Whistler Olympic Park Ski Jumps – Whistler, Kanada

przez Zofia Hunkiewicz

Wracamy z dobrze znaną naszym czytelnikom serią dotyczącą niczego innego jak skoczni. W końcu czym byłby ten sport bez obiektów na których rozgrywane są zawody. Punkt K, rozmiar skoczni, jej rekordy oraz wiele innych informacji które mogą zaprzątać nie jedną głowę. W niedalekiej przeszłości przybliżyliśmy wam trochę profil kanadyjskiego obiektu znajdującego się w Calgary, a teraz przyszedł czas na jej odrobinę bardziej rozpoznawalną rodaczkę! Mowa tu o Whistler.

Whistler Olympic Park Ski Jumps, fot. Maksim Bartolj

Kilka słów o Whistler oraz najważniejsze informacje

Olympic Park Ski Jumps to kompleks skoczni znajdujący się w kanadyjskim Whistler. Miejscowość ta leży niedaleko Vancouver i najbardziej rozpoznawalna jest dzięki rozgrywanych na jej terenie konkursów skoków narciarskich. Budowę rozpoczęto w roku 2004, a zakończyła się ona w 2007. Trwała zatem trzy lata.

Oba obiekty mogą być wykorzystywane tylko w okresie zimowym. Pierwsze zawody Pucharu Świata, na skoczni dużej w Whistler, odbyły się w dniach 24-25 stycznia 2009 roku. Wtedy też, podczas drugiego dnia zmagań, Gregor Schlierenzauer wylądował na 149 metrze ustanawiając w ten sposób nowy jej rekord. Tego samego dnia uczynił to także Fin – Ville Larinto. Niestety podparł on swój skok.

W 2010 roku był to jeden z kompleksów, na którym miejsce miała rywalizacja o złoto olimpijskie. Zarówno na skoczni dużej, jak i normalnej, triumfował Simon Ammann. Właśnie podczas tych zawodów, na obiekcie HS104, Szwajcar ustanowił nowy oficjalny rekord.

W trakcie trwania sezonu 2017/2018 w związku z nowymi przepisami Międzynarodowej Federacji Narciarskiej zmieniony został rozmiar skoczni normalnej ze 106 na 104 metry.

Whistler oficjalnie od 2014 roku ogłoszone jest centrum treningowym dla sportowców z Kanady, uprawiających skoki narciarskie oraz kombinację norweską. Od tego czasu odbywają się tam regularnie obozy treningowe drużyn narodowych i juniorów.

Latem 2014 roku zbudowano dwie juniorskie skocznie (K38 i K15), aby wesprzeć lokalne młode talenty.

Skocznia normalna (HS104)

Obiekt w liczbach i jednostkach

Skocznia duża (HS140)

Obiekt w liczbach i jednostkach

Na tabelkach kończymy dzisiejsze poszerzanie wiedzy na temat tego obiektu.

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

Źródła informacji – skisprungschanzen.pl, wikipedia.pl

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać