Youth Cup w Tschagguns: Grossegger i Le triumfatorami w piątek!

przez Zofia Hunkiewicz

Tegoroczna edycja zawodów z cyklu Youth Cup ma swoje miejsce w Tschagguns. Co ciekawe, jednocześnie w tym samym czasie odbywa się rywalizacja konkursów Letniego Grand Prix. Piątkowe zmagania młodych zawodników już za nami. W kategoriach YC1 oraz YC2 mierzyli się dwuboiści zaczynając od rocznika 2007, idąc w górę aż do 2012. Pierwszego dnia, zwycięstwem mogli się cieszyć Simon Grossegger oraz Alvin Le. Ponadto w starszej kategorii, na najniższym stopniu podium uplasował się Mikołaj Wantulok!

Mikołaj Wantulok, fot. Zofia Hunkiewicz

YC1

W pierwszej męskiej kategorii na starcie pojawiło się 27 dwuboistów reprezentujących osiem nacji – Włochy, Słowację, Francję, Austrię, Norwegię, Niemcy, Szwajcarię, a także Łotwę. Ostatecznie na belce skoczni o rozmiarze HS66 nie zasiadł słowacki zawodnik – Vladimir Durka.

Konkurs zwyciężył Simon Grossegger. 14-letni reprezentant gospodarzy brylował także na skoczni lądując na 63-metrze oraz uzyskując w biegu 9:55.4 minutowy czas na 2.4 kilometrowym dystansie. Drugą pozycję, ze stratą 27.3 sekundy zajął Norweg Leon Kristoffer Kjoellestad. Najniższy stopień na podium wywalczył Słowak Marek Pontancok (+33.1). Tuż za medalową trójką, wynik uzyskał Till Messerschmidt (+40.7). Niemiec po serii skoków zajmował dziesiątą pozycję, jednakże doskonały 9:19.6 minutowy czas był tego dnia najlepszym. Jako piąty umościł się Max Manney (+44.2).

Jako kolejni plasowali się Włoch Tobias Chenetti (+54.1), Norweg Victor Hugo Sivle (+1:01.9) i Francuz Manek Obez (+1:05.2). Czołową tabelkę zamknęli Słoweniec Mihael Ostroznik (+1:06.8) oraz Austriak Aaron Hochenegg (+1:13.0).

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI ZAWODÓW

YC2

Grupa starszych dwuboistów liczyła aż 66 startujących, tym razem spod 13 flag. Wśród nominowanych pojawili się także Polacy, Słoweńcy, Ukraińcy, Estończycy i Czesi. Dodatkowo najstarszych czekał nieco dłuższy dystans biegu, bowiem 3.7 kilometrowy.

Ostatecznie w piątek zarówno na skoczni, jak i w wyścigu triumfował Alvin Le. 16-letni Norweg wylądował na 65-metrze, a następnie uzyskał 14:14.0 minutowy wynik. Jako drugi, na mecie zameldował się Lovro Percl Serucnik (+10.5). Słoweniec awansował o dwanaście lokat względem serii skoków. Najniższy stopień na podium wywalczył Mikołaj Wantulok (+18.5). Nasz biało-czerwony obronił trzecią pozycję, jaką zachował dzięki 61.5-metrowej próbie . Czwarty, jednak dosyć spektakularny wynik osiągnął Rostyslav Kirashchuk (+33.0). Ukrainiec po swojej próbie zachował 29. miejsce, jednakże dzięki doskonałej dyspozycji biegowej zdołał on wyprzedzić wielu zawodników. 17-latek dorobił się najlepszego, bowiem 13:26.0-minutowego czasu. Piąte miejsce zajął Słowak Hektor Kapustik (+35.7).

Jako kolejni na mecie znaleźli się dwaj reprezentanci Ukrainy – Vladyslav Dvoretskyi (+35.7) i Denys Pylypchuk (+56.1). Ósmy wynik przypieczętował Francuz Joseph Issartel (+57.3), zaś dziewiąty Jakub Cichowlas (+59.0). Illia Cheboda zamknął pierwszą dziesiątkę (+1:06.3), zaś jedenaste miejsce zajął Piotr Nowak (+1:10.1).

Biegu nie ukończył reprezentant gospodarzy – Moritz Krismayr.

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło informacji: fis-ski.com