Nordic Arena – Kandersteg, Szwajcaria

przez Zuzanna Karwacka

Kandersteg to malownicza miejscowość, wpisująca się idealnie w przepiękne, flagowe dla Szwajcarii standardy krajobrazu. Na naszej stronie pojawiał się już wpis o jednym z obiektów, który powstał właśnie tam. Jednakże tamta skocznia nie przetrwała próby czasu. Dziś skupiamy uwagę na kompleksie używanym regularnie w różnych celach oraz rangach.

fot. Jannik Morin

ZOBACZ TEŻ: ALTE LÖTSCHBERGSCHANZE – KANDERSTEG, SZWAJCARIA

Parametry skoczni K95

Punkt konstrukcyjny: 95 m
Rozmiar skoczni (HS): 106 m
Długość najazdu: 94,72 m
Nachylenie najazdu: 35°
Długość progu: 6,5 m
Nachylenie progu: 11°
Wysokość progu: 2,2 m
Nachylenie zeskoku: 35°

Historia powstania obiektu

Jak już wcześniej wspomniano pierwszym miejscem, wykorzystywanym do uprawiania skoków narciarskich w okolicy była Alte Lotschbergschanze. Po podjęciu decyzji o usunięciu jej na rzecz usprawnienia działań dworca kolejowego w 1977 roku, w mieście powstały jeszcze trzy dużo mniejsze skocznie, którym nadano nazwę Nationales Nordisches Zentrum. Inicjatywa taka wypłynęła od klubu sportowego. Pomysł podchwycili Willy Sahli oraz Adolf Ogi, czyli działacze Szwajcarskiego Związku Narciarskiego.

Budowa rozpoczęła się bardzo szybko, bowiem było to już 4 września 1978 roku. Na cały projekt przeznaczono 2.4 miliona szwajcarskich franków.

fot. nordicarena.ch

Już 2 września 1979 roku, czyli niecałe 365 dni po rozpoczęciu budowy, nastąpiło oficjalne otwarcie kompleksu skoczni narciarskich. Było poprzedzone międzynarodowymi zawodami skoków narciarskich na nowym obiekcie. W zawodach wystartowała elita światowych skoczków narciarskich, co było powodem do radości dla Szwajcarii, gdyż kraj ten miał wtedy reprezentantów znajdujących się w czołówce dyscypliny. Osoby takie jak Christian Hauswirth (dziadek startującego obecnie na różnych szczeblach Sandro Hauswirtha) i Karl Lustenberger są ściśle związane z historią szwajcarskich skoków oraz otwarcia nowego obiektu.. Od sezonu zimowego 1981/82 skocznie w Kandersteg były również dostępne dla zawodników do odbywania treningów w okresie zimowym.

fot. nordicarena.ch

Kolejne lata i zawody

W kolejnej dekadzie obiekt intensywnie wykorzystywano zarówno do treningów, jak i organizacji zawodów. Na skoczniach w Kandersteg triumfowali słynni zawodnicy, tak jak Toni Innauer, Andreas Felder, Jens Weissflog, Matti Nykänen. Na początku lat 80. nawet Walter Hofer, czyli ówczesny dyrektor FIS, odważył się na skok z K30 i pomyślnie wylądował na wysokości 11,5 metra.

Kompleks skoczni narciarskich działał z sukcesem ponad 10 lat, począwszy od 1978 roku, a co roku odbywały się tutaj międzynarodowe letnie zawody w skokach narciarskich. W1990 roku FIS ustalił nowe zasady, do których obiekt został dostosowany już rok później.

Klub w Kanderstegu napotkał pewne problemy związane z jego zarządem, przez co działalność samej skoczni również ucierpiała. Jednak już w 2003 roku, gdy w końcu ustanowiono nowego prezesa Roberta Rathmayra wszystko zaczęło powracać na dobre tory. Pierwsze mistrzostwa Szwajcarii w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej latem miały tam miejsce dokładnie 1 sierpnia 2003 roku. Odbyły się tam również edycje Letniego Grand Prix w kombinacji norweskiej w 2004 i 2006. Przez cały ten okres do 2007, związek regularnie współpracował z klubem w Kandersteg, organizując coroczne zawody w kombinacji norweskiej i skokach narciarskich w sezonach letnich.

Nordic Arena Kandersteg, fot. David Rygl

Problemy oraz korekty

W obliczu niespełnienia przez skocznię narciarską K90 wymogów FIS, jej zamknięcie nastąpiło latem 2008 roku. To wydarzenie doprowadziło do rozpoczęcia projektu „NNSK2010” w 2005 roku. Decyzję o gruntownej renowacji kompleksu podjęto na 29. walnym zgromadzeniu w listopadzie 2007 roku. Pełne sfinansowanie projektu zapewniono wiosną 2013 roku.

fot. nordicarena.ch

Od tamtego momentu prace projektowe ruszyły pełną parą, co zaowocowało możliwością rozpoczęcia remontu wiosną 2014 roku. Budowa nowego kompleksu skoczni narciarskich rozpoczęła się w maju 2015 roku i zakończyła w czerwcu 2016 roku.

fot. nordicarena.ch

Po dwuletnim okresie budowy, Nordic Arenę nieoficjalnie otwarto podczas Helvetia Nordic Trophy. Oficjalna ceremonia otwarcia miała miejsce następnego dnia, 1 sierpnia. W tym specjalnym wydarzeniu uczestniczyło niezliczone grono skoczków Pucharu Świata, w tym tacy zawodnicy jak Simon Amman, Gregor Deschwanden, a także Michael Hayböck, Stefan Kraft, Andreas Wank i Tom Hilde.

fot. nordicarena.ch

Na tamten moment kompleks liczył 5 skoczni: HS106, HS72, HS27, HS15 oraz HS12. DO tej pory zmianie uległ rozmiar drugiej z nich, który zwiększono o 200 centymetrów.

Kandersteg miał okazję gościć Mistrzostwa Świata Juniorów w 2018 roku. Poza tym regularnie odbywają się tam zawody Alpen Cup, czy mistrzostwa krajowe.

Rekordziści oraz rekordzistki Lötschberg-Schanze

Rekordziści skoczni K95
Rekordzistki skoczni K95

Na zakończenie zapraszam na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło informacji – własne, nordicarena.ch

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać