Michael Hayböck to urodzony w 1991 roku austriacki skoczek narciarski. Doświadczony zawodnik ma na swoim koncie wiele sukcesów: medale Mistrzostw Świata, Igrzysk Olimpijskich i Mistrzostw Świata w Lotach Narciarskich. Od wielu lat Hayböck to pewny element austriackiej kadry.
Początki kariery
Niewątpliwym jest, że starszy brat Michaela Hayböcka, Stefan, przetarł mu szlaki. Próbował on swoich sił w skokach narciarskich, podobnie jak najmłodszy z braci, Alexander. Debiut Hayböcka w zmaganiach pod szyldem FIS miał miejsce w 2006 roku- w zawodach rozgrywanych w Eisenerz zajął 46. lokatę. Natomiast rok później, Austriak wystąpił pierwszy raz w zawodach rangi FIS Cup. Miało to miejsce w Einsiedeln. Sezony 2007/2008 i 2008/2009 były zapoznaniem się z międzynarodowymi zawodami dla wówczas młodziutkiego zawodnika. Zadebiutował on wówczas w Pucharze Kontynentalnym, a także rywalizował w Mistrzostwach Świata Juniorów w Szczyrbskim Jeziorze. Indywidualnie uplasował się na 7. miejscu, zaś drużynowo wywalczył złoty medal.
Sezon 2009/2010
Można stwierdzić, że zima 2009/2010 to jeden z przełomowych sezonów dla Austriaka. Zadebiutował on w zmaganiach Letniego Grand Prix (zajął w Hakubie dwukrotnie 12. miejsce). Ponadto po dobrych występach w Pucharze Kontynentalnym dostał szansę rywalizacji w Pucharze Świata. W debiutanckim występie, na skoczni w Innsbrucku Hayböck zajął 17. pozycję. W tym sezonie miał okazję pokazać się w Pucharze Świata jeszcze dwukrotnie: w Bischofshofen i Willingen. Mistrzostwa Świata Juniorów, rozgrywane w Hinterzarten, padły łupem Austriaka, albowiem zdobył on złoty medal zarówno indywidualnie, jak i drużynowo.
Sezon 2010/2011
W sezonie 2010/2011 Hayböck występował na zmianę: w Pucharze Kontynentalnym i Pucharze Świata. W Pucharze Świata zajmował miejsca między 2. a 5. dziesiątką (najlepsza lokata: 22. miejsce w Lillehammer). Wziął udział w Turnieju Czterech Skoczni, rywalizując we wszystkich konkursach, natomiast ani razu nie wchodząc do czołowej trzydziestki. Z Mistrzostw Świata w Otepää wyjechał z trzecim z rzędu złotym medalem w rywalizacji drużynowej.
Sezon 2011/2012
Hayböck regularnie występował w Letniej Grand Prix 2011- dwukrotnie zajął miejsce w czołowej dziesiątce. Zimę rozpoczął w Pucharze Kontynentalnym, natomiast świetne wyniki (5x podium, wszystkie lokaty w Top10) sprawiły, że dostał on szansę występu w Pucharze Świata. Rywalizował w nim aż do lutego, zajmując przeważnie miejsca w 3. dziesiątce oraz regularnie punktując. W lutym powrócił do Pucharu Kontynentalnego i dzięki świetnemu początkowi sezonu, zajął 3. miejsce w klasyfikacji generalnej.
ZOBACZ TEŻ: SCHIGYMNASIUM SAALFELDEN
Sezon 2012/2013
Praktycznie cały sezon 2012/2013 Hayboeck spędził w Pucharze Świata. Najlepszą lokatą wywalczoną w tymże sezonie było miejsce 15. Regularne punktowanie pozwoliło zająć Austriakowi 34. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata z 163 punktami na koncie.
Sezon 2013/2014
Zimę rozpoczął w Pucharze Kontynentalnym, jednakże po trzech zwycięstwach z rzędu trafił do Pucharu Świata. W pierwszym starcie zajął 7. lokatę. Wystąpił w całym Turnieju Czterech Skoczni i do Pucharu Kontynentalnego już nie wrócił- zajmował miejsca w pierwszej i drugiej dziesiątce . Stanął pierwszy raz na podium w Wiśle w styczniu 2014, zajmując trzecią lokatę. Dzięki regularnym, solidnym występom wywalczył bilet na Igrzyska Olimpijskie. Zwyciężył w kwalifikacjach do obu konkursów indywidualnych, natomiast w konkursach zajął kolejno 5. miejsce na skoczni normalnej i 8. na skoczni dużej. Z drużyną zdobył srebrny medal, zaś cały cykl Pucharu Świata ukończył na 14. miejscu z 439 punktami. W tymże sezonie debiutował także w Mistrzostwach Świata w Lotach Narciarskich w Harrachovie, zajmując 20. pozycję indywidualnie.
Sezon 2014/2015
Można stwierdzić, że przełom 2014 i 2015 roku to jeden z lepszych sezonów Hayböcka w karierze. Solidnie spisywał się latem, kończąc zawody z cyklu Letniej Grand Prix cztery razy w pierwszej dziesiątce. W pierwszej części sezonu w Pucharze Świata regularnie zajmował miejsca w czołówce, czterokrotnie stawał na podium (4x trzecie miejsce). Turniej Czterech Skoczni był niezwykle udany dla Austriaka- po 2., 7. i 6. miejscu, na koniec w Bischofshofen odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w Pucharze Świata. Cały Turniej Czterech Skoczni zakończył na 2. miejscu. Wystąpił na Mistrzostwach Świata w Falun, gdzie zajął 21. i 14. miejsce indywidualnie oraz 2. miejsce drużynowo. Cały cykl Pucharu Świata zakończył na 5. miejscu z 1157 punktami na koncie.
ZOBACZ TEŻ: DANIEL-ANDRE TANDE
Sezon 2015/2016
W pierwszej części Pucharu Świata zajmował regularnie miejsca w czołowej dziesiątce- stawał na podium dwukrotnie, w Niżnym Tagile i Engelbergu. Turniej Czterech Skoczni zakończył na 3. miejscu, zajmując w poszczególnych konkursach miejsca: 2., 5., 5., i 3. Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich w Tauplitz Bad Mitterndorf indywidualnie ukończył na 11. lokacie, zaś drużynowo wywalczył brązowy medal. Styczeń i luty był świetnym czasem dla Austriaka- ani razu nie wypadł z najlepszej dziesiątki, a w fińskich konkursach (w Lahti i Kuopio) zwyciężył trzy razy z rzędu. Sezon zakończył jako 4. zawodnik świata, zdobywając 1301 punktów.
Sezon 2016/2017
Podczas Letniego Grand Prix udało mu się raz zająć 3. miejsce, w czasie konkursu w Einsiedeln. Sezon w Pucharze Świata rozpoczął od 10. i 11. miejsca w Ruce. Na podium pierwszy raz tamtej zimy udało mu się wejść w Engelbergu, w połowie grudnia- wówczas wygrał zawody. Turniej Czterech Skoczni ukończył na 19. miejscu (nie wystąpił w konkursie rozgrywanym w Innsbrucku z powodu choroby). Rywalizację w Mistrzostwach Świata w Lahti ukończył na 6. miejscu na skoczni normalnej i 11. na skoczni dużej. Drużynowo natomiast wywalczył brąz, w mikstach zaś srebro. Po Mistrzostwach Świata na podium udało mu się stanąć jeszcze podczas konkursu lotów w Vikersund (3. pozycja). Trzeci raz z rzędu zakończył sezon w czołowej dziesiątce klasyfikacji generalnej- w sezonie 2016/2017 był 7. i zdobył 814 punktów.
Sezon 2017/2018
Podczas obozu przygotowawczego do sezonu 2017/2018 Hayböck doznał urazu kostki- mimo to rozpoczął zmagania w Pucharze Świata od pierwszych zawodów. Na podium w przekroju całego sezonu stanął raz- podczas zawodów w Oslo (3. lokata). Głównie zajmował miejsca w drugiej i trzeciej dziesiątce. Niewiele lokat w czołówce skutkowało 23. miejscem w klasyfikacji generalnej. Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich w Oberstdorfie ukończył na 31. miejscu indywidualnie i 5. drużynowo. Z Igrzysk Olimpijskich w Pyeongchangu nie przywiózł medalu- indywidualnie zajął lokaty 17. (skocznia normalna) i 6. (skocznia duża), zaś drużyna Austrii finiszowała na 4. miejscu.
Sezon 2018/2019
Podobnie jak w poprzednim sezonie, zajmował lokaty głównie w drugiej i trzeciej dziesiątce konkursów Pucharu Świata. Najlepiej zaprezentował się w Engelbergu (10. miejsce). Cały cykl Pucharu Świata ukończył na 27. miejscu (228 punktów). Wystąpił na Mistrzostwach Świata w Seefeld- konkurs na skoczni normalnej był najlepszym występem w tymże sezonie (9. lokata). Na skoczni dużej był 14., zaś z drużyną wywalczył srebrny medal.
Sezon 2019/2020
Turniej Czterech Skoczni zakończył na 18. pozycji. Lepsze wyniki zaczął osiągać w drugiej części sezonu- udało mu się stanąć raz na podium, podczas zawodów w Lahti (3. miejsce). Trzykrotnie kończył zmagania w czołowej dziesiątce zawodów. Sezon zakończył jako 22. zawodnik globu z 350 punktami na koncie.
Sezon 2020/2021
Podczas rozgrywanych w grudniu Mistrzostwach Świata w Lotach Narciarskich w Planicy indywidualnie zajął 4. lokatę, drużynowo był 6. Zawody Pucharu Świata kończył głównie w 2. dziesiątce. Zakończył cykl na 18. miejscu, zdobywając 347 punktów. Podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym w Oberstdorfiewystartował w w mikstach, zdobywając brązowy medal, oraz na skoczni normalnej, zajmując 7. lokatę.
ZOBACZ TEŻ: EMA KLINEC ZOSTAŁA BOHATERKĄ KSIĄŻKI DLA DZIECI
Sezon 2021/2022
Na kilka tygodni przed rozpoczęciem sezonu przeszedł operację pleców, związaną z zdiagnozowaną wcześniej dyskopatią. Sezon rozpoczął w związku z tym pod koniec grudnia. Wystartował w austriackiej części Turnieju Czterech Skoczni oraz w zawodach w Zakopanem. Skakał naprzemiennie w Pucharze Kontynentalnym i Pucharze Świata. W drugoligowych zawodach kilkukrotnie stawał na podium i zwyciężał. Wystartował w Mistrzostwach Świata w Lotach Narciarskich w Vikersund, zajmując indywidualnie 7. lokatę, zaś drużynowo finiszował 4.. Sezon w Pucharze Świata zakończył jako 37. zawodnik. Najlepszą lokatą w tym sezonie było 9. miejsce w Bischofshofen.
Sezon 2022/2023
Hayböck pierwsze trofeum wywalczył już latem- zwyciężył w całym cyklu Letniego Pucharu Kontynentalnego. Cały sezon zimowy spędził w Pucharze Świata, zajmując głównie lokaty w drugiej dziesiątce. Jego najlepszym wynikiem było 4. miejsce- na tej pozycji finiszował trzykrotnie. Solidny sezon skutkował 12. miejscem w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata (najlepsze miejsce w „generalce” od 5. sezonów). Austriak wystąpił także na Mistrzostwach Świata w Planicy- drużynowo wywalczył brązowy medal, indywidualnie zajął dwukrotnie 15. miejsce.
Sezon 2023/2024
Zdecydowanie był to jeden z lepszych sezonów Austriaka w karierze. Głównie zajmował miejsca w pierwszej dziesiątce zawodów. Na podium stanął raz, podczas zawodów w Innsbrucku (3. lokata). Było to pierwsze podium doświadczonego zawodnika po blisko czterech latach. Lokaty w szerokiej czołówce pozwoliły mu zająć 6. miejsce w klasyfikacji generalnej cyklu (zdobył 882 punkty). Podczas Mistrzostw Świata w Lotach w Tauplitz Bad Mitterndorf był pewnym punktem drużyny, która zdobyła srebrny medal. Indywidualnie zaś ukończył zmagania jako 8. lotnik świata.
ZOBACZ TEŻ: PAWEŁ WĄSEK
Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram, TikTok oraz Twitter.
źródło: informacja własna, fis-ski.com