Urša Bogataj

przez Małgosia Mikulska

Słoweńska reprezentacja kobiet w skokach narciarskich jest jedną najsilniejszych na świecie. Jej szeregi zasila wiele utalentowanych skoczkiń, a wśród nich jest także Urša Bogataj, która w Pucharze Świata Pań startuje od początku jego istnienia. Urodzona 7 marca 1995 roku w Lublanie zawodniczka reprezentuje klub SSK Ilirija. Na swoim koncie ma liczne sukcesy, o których przeczytacie poniżej. Zapraszamy!

Ursa Bogataj, źródło: instagram.com

Początki kariery

Urša Bogataj rozpoczęła przygodę ze skokami w czasach, kiedy zawodami najwyżej rangi dla kobiet był zaledwie Puchar Kontynentalny. Na arenie międzynarodowej zadebiutowała 21 stycznia 2009 w Dobbiaco-Toblach, gdzie zanotowała 29. pozycję.

3 grudnia 2011 roku w Lillehammer odbył się historyczny pierwszy konkurs Pucharu Świata Pań. Urša Bogataj zdobyła wtedy punkty do klasyfikacji generalnej zajmując 20. miejsce. Od tego czasu regularnie oglądaliśmy ją w Pucharze Świata. Na przestrzeni lat 2011-2017 nie odnosiła w nim jednak znaczących sukcesów.

Słowenka w latach 2011-2015 pięciokrotnie występowała na Mistrzostwach Świata Juniorów, w efekcie czego ma w swoim dorobku 3 medale juniorskie. W 2012 roku wraz z drużyną wywalczyła brązowy medal w Erzurum, natomiast rok później zdobyła tytuł Mistrzyni Świata Juniorek na skoczni normalnej w czeskim Libercu. W Val di Fiemme w roku 2014 Słowenki z Bogataj w składzie zdobyły medal srebrny.

Sezon 2018/2019

Początek roku 2019 okazał się dla Uršy przełomowy. Na swojej ojczystej ziemi, w Ljubnie, udało jej się po raz pierwszy w karierze wywalczyć miejsce na podium Pucharu Świata. Lepsze od niej okazały się jedynie Maren Lundby i Sara Takanashi. Sztukę tę powtórzyła także tydzień później na skoczni w niemieckim Oberstdorfie ponownie plasując się na najniższym stopniu podium. Klasyfikację generalną zakończyła na 11 miejscu.

Słowenka wystąpiła na Mistrzostwach Świata w Seefeld (8. miejsce), a także na Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu (30. miejsce).

Sezon 2019/2020

Podczas sezonu 2019/2020 Urša Bogataj w Pucharze Świata wystąpiła zaledwie trzykrotnie, a jej najlepszym rezultatem okazało się 8. miejsce wywalczone w Lillehammer. W grudniu 2019 roku podczas lokalnych zawodów w Planicy niefortunnie upadła, w efekcie czego zerwała więzadła krzyżowe w prawym kolanie. Z powodu tej kontuzji Słowenka wycofała się z rywalizacji na wiele miesięcy.

Sezon 2020/2021

Po długotrwałej rehabilitacji Urša Bogataj powróciła do Pucharu Świata jesienią 2020 roku. Rozpoczęła od bardzo dobrego 4. miejsca w Ramsau, które okazało się najlepszym w tamtym sezonie. Punktowała ona regularnie, dzięki czemu zajęła 16. pozycji w klasyfikacji generalnej.

Na Mistrzostwach Świata w Oberstdorfie indywidualnie uplasowała się na 13. miejsce na skoczni normalnej i 11. na skoczni dużej. Drużynowo jednak wraz z koleżankami udało jej się wywalczyć srebrny medal.

W roku 2021 Urša Bogataj zajęła 1. miejsce w klasyfikacji generalnej Letniego Grand Prix.

Sezon 2021/2022

Dla Słowenki, jak do tej pory, był to najlepszy sezon w karierze. Aż 12 razy kończyła ona zawody na podium. 26 lutego 2022 roku w Hinzenbach odniosła pierwsze w karierze zwycięstwo. Dwa tygodnie później w Oberhofie ponownie nie miała sobie równych, ponieważ wygrała oba rozgrywane tam konkursy. Zwieńczeniem udanego sezonu było zajęcie trzeciego miejsca w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Lepsze od niej okazały się jedynie jej rodaczka Nika Kriznar oraz Austriaczka Marita Kramer.

NrDzieńRokMiejscowośćSkoczniaPunkt KNota
1.26 lutego2022 HinzenbachAigner-SchanzeK-85249,7 pkt
2.12 marca2022 OberhofKanzlersgrundK-90266,8 pkt
3.13 marca2022 OberhofKanzlersgrundK-90277,4 pkt
Zwycięstwa Ursy Bogataj w Pucharze Świata

Bez wątpienia największym sukcesem Uršy Bogataj okazały się Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. 5 lutego 2022 roku okazała się najlepsza na skoczni normalnej w Zhangjiakou, tym samym zdobyła złoty medal olimpijski. Dwa dni później do swojego dorobku dołożyła kolejne złoto – tym razem wywalczone w konkursie drużyn mieszanych. W zaskakującym konkursie wystąpiła wtedy w składzie obok Niki Kriznar, Timiego Zajca i Petera Prevca, a na podium, po licznych dyskwalifikacjach, znalazły się także reprezentacje Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego i Kanady.

W cyklu Letniego Grand Prix Bogataj ponownie nie miała sobie równych, dzięki czemu obroniła tytuł zwyciężczyni cyklu.

URSA BOGATAJ
Ursa Bogataj, źródło: instagram.com

Sezon 2022/2023

Urša Bogataj w sezonie 2022/2023 wystąpiła zaledwie w 9 konkursach. Najlepszym jej startem były zawody w Titisee – Neustadt, gdzie stanęła na najniższym stopniu podium. 1 stycznia 2023 w czasie konkursu w Ljubnie Słowenka nie ustała skoku i zaliczyła poważny w skutkach upadek. Po badaniach okazało się, iż zerwała ona więzadła krzyżowe w lewym kolanie. W efekcie diagnoza wykluczyła ją z dalszej rywalizacji w tym sezonie. Jak sama przyznaje, rozważała zakończenie kariery, jednak na ten moment oficjalnie ogłosiła jej zawieszenie. W marcu 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych podzieliła się z fanami informacją o swojej ciąży. Napisała:

„Nie mogę się doczekać 😊🤰Skoki narciarskie, jeszcze się zobaczymy… 🙂”

Ciekawostki

Z wykształcenia Urša Bogataj jest nauczycielką przedszkolną. Jej pasją natomiast jest rysowanie.

Na koniec serdecznie zapraszamy Was do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych –Twitter,  Instagram i Facebook.

źródła: fis-ski.com, berkutschi.com, instagram.com/ursabogataj/

0 komentarzy
3

Może ci się spodobać