Sabirzhan Muminov

przez Magdalena Rutkowska

Sabirzhan Muminov to 29 letni reprezentant z Kazachstanu. Urodzony 16 kwietnia 1994 zawodnik jest reprezentantem klubu narciarskiego z Ałmat. Mimo, że jego wyniki w Pucharze Świata nie zachwycają, to regularnie startuje w zawodach najwyższej rangi. Jest uczestnikiem Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym, medalistą mistrzostw kraju, a także Zimowych Igrzysk Azjatyckich.

Sabirzhan Muminov podczas zawodów w Bad Mitterndorf, fot. Berkutschi

Lata 2009-2012

Swoją karierę na arenie międzynarodowej Sabirzhan Muminov rozpoczął w sezonie 2009/2010. We wrześniu wystartował w swoim pierwszym konkursie cyklu FIS Cup w Predazzo. Niestety, uplasował się dopiero w dziewiątej dziesiątce, nie zdobywając punktów. Pierwsze punkty uzyskał dopiero rok później na zawodach w Örnsköldsvik, gdzie był 29. 2010 rok był początkiem jego startów w Pucharze Kontynentalnym. 23 lutego 2012 roku wziął udział w Mistrzostwach Świata Juniorów. Ich gospodarzem było tureckie Erzurum, a młody skoczek został sklasyfikowany na 42. miejscu. Aż 3 lata, Kazach musiał czekać na swoje pierwsze punkty Pucharu Kontynentalnego. Wywalczył je dopiero w 2013 roku, w czasie letnich zawodów w Kuopio, zajmując 22. pozycję. W tym samym roku odbyły się kolejne Mistrzostwa Świata Juniorów. Tym razem gospodarzem były Czechy, a konkretnie – Liberec. Tam niestety, po raz kolejny Muminov nie poradził sobie dobrze, bowiem na skoczni Jested był 53. W lutym został powołany na Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym. Na skoczni we włoskim Predazzo jednak nie wystartował, ponieważ nie przeszedł kwalifikacji. W konkursie drużynowym natomiast, reprezentacja Kazachstanu zajęła 12. miejsce.

ZOBACZ TEŻ: JOHANNES LAMPARTER PO WEEKENDZIE W RUCE: ,,MOŻEMY BYĆ Z SIEBIE BARDZO DUMNI”

Sezon 2013/2014

W sezonie 2013/2014 próbował swoich sił w zawodach najwyższej rangi. Niestety, nie przeszedł kwalifikacji w ani jednym z konkursów indywidualnych. Oprócz tego zajął 10. pozycję w rywalizacji drużynowej w Zakopanem i w Lahti. Kolejne miesiące w karierze zawodnika były dość intensywne. 31 stycznia 2014 roku po raz kolejny zawitał do Włoch, aby wziąć udział w Mistrzostwach Świata Juniorów. Niestety i tym razem Predazzo nie przyniosło szczęścia. Indywidualnie uplasował się na 41. miejscu, a triumf odniósł wtedy reprezentant Polski – Jakub Wolny. W styczniu 2014, brał udział także w Uniwersjadzie, która miała miejsce w Szczyrbskim Jeziorze. Tam poszło mu zaskakująco dobrze i zawody zakończył na 19. pozycji. Latem wystąpił również w konkursie Letniego Grand Prix w rodzinnych Ałmatach.

Sezon 2014/2015, 2015/2016

Jeśli chodzi o Puchar Świata to startował w Kuopio, jednak raz nie przeszedł kwalifikacji, a w drugim konkursie był 53. W lutym 2015 roku odbyły się kolejne mistrzostwa świata w karierze Kazacha. Tym razem skoczkowie z całego świata rywalizowali w Falun. Tam, w pierwszym konkursie odpadł w kwalifikacjach, a 5 dni później był dopiero 45. Latem kilka razy próbował dostać się do konkursu Letniego Grand Prix. Udało mu się to tylko w dwóch konkursach rozgrywanych w Ałmatach. Zajmował wtedy 32. i 33. miejsce. Dodatkowo został mistrzem Kazachstanu na skoczni dużej, a także wicemistrzem na obiekcie normalnym.

Sabirzhan Muminov podczas zawodów w Engelbergu, fot. Berkutschi

Kolejny sezon również nie należał do udanych w wykonaniu zawodnika. W Pucharze Świata wszedł tylko do jednego konkursu, co ostatecznie dało mu 50. pozycję. W letnim cyklu zawodów najwyższej rangi wywalczył sobie natomiast 47. i 41. miejsce w konkursach w Czajkowskim. Warto jednak wspomnieć o tym , że w marcu 2016 roku stanął na najniższym stopniu podium w konkursie cyklu FIS Cup w Planicy.

Sezon 2016/2017, 2017/2018

Tej zimy Kazach nie wystąpił w żadnym z konkursów Pucharu Świata, bowiem ani razu nie zdołał przejść kwalifikacji. Natomiast był to sezon obfity w inne sportowe imprezy. Na początku roku odbyła się zimowa uniwersjada, w której po raz kolejny mogliśmy zobaczyć próby Kazacha. Na kompleksie skoczni Gornyj Gigant indywidualnie plasował się na 15. pozycji, a drużynowo był 8. W drugiej połowie lutego przeprowadzono Igrzyska Azjatyckie w Sapporo. Tam reprezentacja Kazachstanu zdobyła srebrny krążek w rywalizacji drużynowej. W zawodach indywidualnych Muminov plasował się na 9. (obiekt K90) oraz na 12. miejscu (obiekt K123). Ponadto został brązowym medalistą mistrzostw Kazachstanu.

W następnym sezonie, największym osiągnięciem Kazacha było zdobycie pierwszego punktu cyklu Letniego Grand Prix w Hakubie, co dała mu 30. lokata w konkursie. 9 maja rozegrano kolejny czempionat w Kazachstanie, gdzie Muminov został mistrzem kraju na skoczni normalnej.

ZOBACZ TEŻ: PATRIK VITEZ KOŃCZY SEZON. „CZEKAM NA OPERACJĘ”

Sezon 2018/2019, 2019/2020

W tym sezonie Sabirzhan Muminov aż 2 razy wystąpił w głównym konkursie Pucharu Świata! Najlepszy występ odnotował w Val di Fiemme, gdzie ostatecznie był 42. Oprócz tego pod koniec 2018 roku odbyła się kolejna rywalizacja o mistrzostwo kraju, w której zawodnik zdobył srebrny medal. Podczas dalszej części sezonu odbyły się Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym w Seefeld, ale Kazach odpadł w kwalifikacjach do obu konkursów. W drużynie męskiej Kazachowie zajęli ostatnie, 12. miejsce, a w konkursie drużyn mieszanych 13. Latem, a konkretniej w lipcu 2019 roku uplasował się w drugiej dziesiątce zawodów w Szczuczyńsku (14. miejsce), co było jego najlepszym wynikiem do tej pory.

Sabirzhan Muminov na zdjęciu promującym cykl Raw Air, źródło: Instagram: @/muminov_sabr

W kolejnym sezonie zimowym, zawodnik aż dziesięciokrotnie zakwalifikował się do konkursu Pucharu Świata. Jego najlepszy występ miał miejsce w szwajcarskim Engelbergu, gdzie zajął 38. pozycję. Ponadto, w październiku 2019 został brązowym medalistą mistrzostw kraju. Na początku następnego roku, odbyła się kolejna rywalizacja o tytuł mistrza Kazachstanu i Muminov zdobył srebrny krążek. W 2020 roku nie brał udziału w Letnim Grand Prix.

Sezon 2020/2021, 2021/2022

Ta zima nie różniła się szczególnie od pozostałych. Reprezentant Kazachstanu po raz kolejny nie wywalczył żadnego punktu Pucharu Świata, startując tylko w 6 konkursach. Na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2021 był 45. indywidualnie i 14. w drużynie, natomiast w drugim konkursie indywidualnym nie zdołał wystartować.

W grudniu 2021, udało mu się zająć 12. lokatę w zawodach Pucharu Kontynentalnego w Zhangjiakou. Podczas zawodów w Zakopanem, w styczniu następnego roku razem z drużyną zdobył 8. miejsce w konkursie drużynowym. W tym sezonie w zawodach najwyższej rangi zaprezentował swoje skoki pięciokrotnie. Jego najlepszym występem był skok w Willingen, który dał mu 36. lokatę na koniec zawodów. Został również powołany do udziału w Mistrzostwach Świata w Lotach Narciarskich 2022 i ostatecznie wylądował na 36. pozycji.

Sezon 2022/2023

Muminov wystartował w głównych konkursach Pucharu Świata 4 razy. Najwyżej sklasyfikowany był na 37. miejscu w Râșnovie. W 2023 roku odbyły się także Mistrzostwa Świata w Narciarstwie klasycznym, jednak ponownie nie zakwalifikował się do żadnego z dwóch rozgrywanych konkursów indywidualnych. Wraz z kolegami z drużyny zajął 11. lokatę w konkursie drużyn męskich, natomiast w rywalizacji ekip mieszanych reprezentacja Kazachstanu uplasowała się na 14. pozycji.

Sabirzhan Muminov podczas zawodów w Bad Mitterndorf, fot. Berkutschi

Wypadek w Innsbrucku

Wielu kojarzy Muminova z zabawnego, lecz jednak niebezpiecznego zakończenia skoku podczas zawodów w Innsbrucku w 2019 roku. Kazach uderzył z dużą prędkością w bandę i przez nią przeleciał. Na szczęście skoczkowi nie stało się nic poważnego, a nawet sam śmiał się z całej sytuacji.

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródła informacji: FIS, własne
źródła grafiki: Berkutschi, Instagram: @/muminov_sabr

0 komentarzy
4

Może ci się spodobać