Turniej Czterech Skoczni: Innsbruck – zapowiedź, harmonogram, listy startowe

przez Małgosia Mikulska

Rozpoczynamy austriacką część Turnieju Czterech Skoczni! Na Bergisel w Innsbrucku (K120, HS128) rozegrany zostanie trzeci konkurs cyklu, który może przynieść ciekawe rozwiązania. Chociaż liderem klasyfikacji nadal jest Andreas Wellinger, to jego pozycję wciąż goni Ryoyu Kobayashi.

Bergisel, fot. Magdalena Rutkowska

ZOBACZ TEŻ: TURNIEJ CZTERECH SKOCZNI W GARMISCH-PARTENKIRCHEN: ZWYCIĘSTWO LANISKA

Listy startowe

Do kwalifikacji na Bergisel przystąpi 63 zawodników z 16 krajów. Drużyna austriacka korzysta z prawa do wystawienia grupy narodowej i w rezultacie, obok czołowych austriackich nazwisk, na liście startowej znaleźli się Jonas Schuster, Maximilian Ortner i Clemens Leitner. Ponadto swój debiut w Pucharze Świata zaliczy siedemnastoletni Stephan Embacher. Skoczek ten ma za sobą niedawne sukcesy zarówno w cyklu FIS Cup jak i w Pucharze Kontynentalnym.

Zgodnie z zapowiedzią trenera reprezentacji Polski Thomasa Thurnbichlera, mimo słabej formy kilku zawodników, skład na cały turniej nie ulega zmianie. W Innsbrucku zaprezentują się zatem: Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Maciej Kot, Paweł Wąsek i Aleksander Zniszczoł. Warto podkreślić, iż u tego ostatniego w minionych dniach mogliśmy obserwować wyraźny postęp w jakości oddawanych skoków. Po dobrych występach w zawodach drugiej logi, w Garmisch-Partenkirchen udało się mu wywalczyć pierwsze w tym sezonie pucharowe punkty.

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ STARTOWĄ

klasyfikacja TCS po konkursie w Garmisch-Partenkirchen, fot. Zofia Hunkiewicz

Liderem zmagań o Złotego Orła jest wciąż Andreas Wellinger. Warto podkreślić, iż ma on jednak niewielką, niespełna dwupunktową przewagę nad drugim Ryoyu Kobayashim. Wygląda także na to, że bój o trzecie miejsce rozegra się między trzema Austriakami. Krafta, Fettnera i Hoerla dzieli zaledwie 9 punktów. Zawodnicy za nimi także nie mają dużych różnic punktowych, co zapowiada wspaniałe emocje w Turnieju Czterech Skoczni.

Harmonogram

Finałowy konkurs Turnieju Czterech Skoczni odbędzie się w dniach 5-6 stycznia w Bischofshofen.

Skocznia

Bergisel to bardzo charakterystyczny obiekt wyróżniający się modernistycznym stylem. Jako jedna z niewielu skoczni usytuowana jest w dużym mieście. Innsbruck, stolica austriackiego Tyrolu, polskim kibicom zdecydowanie powinna się kojarzyć z ważną postacią dla skoków w naszym kraju. Właśnie stamtąd bowiem pochodzi szkoleniowiec biało-czerwonych Thomas Thurnbichler.

Skocznia Bergisel to kolejny olimpijski obiekt w kalendarzu Pucharu Świata. Zimowe Igrzyska Olimpijskie zostały rozegrane tam dwa razy: w 1964 i 1976 roku. Ponadto wielokrotnie była też areną zmagań w czasie Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym.

Skocznia w Innsbrucku jest jedną z najmniejszych w całym cyklu Pucharu Świata (K120, HS 128). Rekordzistą obiektu jest Michael Hayboeck, który w 2015 roku oddał skok na 138 m.

ZOBACZ TEŻ: BERGISEL SCHANZE – INNSBRUCK, AUSTRIA

Puchar Świata w Innsbrucku 2023

W ubiegłym roku zawody w Innsbrucku zdecydowanie należały do Dawida Kubackiego. We wszystkich seriach prezentował fantastyczne skoki. Pierwszego dnia podczas kwalifikacji jako jedyny osiągnął rozmiar skoczni i tym samym był najlepszy ze wszystkich zawodników. Tuż za nim uplasował się wówczas Kamil Stoch.

W konkursie również wszystko potoczyło się doskonale dla naszego reprezentanta. Dawid prowadził już po pierwszej serii, a finałowy skok pozwolił mu tę przewagę utrzymać. Razem z nim na podium stanęli Halvor Egner Granerud i Anze Lanisek. Ponadto w czołowej dziesiątce znaleźli się Kamil Stoch (5) i Piotr Żyła (10).

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać