Powrót Pucharu Świata do Harrachova? Rozpoczęto prace nad przebudową skoczni

przez Martyna Okrzesik

Choć pierwsze miesiące po zakończeniu kampanii 2023/2024 nie przynosiły zbyt wielu pozytywnych informacji na temat czeskich skoków narciarskich, to wszystko wskazuje na to, iż prace nad remontem skoczni w Harrachovie nareszcie dojdą do skutku. Koniec przebudowy obiektu zaplanowano na jesień 2025 roku.

Skocznie w Harrachovie, fot. Aleksandra Rajewicz

ZOBACZ TEŻ: CIOS DLA CZESKICH SKOKÓW NARCIARSKICH. TRZECH ZAWODNIKÓW KOŃCZY KARIERĘ

Rozpoczęto prace nad przebudową skoczni w Harrachovie

Zawody Pucharu Świata na dużej skoczni HS142 w Harrachovie po raz ostatni odbyły się w 2011 roku, gdy po zwycięstwo sięgnął Niemiec Richard Freiteg. Słynny Čerťák (HS210) gościł mistrzostwa świata w lotach narciarskich trzy lata później, w których triumfował Severin Freund.

Od długiego czasu mówi się o planach przebudowy obiektów i powrotu rywalizacji międzynarodowej do Harrachova. Najbliższe lata zostaną poświęcone na remont dużej skoczni o pierwotnych wymiarach K125 i HS142, która zostanie powiększona do HS162. Tym samym powinna stać się pierwszą z nowej kategorii ,,gigantów.”

Vít Háček ujawnił, iż wniosek o pozwolenie na budowę złożono już w maju, a sam dokument powinien zostać wydany latem. „Po wydaniu pozwolenia na budowę rozpoczynamy przetarg o generalnego wykonawcę robót, gdzie inwestycja zostanie podzielona na trzy części. Prace nad zeskokiem i korektą profilu chcielibyśmy rozpocząć na początku września. Drugą fazą będą tory najazdowe, natomiast trzeci etap będzie stanowić osobny system naśnieżania” – wyjawia przewodniczący sekcji skoków w Czeskim Związku Narciarskim, w rozmowie z portalem skoky.net.

ZOBACZ TEŻ: SKŁADY KADR CZECH NA SEZON 2024/2025

Háček zapewnił również, że zadbano o finansowanie budowy. – ,,Znaleziono środki finansowe w ramach narodowego centrum sportu dyscyplin klasycznych. Z jednej strony budowę dotuje Kraj Liberecki, który ujmuje go osobno w rocznej pozycji budżetu. Dodatkowo jest to miasto Harrachov oraz Czeski Związek Narciarski. W tej chwili przed podpisaniem kontraktu jest jeszcze jeden partner, czyli Slavia pojišťovna. Ten ostatni będzie co roku przesyłał płatności, a obiecujące negocjacje trwają także z Orea Hotels. Myślimy o inflacji, dlatego wchodzą w nią podmioty prywatne. Gwarantem jest miasto Harrachov” – komentuje przewodniczący sekcji.

Prace powinny zakończyć się jesienią 2025 roku. Pierwsze międzynarodowe konkursy na przebudowanym obiekcie zaplanowano na sezon 2025/2026. Według Háčka organizatorzy chcieliby, aby w jednej kampanii odbyły się zarówno zawody Pucharu Kontynentalnego, jak i Pucharu Świata, aczkolwiek to zależy od rozmów z FIS. Przypomnijmy, że w ostatnich latach skocznia HS100 w Harrachovie gościła zawody Youth Cup oraz Alpen Cup w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej.

ZOBACZ TEŻ: RADEK RYDL O ZAKOŃCZENIU KARIERY: ,,TO CAŁKOWICIE ZAMKNIĘTY ROZDZIAŁ”

Co ze skocznią mamucią w Harrachovie i obiektami w Libercu?

Háček wyjawił, iż obecnie nie planuje się remontu skoczni mamuciej ,,Čerťák” w Harrachovie, z uwagi na fundusze. – „Mam na to kilka pomysłów. Mamut liczy się jednak jako ostatni w całym projekcie. W tej chwili w ogóle go nie ma, ale nadal istnieje pomysł, że chcielibyśmy w ciągu najbliższych 10 lat zrealizować gigantyczny projekt. Wierzymy w to” – wyznaje Czech.

Bez zmian pozostaje także kwestia obiektów w Libercu. – ,,Do 2027 roku obowiązuje umowa dzierżawy całego ośrodka narciarskiego, w tym także skoczni. Nawet miasto nie jest nim specjalnie zainteresowane, co jest bardzo zauważalne w porównaniu do Harrachova. Ani miasto, ani operator (Tatra Mountain Resort) nie dadzą nam ani grosza za roczne utrzymanie. Więc jest to tam zupełnie nierealne. Dla porównania, jest to około trzech i pół miliona koron na jedną zimę” – podsumował Háček.

Ještěd, fot. Martyna Okrzesik

Na 27-29 września, na mniejszym obiekcie kompleksu Ještěd (HS100) w Libercu, zaplanowano zawody Alpen Cup w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej.

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło: skoky.net

0 komentarzy
3

Może ci się spodobać