Puchar Świata w Lillehammer: Zapowiedź, harmonogram, listy startowe

przez Małgosia Mikulska

Norweskie Lillehammer najczęściej kojarzy się kibicom z końcówką sezonu i z emocjonującym Raw Air. W tym roku organizatorzy zdecydowali się jednak na zmiany w turnieju, efektem czego rywalizacja na skoczni Lysgårdsbakken została przeniesiona na sam początek grudnia. Co ważne, swoje zmagania w Pucharze Świata rozpoczynają w ten weekend panie. Zarówno skoczkinie jak i skoczkowie zaprezentują się na dwóch skoczniach: normalnej i dużej. Relacje ze wszystkich zawodów możecie śledzić ze Stylowo z Telemarkiem!

Lysgårdsbakken, fot. Andrea Campregher

ZOBACZ TEŻ: ZMIANY SPRZĘTOWE NA NOWY SEZON

ZOBACZ TEŻ: NOWOŚCI W PUCHARZE ŚWIATA

Listy startowe

Lillehammer to pierwszy przystanek Pucharu Świata kobiet. Na starcie zamelduje się 58 zawodniczek z 15 krajów. Niestety nie będziemy oglądać tryumfatorki klasyfikacji generalnej ubiegłego sezonu Evy Pinkelnig, która ze względu na kontuzję kolana zdecydowała o odpuszczeniu inauguracyjnego weekendu. W Pucharze Świata zadebiutuje natomiast nowa nacja – Kosowo. To oczywiście konsekwencja zmiany reprezentacji przez Sophie Sorschag, która do niedawna występowała w barwach austriackich.

Wśród reprezentantek Polski znalazły się: Anna Twardosz, Pola Bełtowska i Natalia Słowik. Nieoczekiwanie do Norwegii nie została powołana Nicole Konderla, która rozpocznie swój sezon zimowy od startu w Pucharze Interkontynentalnym.

PEŁNA LISTA STARTOWA PAŃ

Na starcie piątkowych kwalifikacji będziemy oglądać 62 skoczków z 18 krajów. Pojawią się między innymi niewidziani w Ruce Ukraińcy, Rumuni, a także po jednym przedstawicielu Czech i Francji.

Skład polskiej drużyny nie uległ zmianie względem ubiegłego tygodnia. W Lillehammer wystąpią zatem: Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Kamil Stoch, Paweł Wąsek i Aleksander Zniszczoł.

PEŁNA LISTA STARTOWA PANÓW

Pola Bełtowska, fot. Dominika Śmiech

ZOBACZ TEŻ: URAZ EVY PINKELNIG. INAUGURACJA SEZONU BEZ ZDOBYWCZYNI KRYSZTAŁOWEJ KULI

ZOBACZ TEŻ: SOPHIE SORSCHAG O REPREZENTOWANIU KOSOWA: „DLA NICH WSZYSTKICH SPORTOWCY SĄ NA PIERWSZYM PLANIE.”

Harmonogram

Nie często zdarza się, że w czasie jednego weekendu Pucharu Świata zawodnicy zmieniają skocznię. Tym razem zdecydowano jednak, iż pierwszy konkurs odbędzie się na obiekcie normalnym (K90, HS98), a następnie, w niedzielę, zmagania przeniosą się na skocznię dużą (K123, HS140).

harmonogram PŚ pań w Lillehammer, fot. Andrea Campregher
harmonogram PŚ panów w Lillehammer, fot. Andrea Campregher

ZOBACZ TEŻ: LYSGÅRDSBAKKEN – LILLEHAMMER, NORWEGIA

Skocznia

W ostatnich latach zawody na skoczni w Lillehammer odbywały się w ramach cyklu Raw Air. Tym razem podjęto decyzję, iż w czasie norweskiego turnieju odbędą się dwa konkursy na skoczniach w Trondheim, która wraca do kalendarzu Pucharu Świata po trzyletniej nieobecności spowodowanej gruntowną renowacją. W rezultacie konkursy w Lillehammer zostały przeniesione na sam początek sezonu.

Lillehammer to miasto znajduje się w południowo-wschodniej Norwegii. Właśnie tam znajduje się kompleks skoczni Lysgårdsbakken, na którym w 1994 roku rozegrano XVII Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Od lat dziewięćdziesiątych obiekty te goszczą w Pucharze Świata, a konkursy na nich rozgrywane zaliczały się między innymi do Turnieju Nordyckiego czy Raw Air. Rekordzistami skoczni normalnej są Ema Klinec (104.5 m) i Karl Geiger (107.5 m), natomiast na skoczni dużej najdalej wylądowali Maren Lundby, Simon Ammann i Markus Eisenbichler (146 m).

Puchar Świata w Lillehammer – marzec 2023

W minionym sezonie w na dużej skoczni w Lillehammer odbyły się po dwa konkursy kobiet i mężczyzn w dniach 13-16 marca. Najlepsi byli wówczas: Silje Opseth i Katharina Althaus, a także Dawid Kubacki i zwycięzca Raw Air 2023 Halvor Egner Granerud. Dla Kubackiego było to ostatnie zwycięstwo w sezonie, ponieważ trzy dni później wycofał się z rywalizacji. Powodem były problemy zdrowotne jego żony.

ZOBCZ TEŻ: ZMIANY W RAW AIR 2024!

Silje Opseth, Selina Freitag, Ema Klinec na podium w Lillehammer, źródło: instagram.com/silje9915

Na zakończenie zapraszam na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło informacji: własne

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać