Puchar Świata w Zao: Nika Prevc triumfuje

przez Karolina Lenard

W japońskim miasteczku Zao, odbył się kolejny konkurs z cyklu Pucharu Świata wśród kobiet. Lista startowa liczyła nazwiska 40 zawodniczek. W tym gronie, zabrakło aczkolwiek Anny Twardosz i Natalii Słowik, które nie przeszły czwartkowych kwalifikacji. W piątkowym konkursie triumfowała Nika Prevc.

Nika Prevc, fot. Dominika Śmiech

Seria próbna

Zanim jeszcze rozpoczęła się oceniana runda konkursowa, zawodniczki przystąpiły do poprzedzającej zawody serii próbnej. Belka została ustawiona na poziomie 30. Platforma niezmiennie była utrzymana do końca, aczkolwiek z obniżonego aż o pięć stopnie najazdu, skorzystała Norweżka – Eirin Maria Kvandal (87.5 m). Zawodniczka otrzymała bonusowe 17,5 punktu. W efekcie uplasowała się na 21. pozycji.

W możliwości oddania skoku, przed główną rywalizacją, skorzystały praktycznie wszystkie zawodniczki. Zabrakło jednak Agnes Reisch oraz Jenny Rautinaho. Obie skoczkinie, także we wczorajszym drugim treningu nie pojawiły się na starcie.

Większość zawodniczek, po swoich próbach miała odejmowane punkty, za sprzyjające warunki pogodowe. Najwięcej zabrane miała reprezentantka Austrii – Chiara Kreuzer. Ostatecznie wylądowała na 90 metrze, co potem sklasyfikowało ją na 22. lokacie.

Triumfatorką serii próbnej okazała się Nika Prevc (98.5 m). Do niej także należała najdłuższa oddana w treningu próba. Tuż za nią uplasowała się Josephine Pagnier, która osiągnęła o metr krótszą odległość od Słowenki. Podium dopełniła zaś Jacqueline Seifriedsberger(94 m). Tuż za podium znalazła się Yuki Ito (94 m). Natomiast, wczorajsza zwyciężczyni kwalifikacji – Nika Kriznar (94.5 m) osiągnęła 5. wynik.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI SERII PRÓBNEJ

Pierwsza seria

Parę minut po zakończeniu serii próbnej z 31. najazdu, który w trakcie został obniżony o jeden poziom wystartowała oficjalna pierwsza seria konkursowa. Noty za styl wystawiali sędziowie pochodzący z Japonii, Słowenii, Słowacji, Francji oraz Kazachstanu.

Zawodniczki, które startowały z niższej platformy, miały dodawane bonusowe 3,5 oczek. Niezmiennie, z jeszcze niższego rozbiegu ruszyła Norweżka, Eirin Maria Kvandal (91 m).

Liderką na półmetku rywalizacji, po swojej próbie na 98.5 metr, okazała się Nika Prevc. Na drugiej pozycji plasowała się Kanadyjka Alexandria Loutitt, która oddała skok liczący 4,5 metra krótszą długość co Słowenka. Dobry start zaliczyła również Thea Minyan Bjørseth (94.5 m). Norweżka po pierwszej części zmagań zajmowała trzecią pozycję.

Thea Minyan Bjørseth, fot. Martyna Okrzesik

Druga seria

Punktualnie, o godzinie 17:30 czasu lokalnego ruszyła seria finałowa piątkowych zmagań. Jako pierwsza skoczyła Francuzka – Emma Chervet (82.5 & 75 m). Względem pierwszej serii, poprawiła swoją końcową lokatę.

Wraz z rozpoczęciem ostatniej fazy dzisiejszego konkursu, najazd został zachowany na 30. poziomie, aczkolwiek w trakcie trwania serii, sędziowie podjęli pozycję o jego podniesieniu. Ponownie rozbieg uległ znacznej zmianie na skok Kvandal (94 m).

W rezultacie zwycięstwo zdobyła reprezentantka Słowenii – Nika Prevc . Poszybowała ona na odległość 94 metrów, co tym samym pozwoliło jej na triumf w dzisiejszym konkursie. Ponadto na drugą pozycję wskoczyła zawodniczka gospodarzy Yuki Ito. Zawodniczka oddała daleki skok liczący 101.5 metra. Dodatkowo na trzecim stopniu podium uplasowała się Alexandria Loutitt (98.5 m).

W czołowej piątce znalazły się także, czwarta Nika Kriznar (97 m) oraz piąta, Thea Minyan Bjørseth, która na półmetku rywalizacji figurowała na 3. pozycji.