Trambulina Valea Cărbunării to największy czynny kompleks skoczni na terenie Rumunii. Mimo, iż skocznie normalne prawie całkowicie zniknęły z kalendarza Pucharu Świata, to w ostatnich latach w Rasnovie odbywają się zawody międzynarodowe, zarówno pań jak i panów. Najbliższa zaplanowana rywalizacja to Letnie Grand Prix 2024.
ZOBACZ TEŻ: POTWIERDZONE KALENDARZE LETNIEGO GRAND PRIX 2024 I PUCHARU ŚWIATA 2024/2025
Położenie
Rasnov to piętnastotysięczne miasto położone w centralnej Rumunii. Znajduje się w historycznej krainie Transylwania (zwanej także Siedmiogrodem), która kojarzona jest przede wszystkim z fikcyjną postacią Hrabiego Drakuli.
Na terenie skoczni działa lokalny klub CSS Dinamo Rasnov.
Historia
Historia obiektu w Rasnovie sięga czasów przedwojennych, powstał bowiem w 1936 roku. W kolejnych latach obiekt był modernizowany. Niemniej jednak dopiero w 2011 roku zostały wzniesione nowe skocznie – K-64, K-35, K-15. Dwa lata później z racji Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży rozpoczęła się budowa dodatkowego 90 metrowego obiektu. Podczas tych zawodów zwyciężyli Cene Prevc oraz Anna Rupprecht. W sezonie 2017/18 w związku z nowymi zasadami wyznaczonymi przez FIS rozmiar skoczni został zmieniony ze 100 metrów na 97 m.
Od 2014 roku skocznia, z niewielkimi przerwami, gości Puchar Świata kobiet. Najwięcej zwycięstw, po cztery, mają Maren Lundby i Sara Takanashi. Mężczyźni, w zimowych zawodach najwyższej rangi, na Trambulina Valea Carbunarii rywalizowali zaledwie trzy razy: w 2020, 2021 i 2023 roku.
Parametry skoczni
Punkt konstrukcyjny: 90 m
Rozmiar skoczni (HS): 97 m
Długość progu: 6,8 m
Nachylenie progu: 11,1°
Wysokość progu: 2,25 m
Nachylenie zeskoku: 33°
ZOBACZ TEŻ: ADLER-SKISTADION – HINTERZARTEN, NIEMCY
Rekordziści
Polacy na skoczni w Rasnovie
Zimą na podium Pucharu Świata w Rasnovie stał Kamil Stoch. W 2021 roku wywalczył on drugie miejsce, ustępując jedynie Ryoyu Kobayashiemu.
Więcej trofeów Polacy zdobywali w konkursach letnich. W 2018 roku Piotr Żyła był drugi w pierwszym konkursie, natomiast dzień później Dawid Kubacki wskoczył na najniższy stopień podium.
17 września 2022 roku swój życiowy sukces odniósł Paweł Wąsek. Zajął on drugie miejsce, po raz pierwszy stając na podium zawodów najwyższej rangi. W tym samym dniu odbył się także konkurs duetów. Wąsek, wraz ze Stefanem Hulą, ponownie wywalczył drugie miejsce. Lepsi od nich byli jedynie Austriacy.
Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram, TikTok oraz Twitter.
źródła: skisprungschanzen.com, FIS, frschibiatlon.ro, facebook.com/cssdinamorasnov, facebook.com/skirasnov