Snow Ruyi National Ski Jumping Centre- Zhangjiakou, Chiny

przez Dorota Romanowicz

Większość kibiców – nawet tych „niedzielnych”- powinna kojarzyć kompleks skoczni w Zhangjiakou. To miejsce zmagań ostatnich Igrzysk Olimpijskich i obiekt wybudowany specjalnie na potrzeby tej imprezy. Jednakże, na obiektach w Chinach odbywało się więcej zawodów – nie tylko Igrzyska Olimpijskie.

Skocznie w Zhangjiakou, fot. skisprungschanzen.com

ZOBACZ TEŻ: EETU NOUSIAINEN O POWROCIE PO KONTUZJI: „CZASU JEST JESZCZE DUŻO, BY KONKUROWAĆ Z NUMEREM STARTOWYM NA PIERSI”

Historia i położenie skoczni

Budowa kompleksu rozpoczęła się w 2017 roku i trwała 3 lata- w 2020 roku nastąpiło oddanie skoczni do użytku. Zaplanowane na sezon 2020/21 testowe zawody skoczni zostały odwołane z powodu pandemii. Pierwszymi oficjalnymi zawodami na skoczni w Zhangjiakou były zmagania w ramach Pucharu Kontynentalnego w sezonie 2021/22. Jednymi z pierwszych skoczków, których skoki były oficjalnie mierzone na skoczni Snow Ruyi byli: Philipp Raimund, Ulrich Wohlgennant czy David Siegel.

Co ciekawe, kompleks nosi nazwę „Snow Ruyi National Ski Jumping Centre”, ponieważ projekt skoczni przypominał berło Ruyi – chiński talizman. Zaś na szczycie skoczni znajduje się 40-metrowa platforma widokowa, która zawiera panoramiczną restaurację.

Zhangjiakou znajduje się w prowincji Hebei, 180 km od Pekinu. Sam kompleks skoczni leży w pobliżu Guyangshu. Zhangjiakou to ośrodek przemysłu hutnicznego, maszynowego, włókienniczego oraz spożywczego. Ponadto, w mieście można uprawiać inne sporty zimowe.

Parametry skoczni HS140:

Rozmiar skoczni: HS140
Punkt konstrukcyjny: 125 m
Długość najazdu: 105,21 m
Nachylenie najazdu: 35°
Wysokość progu: 3,13 m

ZOBACZ TEŻ: LETNIE GRAND PRIX W KLINGENTHAL: LINDVIK ZWYCIĘŻA W KONKURSIE, WĄSEK WYGRYWA CYKL!

Parametry skoczni HS106:

Rozmiar skoczni: HS106
Punkt konstrukcyjny: 95 m
Długość najazdu: 100 m
Nachylenie najazdu: 35°
Wysokość progu: 2,37 m

Rekordziści obiektów

Obecnie rekord skoczni HS140 dzierży Ryoyu Kobayashi (142 metry), zaś nieoficjalny rekord należy do Vincenza Geigera (142.5 metra). Przez chwilę z tytułu rekordzisty skoczni cieszył się Kamil Stoch – wówczas rekord skoczni, który ustanowił wynosił 137.5 metra. Stoch był jednym z pięciu rekordzistów skoczni w dniu 12 lutego 2022 roku.

Najdalszy, oficjalny skok na skoczni HS106 oddał Danil Sadreev (107,5 metra), natomiast nieoficjalny rekord dzierżą: Espen Andersen i Qiwu Song (108 metrów). Statystyki przekonują, iż trzech Polaków było oficjalnymi rekordzistami skoczni: Piotr Żyła (102,5 metra), Stefan Hula (103 metry) oraz Dawid Kubacki (104 metry). Ponadto, nieoficjalny rekord skoczni należał do Kamila Stocha (102,5 metra). Wszystkie rekordowe próby były ustanawiane podczas Igrzysk Olimpijskich, poza próbą Qiwu Songa, który swój skok oddał podczas Mistrzostw Chin.

Snow Ruyi National Ski Jumping Centre, fot. skisprungschanzen.com

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.


źródła informacji: www..skisprungschanzen.com, FIS

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać