/2023. Brązowy krążek włożył na szyję Stefan Kraft po fenomenalnym skoku na 145.5 metra. Poniżej przedstawiamy odległości pozostałych Polaków.

7. Kamil Stoch – 124.0 m
21. Jan Habdas – 123.0 m
27. Aleksander Zniszczoł – 129.0 m
30. Paweł Wąsek – 114.0 m

Na koniec zapraszamy Was do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych: Instagram, Twitter i Facebook.


0 komentarzy
1

Może ci się spodobać