W miniony piątek oraz sobotę Praga stała się centrum świata skoków narciarskich. W stolicy Czech odbyły się posiedzenia podkomisji FIS. Federacja, a także przedstawiciele poszczególnych ekip debatowali na temat zmian sprzętowych, opracowania kalendarzy na przyszły sezon czy chociażby kwestii próby powiększenia obiektów do lotów narciarskich.

Propozycje zmian w kontroli sprzętu
Już w Planicy, przy okazji finału Pucharu Świata, odbyło się spotkanie, które dotyczyło zmian w przepisach. W Słowenii przedstawiono wstępne propozycje, które następnie podlegały głosowaniu w Pradze. Konieczność zmian przed sezonem olimpijskim jest podyktowana oczywiście wykroczeniami, których dopuścili się Norwegowie podczas Mistrzostw Świata w Trondheim.
– „Celem spotkania było, aby zawody były bardziej sprawiedliwe niż w poprzednich sezonach, z mniejszą liczbą dyskwalifikacji. Jeśli te przepisy będą ściśle przestrzegane, nie widzę problemu. Moim zdaniem już teraz nie mieliśmy złych zasad. Oczywiście problemem jest to, że na starcie jest 50 zawodników, a kontrola jednego trwa 15–20 minut. W trakcie jednych zawodów można więc skontrolować tylko pięciu–sześciu zawodników” – wyjaśnił obecny na posiedzeniu szef sekcji skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w Słoweńskim Związku Narciarskim – Gorazd Pogorelčnik dla rtvslo.si.

Jeśli chodzi o ograniczenie liczby kombinezonów, zatwierdzono propozycję, by na początku sezonu używano dwóch. Kolejny egzemplarz będzie można dodać do puli przed Turniejem Czterech Skoczni, a następne dwa na Igrzyska Olimpijskie. Oznacza to, że w sezonie skoczek skorzysta z max. 5 kombinezonów. W minionym sezonie liczba ta wynosiła 10.
Strona słoweńska zasugerowała pomysł, by w trakcie każdej kontroli, obecny był również przedstawiciel danej reprezentacji. Pomysł nie spotkał się z pełnym poparciem. Zaakceptowano jednak ideę, aby w pokoju kontrolnym obecna była dodatkowa osoba neutralna, niezwiązana z FIS ani z konkretnymi reprezentacjami narodowymi.
Kolejnym omawianym tematem było przechowywanie kombinezonów przez FIS. Na razie federacja wzbrania się przed pełnym zaimplementowaniem zasad parku zamkniętego. – „Rozmawialiśmy o tym, że na większych imprezach, które trwają dłużej, FIS przechowywałby kombinezony i zwracał je bezpośrednio przed startem. Raczej nie będzie to możliwe co tydzień. Federacja przedstawiła kilka kontrargumentów, mimo że jednogłośnie głosowaliśmy za tym jako za dobrym pomysłem” – opisuje przedstawiciel Słowenii, zaznaczając jednocześnie, że temat ten będzie podlegał dalszym dyskusjom.
Żółte i czerwone kartki w skokach narciarskich?
Jedną z ciekawszych kwestii był pomysł wprowadzenia systemu żółtych i czerwonych kartek w kontekście naruszeń sprzętowych. – „Dokładnie zostanie określone, co stanowi nieumyślne, a co umyślne naruszenie. Jeśli np. obwód będzie za duży o centymetr lub dwa, zawodnik prawdopodobnie nie zostanie zdyskwalifikowany. Musi być jednak jasny zapis w przepisach, co oznacza żółta kartka, a co druga żółta lub bezpośrednia czerwona. Na tej podstawie będzie się decydować, czy zawodnik jest tylko wykluczony z danego konkursu, czy też ma dłuższy zakaz startów. Podobnie jak w piłce nożnej” – przedstawia zarys tego pomysłu Pogorelčnik.
Powiększenie skoczni w Planicy
Słoweńska delegacja w Pradze wyraziła gotowość wobec powiększenia obiektu do lotów narciarskich w Planicy. Z punktu widzenia przepisów będzie to możliwe, jeśli zwiększy się maksymalną dopuszczalną różnicę wysokości między progiem a zeskokiem ze 135 do 140 metrów. FIS wstępnie wyraził aprobatę wobec tego pomysłu. Spekuluje się, że opisywana zmiana miałaby umożliwić około 10 metrów dłuższe loty. Oznacza to, że osiągalna byłaby granica 260 metrów. Jeśli propozycja spotka się z akceptacją, Planica będzie celować z powiększeniem Letalnicy na 2028 rok. Wtedy odbędą się tam Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich.
ZOBACZ TEŻ: MISTRZOSTWA ŚWIATA W LOTACH NARCIARSKICH 2028 W PLANICY!

Wszystkie zaprezentowane propozycje zostaną poddane głosowaniu podczas posiedzenia komisji FIS ds. skoków narciarskich, które odbędzie się 8 maja w portugalskiej Vilamourze.
Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe –Facebook, Instagram, TikTok oraz Twitter.
Ponadto zachęcamy do wsparcia naszej strony za pośrednictwem Suppi.
Źródła: siol.net, rtvslo.si