Paweł Wąsek

przez Natalia Kopeć

Paweł Wąsek to jeden z najbardziej obiecujących reprezentantów młodego pokolenia w skokach narciarskich. 25-latek swój debiut w zawodach rangi międzynarodowej zaliczył w 2014 r., kiedy to zajął 67. miejsce w konkursie cyklu FIS Cup. Dziś zawodnik z Ustronia to świeżo upieczony triumfator klasyfikacji generalnej Letniego Grand Prix. Co wiemy jeszcze o Polaku?

Paweł Wąsek, fot. Martyna Okrzesik

Początki kariery

Paweł Wąsek urodził się 2 czerwca 1999 r. w Cieszynie. Już od najmłodszych lat związany jest ze skokami narciarskimi. Jako zaledwie 7-latek startował bowiem w konkursach Lotos Cup. Co ciekawe, siostra wychowanka WSS Wisła, Katarzyna Wąsek to była reprezentantka Polski w narciarstwie alpejskim.

Sezon 2014/2015

Pierwsze konkursy zawodnika z Beskidu Śląskiego na arenie międzynarodowej w sezonie 2014/2015 zakończyły się dla niego lokatami w 2. dziesiątce (12. i 13. pozycja). Miało to miejsce podczas letniej odsłony FIS Cup w Rasnovie. Kolejny raz przed szerszą publicznością reprezentant Polski pokazał się dopiero w styczniu. W konkursach indywidualnych w Kranj zajął wówczas miejsca w 7. dziesiątce stawki (62. i 68. lokata). W tym sezonie zimowym Wąsek miał sposobność wystartować jeszcze raz, podczas Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy w austriackim Tschagguns. Przywiózł stamtąd 42. pozycję indywidualnie, a także 6. drużynowo.

Paweł Wąsek, fot. Vivienne Stycz

Sezon 2015/2016

Sezon 2015/2016 upłynął pod znakiem zaledwie jednego startu w zawodach FIS Cup. 16-letni wówczas zawodnik zakończył zmagania dopiero na 41. oraz 50. pozycji.

Lato w wykonaniu Polaka zasiało zdecydowanie więcej optymizmu względem ubiegłej zimy. Po słabym początku sezonu, 3 września 2016 roku, Wąsek pierwszy raz w karierze stanął na podium trzecioligowych zawodów rangi FIS Cup. Podczas pierwszego konkursu w Einsiedeln zajął 2 lokatę, zaś nazajutrz był 7. Niecały miesiąc później zawodnik z Beskidów odniósł swój premierowy triumf pokonując 61 zawodników w stawce. Przez cały sezon letni czterokrotnie stawał na podium, co przyczyniło się do jego zwycięstwa w całym cyklu.

Sezon 2016/2017

Zima 2016/2017 wiązała się dla Pawła Wąska ze startami w zawodach Pucharu Kontynentalnego. Już podczas pierwszego weekendu rywalizacji zajął najwyższą w sezonie 4. pozycję. W lutym wziął udział w Mistrzostwach Świata Juniorów, gdzie nie wypadł z czołowej dziesiątki. Podczas zawodów na normalnej skoczni, a także konkursu drużyn mieszanych zajął 7. lokatę. Zmagania drużynowe wspólnie z Tomaszem Pilchem, Bartoszem Czyżem i Dominikiem Kastelikiem ukończył na 5. miejscu w klasyfikacji generalnej.

Sezon 2017/2018

W tym sezonie zawodnik z Ustronia startował zarówno w Pucharze Kontynentalnym, jak i FIS Cup. Wystąpił również na Mistrzostwach Świata Juniorów we szwajcarskim Kandersteg. Zajął wówczas 22. pozycję indywidualnie, a także piątą drużynowo oraz ósmą w konkursie zespołów mieszanych. Podczas rywalizacji Pucharu Świata w Zakopanem zadebiutował w zawodach na najwyższym poziomie obsadzając lokaty w 5. dziesiątce. W marcu 2018 roku dwukrotnie zajmował 10. miejsce podczas konkursu drugoligowych zmagań również w Zakopanem. Ostatecznie sezon 2017/2018 zakończył na 32., a także 30. miejscu w klasyfikacjach generalnych.

Sezon 2018/2019

Kolejna zima przyniosła ze sobą coraz więcej startów Wąska w Pucharze Świata. 20 stycznia 2019 roku w Zakopanem zdobył swoje pierwsze punkty do klasyfikacji generalnej. Wystąpił również przy okazji pucharowego weekendu w Lahti, a także podczas całego cyklu Raw Air, gdzie 2 razy udało mu się przebrnąć przez kwalifikacje. W Pucharze Kontynentalnym Polak spisywał się coraz lepiej, często zajmując lokaty w 2. dziesiątce. Ostatecznie zakończył sezon na 21. miejscu w klasyfikacji generalnej.

Sezon 2019/2020

Lato 2019 było szczęśliwym okresem dla zawodnika WSS Wisła. 11 sierpnia na rodzimym obiekcie im. Adama Małysza stanął on bowiem na pierwszym w karierze podium zawodów Pucharu Kontynentalnego. Zajął wówczas 3. pozycję. Kilka dni później po raz pierwszy zwyciężył w konkursie tej rangi we Frenštácie pod Radhoštěm. Cały cykl ukończył ostatecznie na 9. miejscu w klasyfikacji.

Zimą wyniki Wąska nie wskazywały na ustabilizowanie się formy z lata. Miejsca na podium w Pucharze Kontynentalnym przeplatały się ze słabymi rezultatami w Pucharze Świata. W zmaganiach na najwyższym poziomie udało mu się zająć najwyżej 35. lokatę.

Sezon 2020/2021

Polak wykorzystał szansę uczestnictwa w inauguracji kolejnego sezonu Pucharu Świata w Ruce, zajmując 22., a także 25. pozycję. Zaledwie tydzień później w Niżnym Tagile osiągnął swój życiowy sukces, kończąc zmagania na 6., najwyższym w dotychczasowej karierze miejscu w klasyfikacji. Konkursy w Titisee-Neustadt oraz Zakopanem również zakończyły się dla niego z punktami. Lekka zniżka formy Wąska nastąpiła w drugiej części sezonu, kiedy to został oddelegowany na zawody Pucharu Kontynentalnego. Tam osiągał rezultaty w 2. dziesiątce.

Sezon 2021/2022 i 2022/2023

Zawodnik z Ustronia został powołany na pierwsze w swoim życiu Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Konkurs indywidualny zakończył na wysokim 21. miejscu w klasyfikacji generalnej. Wspólnie z zespołem, w którego skład wchodził jeszcze Piotr Żyła, Dawid Kubacki i Kamil Stoch zajął 6. pozycję w konkursie drużynowym. Wystartował także na Mistrzostwach Świata w lotach w Vikersund, które ukończył na 25. lokacie. Przez cały sezon regularnie występował w konkursach Pucharu Świata.

Latem 2022 roku Wąsek dwukrotnie stawał na drugim stopniu podium Letniego Grand Prix w Rasnovie. Zimą permanentnie występował w zawodach na najwyższym poziomie, osiągając pozycje w 2. i 3. dziesiątce. Cały sezon zakończył na 31. miejscu w klasyfikacji generalnej. Oprócz tego wziął udział w rozgrywanych na normalnym obiekcie w Planicy Mistrzostwach Świata, na których zajął świetną 15. lokatę.

Paweł Wąsek, fot. Martyna Moćko

Sezon 2023/2024

Podobnie jak w przypadku całej kadry Polski ostatni sezon Pucharu Świata nie przebiegł po myśli przedstawiciela klubu WSS Wisła. Wąsek spisywał się poniżej oczekiwań i wielokrotnie nie był w stanie awansować do drugiej serii zmagań. Przez całą zimę zebrał zaledwie 42 punkty do klasyfikacji generalnej cyklu. Zwyżka formy zawodnika z Beskidów nastąpiła w marcu podczas finałowych konkursów Pucharu Kontynentalnego. Z ostatniej rywalizacji w sezonie Wąsek wyszedł zwycięsko, triumfując przed polską publicznością w Zakopanem. Jak się później okazało, było to dobrym prognostykiem przed zbliżającym się latem.

Kilka miesięcy później Polak po raz pierwszy triumfował w zawodach Letniego Grand Prix. Wygrał wówczas oba konkursy indywidualne rozgrywane w Rasnovie. Dorobek punktowy z całego lata przyczynił się do jego zwycięstwa w klasyfikacji generalnej cyklu. Był to ostatni i, na ten moment, największy sukces reprezentanta Polski w karierze.

Zainteresowania

Paweł Wąsek interesuje się motoryzacją. 25-latek jest również wielkim fanem Formuły 1. W wolnych chwilach bierze udział w wyścigach simracingowych, a także uprawia sporty ekstremalne, takie jak wakesurfing.