Jakub Wolny to polski skoczek narciarski, który urodził się 15 maja 1995 roku w Bielsku-Białej. Jest on stałym reprezentantem Polski w Pucharze Świata, a także reprezentantem klubu LKS Klimczok Bystra. Jednym z jego najważniejszych osiągnięć jest zdobycie tytułu mistrza świata juniorów w konkursie indywidualnym oraz drużynowym w Val di Fiemme w 2014 roku. Więcej informacji o przebiegu kariery utalentowanego skoczka znajdziecie w kontynuacji postu.
Początki kariery i pierwsze punkty w konkursie międzynarodowym
Jakub Wolny swój pierwszy skok na nartach oddał w 2002 roku, a więc miał wtedy zaledwie 7 lat. Dwa lata później zaczął rywalizować z innymi dziećmi w konkursach cyklu Lotos Cup. Jako junior interesował się również kombinacją norweską. Natomiast debiut na arenie międzynarodowej zaliczył 3 sierpnia 2013 podczas Letniego Pucharu Kontynentalnego w Kuopio (13. lokata). Tego samego roku wziął udział także w zawodach zimowej edycji Pucharu Kontynentalnego, gdzie w Engelbergu zajął 8. miejsce. W rezultacie wynik ten umożliwił mu zdobycie swoich pierwszych punktów w konkursie tej rangi.
Debiut w Pucharze Świata oraz Mistrzostwa Świata Juniorów
W Pucharze Świata jego debiut przypadł na 19 stycznia 2014 na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Zaledwie 18-letni skoczek zajął wówczas 45. miejsce. Niecałe dwa tygodnie później Wolny triumfował w konkursie Mistrzostw Świata Juniorów, które odbyły się we włoskiej miejscowości Val di Fiemme. Jak się okazało był to początek szczęśliwej passy Polaka. Następnego dnia wraz ze swoimi kolegami z drużyny: Krzysztofem Biegunem, Klemensem Murańką oraz Aleksandrem Zniszczołem, zdobył złoty medal w konkursie drużynowym. Mistrzostwa Świata Juniorów zwiastowały, iż na Wolnego czeka wspaniała kariera.
Zerwane więzadło krzyżowe i powrót – pierwsze punkty w Pucharze Świata
Wspaniałe wyniki młodego zawodnika rozpoczęły regularny udział w zawodach międzynarodowych. Niestety 3 października podczas kwalifikacji do konkursu LGP w Klingenthal Wolny upadł po skoku na odległość 138 metrów, co skutkowało naderwaniem więzadła krzyżowego. Poważna kontuzja wykluczyła go z udziału w sezonie zimowym 2014/2015.
Dwa lata po nieszczęśliwym wypadku Jakub Wolny mógł cieszyć się ze swojego pierwszego punktu w Pucharze Świata, który zdobył na polskiej ziemi, a mianowicie w Zakopanem. Regularny udział w rywalizacji w na najwyższym szczeblu przypadł na sezon 2017/2018. Jego najlepszym występem była 4. pozycja, podczas zawodów rozgrywanych w ramach Raw Air w Vikersund na skoczni mamuciej.
2019/2020 oraz 2020/2021
Kolejne sezony dla Wolnego jako reprezentanta Polski były „słodko-gorzkie”. Mimo wielu startów w Pucharze Świata, zarówno w sezonie 2019/2020, jak i 2020/2021 ani razu nie udało się mu stanąć na podium. Warto jednak zaznaczyć, iż w zimie 2021 regularnie punktował w zawodach najwyższej rangi. Sezon 2020/2021, ostatecznie zakończył na 27. miejscu klasyfikacji generalnej. Większe sukcesy osiągał za to w Pucharze Kontynentalnym, w którym występował m.in. w grudniu 2020 roku. Wtedy uplasował się na drugiej pozycji przy okazji zawodów w fińskiej Ruce, a nieco później wygrał zawody w Engelbergu.
2021/2022
Jakub Wolny odniósł swoje pierwsze indywidualne zwycięstwo w konkursie Letniego Grand Prix odniósł w Wiśle 17 lipca 2021. Z dobrej strony pokazał się także w Courchevel, gdzie w rywalizacji zajął 5. lokatę. W zimowej części sezonu brał głównie udział w zmaganiach w Pucharze Kontynentalnym, gdzie najwyżej sklasyfikowany został na 2. miejscu w niemieckim Klingenthal. Taką samą lokatę zdołał on również zdobyć w Brotterode.
Ze względu na dobre wyniki w Pucharze Kontynentalnym, Wolny został powołany do reprezentowania Polski w Mistrzostwach Świata w Lotach Narciarskich w Vikersund. Wówczas w rywalizacji indywidualnej uplasował się on zaraz za pierwszą dziesiątką (11. miejsce). Jeśli chodzi o zmagania drużynowe, razem z Piotrem Żyłą, Dawidem Kubackim oraz Kamilem Stochem, zajął 5. miejsce.
Jakub Wolny wystartował również w słoweńskiej Planicy, zarówno indywidualnie, jak i drużynowo. W pierwszym konkursie uplasował się finalnie na 15. pozycji. Razem z kolegami z reprezentacji zajął natomiast miejsce tuż za podium (4. lokata).
2022/2023
Wolny w zawodach Letniego Grand Prix wziął udział trzykrotnie. W Wiśle stanął na podium, zdobywając 3. miejsce. Przegrał on jedynie z Kamilem Stochem i Dawidem Kubackim. W kolejnym indywidualnym konkursie był natomiast czwarty, tuż za Dawidem Kubackim, Kamilem Stochem i Karlem Geigerem. Poza Polską zjawił się on również w austriackim Hinzenbach, gdzie uplasował się dopiero pod koniec drugiej dziesiątki (24. pozycja).
Zimowy sezon 2022/2023 nie należał do najlepszych w karierze Jakuba Wolnego. Inaugurację w Wiśle rozpoczął od 41. miejsca w kwalifikacjach, jednak zdołał awansować do głównego konkursu. Tam jednak również nie pokazał się z najlepszej strony, bowiem zabrakło go w rundzie finałowej (36. pozycja). Mimo słabszego występu w kolejnych kwalifikacjach (36. miejsce), wystartował w kolejnym konkursie, który zakończył na 40. lokacie.
Jego dalsze występy w zawodach Pucharu Świata nie należały do udanych. Polak zajmował odległe miejsca w poszczególnych klasyfikacjach, które mieściły się w przedziale 3-5 dziesiątki. Z tego powodu Wolny zaczął brać udział w rywalizacji niższej rangi – Pucharu Kontynentalnego. Tam niestety też nie prezentował się zbyt wybitnie. Najwyższy wynik osiągnął w zawodach w Sapporo, a także w Iron Mountain (8. miejsce).
Na koniec sezonu powrócił do Pucharu Świata, jednak przerwa, którą odbył, nie procentowała w polepszeniu jego formy. Wolny nie wziął udziału w konkursach kończących sezon, które co roku odbywają się w Planicy.
Raw Air
Jakub Wolny brał także udział, we wszystkim doskonale znanym nordyckim turnieju „Raw Air”. Rywalizacja na najpopularniejszych norweskich obiektach odbywa się co roku, a Wolny miał okazję reprezentować Polskę na tym wydarzeniu 4 razy. Swój najlepszy rezultat w tej imprezie uzyskał w 2019 roku, kiedy to był 8. w klasyfikacji generalnej. W następnych latach (2020, 2022 i 2023 rok), niestety znalazł się poza czołową trzydziestką.
Turniej Czterech Skoczni
Kolejnym bardzo wyczekiwanym okresem każdego sezonu jest Turniej Czterech Skoczni. W każdą zimę najlepsi zawodnicy na świecie przystępują do rywalizacji na czterech obiektach: Schattenbergschanze (Obersdorf), Große Olympiaschanze (Garmisch-Partenkirchen), Bergisel (Innsbruck) oraz Paul-Ausserleitner-Schanze (Bischofshofen). Co roku, na każdym z obiektów możemy zobaczyć pokaźną reprezentację Polaków. Niestety do tej pory wyniki Wolnego na tym wydarzeniu nie były zadawalające. W efekcie ani razu nie znalazł się w pierwszej dwudziestce klasyfikacji generalnej.
Na koniec zachęcamy do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych takich jak: Instagram, Twitter czy Facebook.
Źródło informacji: Własne