Jakub Wolny

przez Dominika Śmiech

Jakub Wolny to polski skoczek narciarski, który urodził się 15 maja 1995 roku w Bielsku-Białej. Jest on stałym reprezentantem Polski w Pucharze Świata, a także reprezentantem klubu LKS Klimczok Bystra. Jednym z jego najważniejszych osiągnięć jest zdobycie tytułu mistrza świata juniorów w konkursie indywidualnym oraz drużynowym w Val di Fiemme w 2014 roku. Więcej informacji o przebiegu kariery utalentowanego skoczka znajdziecie w kontynuacji postu.

Jakub Wolny, fot. Agnieszka Krajewska

Początki kariery i pierwsze punkty w konkursie międzynarodowym

Jakub Wolny swój pierwszy skok na nartach oddał w 2002 roku, a więc miał wtedy zaledwie 7 lat. Dwa lata później zaczął rywalizować z innymi dziećmi w konkursach cyklu Lotos Cup. Jako junior interesował się również kombinacją norweską. Natomiast debiut na arenie międzynarodowej zaliczył 3 sierpnia 2013 podczas Letniego Pucharu Kontynentalnego w Kuopio (13. lokata). Tego samego roku wziął udział także w zawodach zimowej edycji Pucharu Kontynentalnego, gdzie w Engelbergu zajął 8. miejsce. W rezultacie wynik ten umożliwił mu zdobycie swoich pierwszych punktów w konkursie tej rangi.

Debiut w Pucharze Świata oraz Mistrzostwa Świata Juniorów

W Pucharze Świata jego debiut przypadł na 19 stycznia 2014 na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Zaledwie 18-letni skoczek zajął wówczas 45. miejsce. Niecałe dwa tygodnie później Wolny triumfował w konkursie Mistrzostw Świata Juniorów, które odbyły się we włoskiej miejscowości Val di Fiemme. Jak się okazało był to początek szczęśliwej passy Polaka. Następnego dnia wraz ze swoimi kolegami z drużyny: Krzysztofem Biegunem, Klemensem Murańką oraz Aleksandrem Zniszczołem, zdobył złoty medal w konkursie drużynowym. Mistrzostwa Świata Juniorów zwiastowały, iż na Wolnego czeka wspaniała kariera.

Klemens Murańka, Krzysztof Biegun, Jakub Wolny, Aleksander Zniszczoł fot. Sportowefakty.wp.pl
Patricka Streitler, Jakub Wolny, Jewgienij Klimow fot. Silke Tegethof

Zerwane więzadło krzyżowe i powrót – pierwsze punkty w Pucharze Świata

Wspaniałe wyniki młodego zawodnika rozpoczęły regularny udział w zawodach międzynarodowych. Niestety 3 października podczas kwalifikacji do konkursu LGP w Klingenthal Wolny upadł po skoku na odległość 138 metrów, co skutkowało naderwaniem więzadła krzyżowego. Poważna kontuzja wykluczyła go z udziału w sezonie zimowym 2014/2015.

Dwa lata po nieszczęśliwym wypadku Jakub Wolny mógł cieszyć się ze swojego pierwszego punktu w Pucharze Świata, który zdobył na polskiej ziemi, a mianowicie w Zakopanem. Regularny udział w rywalizacji w na najwyższym szczeblu przypadł na sezon 2017/2018. Jego najlepszym występem była 4. pozycja, podczas zawodów rozgrywanych w ramach Raw Air w Vikersund na skoczni mamuciej.

2019/2020 oraz 2020/2021

Kolejne sezony dla Wolnego jako reprezentanta Polski były „słodko-gorzkie”. Mimo wielu startów w Pucharze Świata, zarówno w sezonie 2019/2020, jak i 2020/2021 ani razu nie udało się mu stanąć na podium. Warto jednak zaznaczyć, iż w zimie 2021 regularnie punktował w zawodach najwyższej rangi. Sezon 2020/2021, ostatecznie zakończył na 27. miejscu klasyfikacji generalnej. Większe sukcesy osiągał za to w Pucharze Kontynentalnym, w którym występował m.in. w grudniu 2020 roku. Wtedy uplasował się na drugiej pozycji przy okazji zawodów w fińskiej Ruce, a nieco później wygrał zawody w Engelbergu.

2021/2022

Jakub Wolny odniósł swoje pierwsze indywidualne zwycięstwo w konkursie Letniego Grand Prix odniósł w Wiśle 17 lipca 2021. Z dobrej strony pokazał się także w Courchevel, gdzie w rywalizacji zajął 5. lokatę. W zimowej części sezonu brał głównie udział w zmaganiach w Pucharze Kontynentalnym, gdzie najwyżej sklasyfikowany został na 2. miejscu w niemieckim Klingenthal. Taką samą lokatę zdołał on również zdobyć w Brotterode.

Ze względu na dobre wyniki w Pucharze Kontynentalnym, Wolny został powołany do reprezentowania Polski w Mistrzostwach Świata w Lotach Narciarskich w Vikersund. Wówczas w rywalizacji indywidualnej uplasował się on zaraz za pierwszą dziesiątką (11. miejsce). Jeśli chodzi o zmagania drużynowe, razem z Piotrem Żyłą, Dawidem Kubackim oraz Kamilem Stochem, zajął 5. miejsce.

Jakub Wolny wystartował również w słoweńskiej Planicy, zarówno indywidualnie, jak i drużynowo. W pierwszym konkursie uplasował się finalnie na 15. pozycji. Razem z kolegami z reprezentacji zajął natomiast miejsce tuż za podium (4. lokata).

2022/2023

Wolny w zawodach Letniego Grand Prix wziął udział trzykrotnie. W Wiśle stanął na podium, zdobywając 3. miejsce. Przegrał on jedynie z Kamilem Stochem i Dawidem Kubackim. W kolejnym indywidualnym konkursie był natomiast czwarty, tuż za Dawidem Kubackim, Kamilem Stochem i Karlem Geigerem. Poza Polską zjawił się on również w austriackim Hinzenbach, gdzie uplasował się dopiero pod koniec drugiej dziesiątki (24. pozycja).

Zimowy sezon 2022/2023 nie należał do najlepszych w karierze Jakuba Wolnego. Inaugurację w Wiśle rozpoczął od 41. miejsca w kwalifikacjach, jednak zdołał awansować do głównego konkursu. Tam jednak również nie pokazał się z najlepszej strony, bowiem zabrakło go w rundzie finałowej (36. pozycja). Mimo słabszego występu w kolejnych kwalifikacjach (36. miejsce), wystartował w kolejnym konkursie, który zakończył na 40. lokacie.

Jego dalsze występy w zawodach Pucharu Świata nie należały do udanych. Polak zajmował odległe miejsca w poszczególnych klasyfikacjach, które mieściły się w przedziale 3-5 dziesiątki. Z tego powodu Wolny zaczął brać udział w rywalizacji niższej rangi – Pucharu Kontynentalnego. Tam niestety też nie prezentował się zbyt wybitnie. Najwyższy wynik osiągnął w zawodach w Sapporo, a także w Iron Mountain (8. miejsce).

Na koniec sezonu powrócił do Pucharu Świata, jednak przerwa, którą odbył, nie procentowała w polepszeniu jego formy. Wolny nie wziął udziału w konkursach kończących sezon, które co roku odbywają się w Planicy.

Raw Air

Jakub Wolny brał także udział, we wszystkim doskonale znanym nordyckim turnieju „Raw Air”. Rywalizacja na najpopularniejszych norweskich obiektach odbywa się co roku, a Wolny miał okazję reprezentować Polskę na tym wydarzeniu 4 razy. Swój najlepszy rezultat w tej imprezie uzyskał w 2019 roku, kiedy to był 8. w klasyfikacji generalnej. W następnych latach (2020, 2022 i 2023 rok), niestety znalazł się poza czołową trzydziestką.

Jakub Wolny i Andrzej Stękała, fot. Neja Tamshe

Turniej Czterech Skoczni

Kolejnym bardzo wyczekiwanym okresem każdego sezonu jest Turniej Czterech Skoczni. W każdą zimę najlepsi zawodnicy na świecie przystępują do rywalizacji na czterech obiektach: Schattenbergschanze (Obersdorf), Große Olympiaschanze (Garmisch-Partenkirchen), Bergisel (Innsbruck) oraz Paul-Ausserleitner-Schanze (Bischofshofen). Co roku, na każdym z obiektów możemy zobaczyć pokaźną reprezentację Polaków. Niestety do tej pory wyniki Wolnego na tym wydarzeniu nie były zadawalające. W efekcie ani razu nie znalazł się w pierwszej dwudziestce klasyfikacji generalnej.

Jakub Wolny, fot. Vivienne Stycz

Na koniec zachęcamy do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych takich jak: Instagram, Twitter czy Facebook.   

Źródło informacji: Własne
                                                                                                   

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać